Jump to content
Masatenisi.org Forum

Kullandığımız Lisan

Ertan

Recommended Posts

Daha önce de yazılmasına rağmen bazı arkadaşların mesajlarında chat veya sms de kullandıkları kısaltmaları veya ifadeleri kullanmaya devam ettikleri gözlemlenmektedir (mesela v yerine w, k yerine q yazmak - Walla, üniwersite, yoq gibi).

Bu tür ifadeler forumun ciddiyetini bozuyor. Ayrıca alışkın olmayanlar için bu tür ifadeler içeren yazıları okumak daha zor.

Lütfen bu tür kısaltmaları forumda kullanmayalım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba Ertan Bey ,

Bundan sonraki yasaklamaniz ne olacak merakla bekliyorum.Buradaki insanlarin bircogu zaten birbirini taniyor.Ve gunluk hayatta birbirine nasil hitap ediyorsa burda da oyle yaziyor.Ben evet yazarken ewet yazmayi seviyorum ve bunun forumu ciddiyetsizlestirdigini yada insanlarin okumasini guclestirdigini dusunmuyorum.

Ayrica ingilizce klavye ile calisiyorum ve ı ,ç ,ö ,ğ gibi harfleri standart olarak kullanmiyorum .

Yukaridaki mesaji yazma sebebiniz nedir bilmiyorum ama bana cok dogru gibi gelmedi .

Sol tarafta gozuken smiley leri eklemek ( :D: ) te herhangi bir sorun var mi ?

Iyi calismalar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba Bitim,

"Bundan sonraki yasaklamaniz ne olacak merakla bekliyorum" ifadesi beni rahatsız etti? Şu ana kadar faydalı neyi yasakladım? Sadece forumun laubali gir görünüme girmesini istemiyorum ve buna da hiç bir zaman izin vermeyeceğim. Eğer bu tür bir forum isteyenler varsa ayrı bir forum kurmaları için yardımcı olurum. Nasıl masatenisi.org saygın bir site ise onun forumunun da saygın olması gerekiyor.

Size arkadaşlarınız arasında bu şekilde yazışıyor olabilirsiniz ama bu şekilde yazışmayan çok daha fazla kişi de var. Bana ve bir çok kişiye bu Türkçe'nin dejenerasyonu gibi geliyor. Türkçe'ye hakaret gibi geliyor. Eski kafalı diyebilirsiniz ama bence öyle. Bunun gençler arasında yaygın olduğunu biliyorum ve benim oğullarım da kendi aralarında bu tür ifadeleri kullanıyorlar. Bu tür şeylere alışınca okul imtihanlarında ve ödevlerinde de bu harfleri kullanmaya başlıyorlar. Siz bir de gidip anne va babalarına sorun bakalım kaç tanesi tasvip ediyor. Ben de yıllarca ingilizce klavye kullandım ama hiç bir zaman yok yerine yoq yazmak aklıma gelmedi. Zaten bunun klavye ile alakası yok. k v gibi harfler her klavyede var.

Bu forumu sadece gençler kullanmıyorlar. Üyelerin en az yarısı sizden deha yaşlı ve eski değerlere bağlı insanlar ve bu tür ifadeleri yadırgıyorlar. Kendi aranızda istediğiniz lisanda ve istediğiniz harfleri Çin harfleri dahil kullanarak haberleşebilirsiniz ona kimse karışamaz ama lütfen burada değil.

Zaten bu işe girdiğime yavaş yavaş pişman da olmaya başladım. Gece gündüz uğraşıp sonra da suçlanmak bana çok ağır geliyor. Bir gün forumu kapanmış olarak görürseniz hiç şaşırmayın.

İstediğiniz smiley i kullanabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Öncelikle, yeni üyesi olduğum bu forumda ve masatenisi.org sitesinde emeği geçen herkese bu vesileyle teşekkür etmek isterim.

Bir masa tenisi tutkunu olarak, yıllardır başka dillerdeki forumlarda faal olup, anadilimde bir forumun eksikliğini hep duydum. Bu siteyi ve sonra başlatılan forumu gördüğümde oyuncağını bulmuş bir çocuk gibi hissettim kendimi... Bu nedenle, daha yeni bulduğum oyuncağımı tekrar kaybetmeyi hiç mi hiç istemiyorum.

Ancak, oyuncağımla iyi oynamazsam, onu oynanması gerektiği gibi yani oyuncağın kılavuzunda anlatılan gibi, kuralına uygun oynamazsam, oyuncağım bozulur ve birdaha oynayamam.

Her forumda, o forumun kurucuları ve/veya yöneticileri tarafından konulan birtakım kurallar vardır. Bu kurallara uyulmazsa, inanın, o forum, kesinlikle forum olmaktan en kısa zamanda çıkar. Yukarıda da dediğim gibi, birçok forumu izliyorum. Ciddi olan her forumda, kurallara uyulması yüzünden ciddiyet korunmaktadır. En önemli kural da, o foruma sözkonusu kurallar kabul edilerek girilmiş olduğundan, kuralları sorgulamamaktır; çünkü kurallar, forumun kurucusu tarafından konulmuştur ve kurucu, bu kuralların korunması hususunda son derece hassastır. Yoksa oyuncak bozulur, kimse de onunla oynayamaz...

Hele bu kuralların hatırlatılması, forum yöneticisinin--bana göre haksız bir biçimde--yasakçı muamelesi görmesine sebep veriyorsa, iş, forumun varlığını tehlikeye sokacak hale bile gelebilir.

