Jump to content
Masatenisi.org Forum

Masa Tenisine Ilgi Neden Az? Ne Yapmalı?

NoKiMeN

Recommended Posts

Masa tenisini hiç görmeyip bilmeyenler var. Bu insanların ilgi duyabilmesi için masa tenisinde iyi oynayan birinin masa tenisi oynadığını görmesi lazım ki biraz meraklansın bu spordan. Ben 7. sınıfa gidiyorum, bu senenin başında bütün 7'lerden sadece ben ve arkadaşım oynarken; şu an bir tek bizim sınıftaki 12 erkekten 11'i başladı oynamaya. Kendileri de söylüyor bizden görüp başladıklarını. Ama çok kişinin oynaması bana göre kötü bir şey, 7'lere ait 1 masayı (o da kötü bir masa) 4'lü takımlar yaparak oynuyoruz :/ Bundan dolayı hiç antrenman yapamadığımdan haftada oynadığım 13 saatte kendimi hiç geliştiremiyorum.

Geçen gün arkadaşımın evine usta gelmiş, çiviyi çakması mı ne gerekiyormuş. Yanında duran raketi almış, çekiç yerine kullanmak için... Ama babası yetişmiş rakete bir şey olmadı Allah'tan.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Spor yapan bir halk değiliz,futbolu izlemesi zevkli ve oynamasi zevkli oynamasi zahmetli de degil top buldunmu oynarsin o yuzden baya populer. Masatenisi çok farkli oynamasi çoğu kisiye zevk vermiyor,zevk verebilmesi için sabredip oynamayi spin atabilmeyi ogrenmek gerek. Ben mesela okulda masatenisi oynuyordum her tenefuste,aksamlari bile kalip oynuyodum beni görenler masatenisçi gibi seyler soyleyerek dalga geçiyorlardi,raketimi alip oynamak isteyenlere vermeyince "yemiycez raketini" diyorlardi. Ben niye vermiyorum masaya sürtüp duruyorlar yenilince raketi falan firlatiyorlar sayi kaybedince masaya vuruyolar,anlatiyorum raketin pahali olduğumu combo oldugunu vs soyluyorum ne farki var sanki diyorlar cahilliğin dibe vurmus hali. Okul bitti ve sonra gordugum arkadaslarimla konusurken masatenisi oynadigimi soyleyince hepsinden şu tepki geldi"sende taktın ha masatenisine" bu ne demek? Adamlar masatenisini tenefüste 5-10 dk oynanacak zaman geçirilecek birsey olarak goruluyor ilerletmenin takılacak birşey oldugunu dusunuyor. Kendisinin oynamasini ilerletmesini geçtim başkasinin bile oynamasini ilerletmesine tuhaf gözüyle bakiyorlar, Bu cahilliğin ve bakış acisinin degistirilmesi gerekiyor. Bu sporun futbol yada basketbol seviyesine gelmesini beklememek gerek tribun sporu degil cunku,çok zahmetli bir spor masa,yer,iyi ekipman,partner bulmasi vs zor şu an oynayacak birini bulsam 10 saat durmadan oynarim,2. Bi kişiye bağimlisin bu sporda en zahmetli sporlardan biri. Ayrica başka bir konu olarak bu spor tanitilmiyor hiç,yani ben combo raket diye birşeyin varligini bile bilmiyordum birtek bu sitede bilgi yaziyor yillarim hazir raketle oynamakla geçti siteleri gezerken masatenisi.com da combo raket diye birşey gordum ondan sonra olaya dahil olabildim hazir raket kullandigim senelere aciyorum

:))) Bunların çoğu bana da oluyor, güzel anlatmışsın :))

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yukarda okuduğuma göre herkes izlemeden kimsenin keyif almadığını söylüyor. Ama kime profesyonel maçları seyrettirsem gayet keyif alıyor. Sıkıntı şurda bence masa tenisi gerçekten zor bir spor. Orta veya kötü oyuncular izlenmiyor. Mesela bir voleybolda okul takımındaki arkadaşlarınız bile çok iyi görsel keyif gösterirken masa tenisinde hem bireysel hem de gerçekten zor bir spor olduğu için izlenecek kadar iyi bir görüntü sergilemiyoruz. Tabii ki yakınımızda veya bu forumda çok iyiler var izlenesi oyuncular var. Ama çoğu insan kendini videoya aldığında ne kadar iyi oynadığını zannederse zannetsin aslında izlenecek kadar iyi olmadığını anlıyor.

İlginin az olmasının nedeni de bence oynayan herkes masa tenisinden çok keyif alıyor. Amatör bile olmayan insanlar bile saatlerce masanın başından ayrılmıyor.Ama bu popülarite konusunu da ben oyunun şekline bağlıyorum. Masa sporları hep böyle. Bilardodada aynı sıkıntı var oynayan insanlar çok büyük keyif alırken bunu profesyonalite şeklinde düşünmüyorlar. Sadece zaman geçirme amaçlı düşünüyorlar. Nasıl santrancın spor olduğu insanlara garip geliyorsa masa tenisininde bu düzeyde bir spor olması insanlara garip geliyor. Yani beyler bugün masa tenisi maçı var denmiyor çünkü bir futbol kadar büyük bi stadda,bir takım oyunu olarak görünmediği için gereken görselliği seyirciye veremiyor. Buda popüler sporlardan masa tenisini ayıran en büyük fark bence.E durum böyle olunca geniş çaplı bir spor yerine bireysel olarak yapılan bir hobi gibi oluyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 weeks later...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 17 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..