Jump to content
Masatenisi.org Forum

Servis Karşılama Sorunu

Recommended Posts

Arkadaşlar servis karşılama konusunda çok ciddi sıkıntılıyım. Sırf servis çıkaramadığım için maç kaybetmek gerçekten çok sinir bozucu. Servis karşılama konusunda acilen teorik ve pratik bilgiye ihtiyacım var.

Mesela hangi servis nasıl karşılanır, hangisine açma yapılır, hangisine chop girilir, hangisine spin çekilir fikirlerinizi bekliyorum. Not: rakibin topa ne yönde falso verdiğini, boş mu dolu mu gönderdiğini anlayabiliyorum, o konuda acemi değilim yani :-)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu hususta teorik açıklamadan ziyade tecrübe sözkonusudur.

Ama ille de teorik açıklama bekliyorsan:

1. Servis beklerken uygun pozisyonda beklemek, yani masaya ne çok yakın ne çok uzak olmak, ne çok sol yan da ne de ortada olmak (sağlaklar için)

2. Gelen top masadan dışarıya sekerse mutlaka spin çekerek ya da topu açarak yollamaya çalışmak

3. Topun falsosunu yani hangi yöne ne denli devirle döndüğünü spinsiz (boş) ya da spinli olduğunu görerek ya da tahmin ederek topa girmek ya da vurmak (çok tecrübe ister)

4. Gerektiği kadar topu beklemek ya da gecikmemek yani zamanlama hatası yapmamak gerekmektedir.

Haliyle bütün bu saydıklarım belli bir teknik yeterliliğe ve tecrübeye ulaşabilmiş oyuncular için geçerlidir.

Masa tenisinin penaltısı servistir. İyi servis atabilen ve karşılayabilen biri unutmayın ki oynanan maçın favorisidir.

Sırf servis karşılayamama yüzünden tırtık lastiğe geçmiş biri olarak naçizane yazabileceklerim bunlardır.

Saygılarımla...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Servisi atan kişi topun falsosunu geri veya yana doğru verebilir. Bazen de bu ikisinin kombinasyonu da olabilir. Bunu rakibin raketinin topla nerede buluştuğuyla anlayabilirsin. Topun gelişinden de anlaşılabilir. Kesikse kesersen file hizasında gider. Yan falsolu ise kesersen kaldırırsın ve top masanın bir tarafına (falso yönüne göre) doğru gider. Eğer boş bir topsa hiçbir falso olmayacağı için anlaşılması kolaydır, rakibin vuruşundan yine anlaşılır, direk atak yapabilirsin.

Masa dışına çıkan tüm servislere spin yapabilirsin. Masa üstü kısa gelenlere yine spin yapıp topu açabilirsin, eğer açmak için zor bir topsa kesip karşıya gönderebilirsin.

Yine herkesin dediği gibi bu iş tecrübe işidir, ancak tecrübeyi bu bilgilerle hızlı kazanabilirsin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Sanırım işin püf noktası bolca pratik yapmak ve gelen topu doğru okumak, tavsiyeleriniz faydalı oldu. Bir de zamanlama önemli galiba. Servisi açma genelde masa üstüne düşen toplara, spin ise uzun(masa dışına) düşen toplara doğru anlamış mıyım? Birde top-side servislerde çok zorlanıyorum (yani benim forhandime geliyor chop yaptığımda rakibin backhand tarafından dışarı çıkıyor bunu nasıl karşılamak lâzım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Sanırım işin püf noktası bolca pratik yapmak ve gelen topu doğru okumak, tavsiyeleriniz faydalı oldu. Bir de zamanlama önemli galiba. Servisi açma genelde masa üstüne düşen toplara, spin ise uzun(masa dışına) düşen toplara doğru anlamış mıyım? Birde top-side servislerde çok zorlanıyorum (yani benim forhandime geliyor chop yaptığımda rakibin backhand tarafından dışarı çıkıyor bunu nasıl karşılamak lâzım.

Masanın ortasına doğru düz bir vuruş ile karşılamaya başlayabilirsin. Sonrasında topun falsosundaki karakteri çözeceğinden istediğin şekilde göndermeye başlayacaksındır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 15 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..