Jump to content
Masatenisi.org Forum

Aynı Tahtadaki Ağırlık Farkları

Recommended Posts

Aynı tahtanın FL saplısı ile ST saplısı arasındaki ciddi ağırlık farkı nereden kaynaklanır? Ebay dan Yasaka Gatien Extra tahtanın FL saplısı için 84 gr, ST saplısı için ise 98 gr olarak bilgi verdiler. Bu ağırlık farkının tahta kalitesi açısından lehte ya da aleyhte bir sonucu olabilir mi, tahta dengesini çok bozar mı? Ağırlık dengesi sapta ise problem olmaz değil mi? (Eski üretim olması, sap uzunluğu gibi açılardan) Ağır olmasına rağmen düz sap tercihimdir, siz ne dersiniz? Özellikle eski üretim tahta kullanan arkadaşlarımın yorumlarını bekliyorum, başta Saadettin abi olmak üzere...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

abi gramajın eski üretimle ancak el yapımı olursa alakası olabilir.Çünkü aynı elden çıkacak her tahtanın gramajı aynı olmayacaktır. Fakat farikasyon ve sap cinsi aynı tahtalarda bile gramaj farkı olmakta.Tahta katmanları her tahtada aynı olsa bile kalınlıklarının her tahtada aynı olması imkansız. Katmanların kalın olması tahtayı hızlandırırken ağırlaştırıyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Fl st farki degil maalesef ayni saplı tahtalarda da böyle farklar olabiliyor.

Fabrikasyon üretilen her tahtada fark olması dogal.

Ama bazen 38mm top zamanından beri uretilen, yapistirma yasagindan once uretimine baslanmis veya piyasaya ilk çıktığında biraz yavaş diye elestirilen tahtalarda sonradan ureyilen versiyonlarin net olarak daha ağır oldugunu görebiliyoruz. (Örnek nittaku violin, yasaka extra, butterfly timo boll spirit, stiga clipper)

Dolayısıyla almadan evvel agirlik sormak cok mantıklı bir iş.

10gr daha ağır versiyona alışmak ciddi vkit alıyor ve tahtaanin hissi net olarak daha sert oluyor.

Ben asagi yukari 90gr tahta sevdigimi farkettim. Belli bir agirlik dağılımına alismisim.

Bendeki carbo 7.6'yi sevdigimden bir tane de yedek carbo 7.6 aldim. Ama aldigim 2. Carbo 7.6 bariz daha agir ve sert çıktı. 10 gun alismakta zorlandim. Size de aynisi olabilir. O açıdan eski tahtaniza yakın ağırlıkta bir tahta öneririm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Her ikinize de teşşekkür ederim, yorumlarınız için. Ozan bey, ağır tahtayı alırsam (alternatif tercihimin olmaması durumunda) hem saptan hem de tepsi kısmından küçültme yoluna gidebilir miyim, (az çok tecrübem var, yapabilirim) tahta yapısında, dengesinde bozulma ya da problem olur mu? Tepsi kısmının çevresini zımpara ile yaklaşık 2mm küçültsem bu işlem ağırlığı tahmini ne kadar düşürür? Teknik bir soru oldu ama :D

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben o işi de yaptım zamanında.

Agirlik 5gr düşüyor ama kafa kuculdugunden cok daha hafif gibi hissediliyor. Tabi yapisacak lastiğin alanı da azaliyor.

Ben cok tavsiye etmiyorum. En azindan zimparalayincs hafif olan tahtayla ayni hissi vermeyecegi kesin.

Teşekkür ederim, sanırım böylesi bir durumda tahtanın orjinalliğini bozmadan ağır haline alışmak en mantıklı olanı...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   2 Üye, 0 Gizli, 16 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..