Anadilin mümkün olduğunca doğru kullanılması, ciddi tüm forumların en başta gelen kurallarından biridir. Forum üyelerinin biribirlerine karşı samimiyetini göstermesi için dilin bozuk kullanılması gerekmez; ya da anadilde olmayan birtakım harflerin, kılavye farklılığı öne sürülerek kullanılması, o yazıyı daha samimi bir hale getirmez. Samimiyet, dil güzel kullanılarak pekala gösterilebilir. Ben yıllardır yurtdışında yaşayan biri olarak, daha hiç Türkçe kılavyem olmamasına rağmen, gördüğünüz gibi gayet güzel Türkçe karakterleri yazabiliyorum. Türkçemiz, birtakım kılavyelerin tutsağı haline gelmesin; istenirse herşey yapılabilir.

Bana göre, böyle bir forum olduğu için hepimiz son derece mutlu olmalı, onu koruma konusunda da son derece hassas olmalıyız. Sayıları--anladığım kadarıyla--Türkiye'de çok azalmış bulunan masa tenisi tutkunlarını biraraya getirmeyi amaçlayan bu ortamın, belirli bir seviyede varlığını sürdürmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Bu da ancak, kurallara uymakla sağlanabilir...

Bitim Kardeş, bunları sana özel olarak yazmıyorum, yanlış anlama sakın... Ben uzun süredir misafir olarak forumu takip ediyordum. Bunlar daha önceden de karşılaşılan şeyler, yazmayı düşünüyordum zaten. Senin konuna denk geldi...

Ertan Bey, tekrar teşekkür eder, forumla ilgili sitemkar halinizi haklı bulmakla beraber bu tür şeylerin, sizi, bizi üzecek düşüncelere sevketmemesi temennisinde bulunur ve çalışmalarınızın devamını dilerim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bir ay kadar önce genel konular'a yazmam gereken bir yazıyı oynayacak yer/partner arayanlar kısmına yazdım ertan bey tarafından uyarıldım. Ertan bey haklıydı. Zaten kendisinden de özür diledim.

Ertan bey burda herkesin ortak paylaşacağı bir ortam yaratmış ve kendine göre kuralları var bencede olmalı. Çünkü bizler siteye eğlenmek için giriyoruz hiç bir sorumluluğumuz yok Ertan bey sitenin teknik işleriylede uğraşıyor saygı duymak lazım. :fildir:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Dikkat ederseniz ben aksanı veya kendi konuşması kaba vs diye kimseye karşı çıkmıyorum. Gençlerin alışkanlıklarına ve nasıl düşündüklerine de saygı duyuyorum. Nasıl bu tür ifadeler kullanan arkadaşlar kendi aralarında chat yaparken onlara kimse karışmıyorsa bu forumda da forumun kurallarına karışmamaları, saygı duymaları gerekir.

Gençler kendi alışkanlıklarına saygı duyulmasını istiyorlar ama başkalarının fikirlerine saygı duymayı bilmiyorlar ve alışkanlıklarını her yerde ısrarla devam ettirmek istiyorlar. Size göre bu ifadeler çok normal olabilir, bana da görünüş itibariyle ciddiyetten uzak gibi geliyor. Buna neden saygı duymuyorsunuz?

Eğer benim fikirlerimin anormal olduğunu düşünenleriniz çoğunluktaysa kimsenin ayrılmasına gerek yok. Ben ayrılırım. Zaten daha önce de belirttiğim gibi kaçıncı defadır suçlanmak beni çok rahatsız etti. Ya da yeni bir forum oluşturulur her şey serbest yazmak isteyenler yeni forumda istedikleri gibi yazarlar. Kimse kimseye de karışmaz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba ,

Ertan Abi basta konuyu yazarken ne benim nede tsubasa nin bu konu ile ilgili notun muhatabi oldumuzu dusunmuyorum .

Ancak sadece bunun bizim kullandigimiz kisminin kotu birsey olmadigini soylemek istemistim .

Cozum olarakta eger sizin icinde uygunsa biz abartmadan evet yerine ewet yazalim ,ama isi sitenin sayginligini azaltacak boyuta getiren olursa beraber karsisinda duralim .

Yada site sizin oldugu icin gidecek olan biri varsa bu kesinlikle SIZ degilsin .

Eger derseniz ki yok buraya boyle notlar yazamassiniz gidecek olan isim benim.

Iyi calismalar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaşlar.Görüyorum ki karşılıklı yanlış anlamalar doğrultusunda sitemkar yazışmalar olmuş.Ertan bey haklı olarak Türkçemizin düzgün bir ifade ile yazılmasını istiyor.Bu zaten heryerde gündemde olan bir sorun.Bunun önemini kesinlikle kavramalı ve Türkçemize sahip çıkmalıyız.Biz bir aile olduk.Sevgili Bitim ve Tsu.birbirimizi tanıyor ve buluşuyoruz,masa tenisi oynuyoruz.Kendi aramızda muhabbet ettiğimizde birbirimize kimbilir neler söylüyoruz.Maç esnasında bağırıp çağırabiliyoruz.Ama birbirimize karşı iyi niyetli olduğumuzuda biliyoruz :fildir: .Ancak bu yazışmaya geldimi biraz dikkat etmek gerektiğine inanıyorum.Madem biz bir aile gibi olduk bazı kurallarada uymamız gerektiğini düşünüyorum.Daha doğrusu bu tür yazışmalara her yerde dikkat etmemiz gerek.Bir iş başvurusunda sorulan soruya EWET diye bir yanıt verilmişse ben işveren olsam gerisini okumam bile.

Tüm üyelerimizin bu konuda daha anlayışlı ve yardımcı olacağına kesinlikle eminim.

Hepinize saygı ve sevgilerimi gönderiyorum. :bye:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 11 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..