teach&learn

İlköğretim Okullarında Beden Eğitimi Kaldırıldı 28 /05/2013

Recommended Posts

Merhaba

MEB lığı ilköğretim okullarında beden eğitimi dersini kaldırdı.Bu konuda forumda yazı göremedim.Ayrıca TMTF nin de karşı çıkışı hakkında bir yazı veya demecini.Adeta ölü toprağı var üzerimizde.

İlk olarak bu spora kaynak sağlayan alt yapının özelliklerine bakalım.. Her spor dalında olduğu gibi masatenisi sporunun bir başlama yaşı vardır.Bu yaş 7 (Yedi) olarak öngörülür. Çünkü pratik olarak verilecek eğitimin teorik olarak eğitimi gerekir.Bu da okuma yazma yaşı ile paralel başlar.Bu aşamada başlayan eğitimde hedeflerimiz :
Motorik özellikler yeteneği, Ayıklama ve yönlendirme yeteneği ,İşitsel ve görsel reaksiyon yeteneği, Mekan algı yeteneği, Dayanıklılık, Hız, Öğrenme isteği 7 ile 10 yaş arasında hedeflenirken,
Denge yeteneği, Kuvvet ,Motivasyon ve zihinsel katkı yeteneği 9- 10 yaşlarında hedeflenir.
İlköğretim başlangıcı bu sporunun da ilk adımı olacaktır.İşte ilk sorun da burada başlamaktadır .Peki nedir bu sorun ?

Sorun Çocuklarımızın fiziksel gelişmeleri ile zihinsel gelişmeleri arasındaki uyumu yok etmektir.

İlköğretim 1,2,3,4 .sınıflar da beden eğitimi dersi yoktur.Yerine de konulacak bir aktivite bulunmamaktadır.Beden eğitimi dersi 5.sınıfta başlamaktadır.Haftada 40 dakika.

Buna nasıl sessiz kalınır anlamak mümkün değil.Hiç tepki vermeyecek miyiz ?.Bizler diğer spor dallarından çok farklı fiziksel,zihinsel ve psikolojik etkenleri en üst düzetde olan bir spor dalını yapıyoruz.

Çocuklarımız için sesimiz yükseltelim.Yeter artık

  • Like 2

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Çocuğum yok ama eğitim sistemimizin ne halde olduğu zaten belli, yurtdışında çocukların ilgisi alakası başla yerlere kalmasın diye sokak çocuklarına bile devlet paralı öğretmen tutup masa tenisi, langırt öğretiyor. Ülke olarak bence çok gerideyiz, artık ilerlememiz de çok zor bu kafalarla.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bu ülkede diyanetin bütçesi, gençlik ve spor bakanlığının da içinde bulunduğu 5 bakanlığın toplamının bütçesine eşitse konuşulacak pek bir şey kalmamıştır.

  • Like 1

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

""TTKB 28/05/2013 tarihinde İlkokul 1.2.3.4. Sınıflarda zorunlu beden eğitimi ve spor dersini kaldırdı.

Geçen sene zorunlu olan Beden eğitimi dersi artık ilkokullar için zorunlu değil. İlkokullarda 5 saat oyun ve fiziki etkinlikler dersi yer aldı. Böylelikle beden eğitimi öğretmenlerinin ilkokullarda derse girme ihtimali kalmadı.""

TMTF den veya diğer federasyonlardan hiç tepki aldınız mı ?.Ya da burada bu konuyu dile getiren beden eğitimi öğretmeni veya kulüp ,dernek..İşte bunun için aykırı ses olmaya devam ediyorum.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap


  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

    Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok

  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Kayıtsız, 4 Misafir (Tam liste)

    Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor