Jump to content
Masatenisi.org Forum

Tomokazu Geliyor! Safir Open 2015 - J.lundqvist Vs T.harimoto

Recommended Posts

masatenisi.com facebook grubunda Sencer Bey'in bu çocuk hakkında verdiği bilgiler aşağıda:

Sencer Dinçsoy

Herkesin aklında olsun. Çocuk gerçekte Çinli. Hem annesi, hem de babası Çinli. Ayrıca hem anne hem de baba eskiden profesyonel masa tenisçiymiş. Sonrasında anne ve baba Japonya' ya göç etmişler. Çocuk Sendai doğumlu. 2 yaşından itibaren anne ve baba çocuğu masa tenisi çalıştırmış. Çocuğun gerçek adı Zhang Zihe. Yoksa Japonya' daki eğitim ve spor sistemine göre Japonya' nın böyle bir çocuk çıkarması mümkün değil.

Sencer Dinçsoy

Çocuğun nasıl bu kadar geliştiğine gelince... Önceden de bir yorumda yazmıştım. İnsan beyninin insanı en yoğun ve verimli olarak geliştirdiği dönem özellikle 0-6 yaş arası, sonrasında da daha azalmış biçimde ergenliğe kadarki dönem. O yaşlarda çocuğa herhangi bir alanda özel eğitim verilirse, çocuk en ileri seviyede gelişmekte. Oysa ki çocuğu 7 yaşında başlatsalardı çocuk bu kadar verimli biçimde gelişemezdi. Önceden Fan Zhendong örneğini vermiştim. Fan Zhendong 7 yaşında başlatıldı, 17 yaşında zirveye çıktı. Sadece 10 yılda o seviyeye geldi. Oysa ki Fan Zhendong' u 15 yaşında başlatsalardı ve yine tamamen aynı antrenmanları yaptırsalardı ( tüm vuruşlar da aynı olmak üzere ) 25 yaşına geldiğinde şu anki seviyesinin yüzde biri bile olmazdı. Çünkü insan beyninin insanı geliştirme özelliği yaş ilerledikçe azalmakta.

Sencer Dinçsoy

Sosyolojik bir konu ancak anne ve babanın neden Japonya' ya göç ettiklerini anlayabilmiş değilim. Japonya ve Çin, özellikle 2. dünya savaşı sebebiyle yıldızı sonraki dönemde de barışmamış 2 ülke. Muhtemelen Çin' de nüfus çok fazla olduğundan ve iş imkanları çok zor olduğundan dolayı anne ve baba milliyetçiliği fazla kafaya takmadan, Japonya' da daha iyi hayat standartları olduğu için iltica yoluna gitti.

Adnan Fatih Kocamaz

Hersey tamamda ilginc olan ogullarina japon ismi vermeleri. Bu bilgileri hangi kaynaktan aldiniz acaba paylasabilirmisiniz.

Sencer Dinçsoy

Japon ismini yasal zorunluluk sebebiyle verdiler. Yoksa gerçek adı Zhang Zihe.

Sencer Dinçsoy

Bende kaynak olayı şöyle: Dikkatimi çeken bir durum olduğunda İngilizce de ileri seviyede bildiğim için yabancı siteleri, forumları internetten tarıyorum. Şimdi tekrardan o siteyi bulmak zaman alır.

Adnan Fatih Kocamaz

Cok garibime gitti. Japonya gibi demokratik ve gelismis dedigimiz bir ulkede boyle bir zorbalık akil alacak gibi degil.

Sencer Dinçsoy

Anlayamadım? Japonya' nın zorbalığı derken? İkinci Dünya Savaşı' nda Çin' i işgal etmesi mi? Yoksa masa tenisi açısından zorbalık yok. Bu durum, Çinli ailenin seçimi sonuçta.

Sencer Dinçsoy

İsim-soyisim çok önemli değil. Çocuk Japonya doğumlu sonuçta. Artık aile iltica etmiş. Japonya' yı benimsemiş.

Sencer Dinçsoy

Yalnız çocuk gelecekte Çinli oyuncularla rekabet edebilecek seviyede olabilecek mi orası henüz belli değil. Safir Open 2015 Finali' nde kendisinden bir kaç yaş büyük Çinli çocuğa kaybetti. Hem de setlerin bir tanesinde sadece bir kaç sayı alabildi.

Ahmet Gürbüz

Sencer Bey verdiğiniz bilgiler çok güzel, teşekkürler.

Sencer Dinçsoy

Çocuğun gelişimini şu konu sıkıntıya sokar diye düşünüyorum: Japonya' da zorunlu eğitim 9 yıl. Yani çocuk 16 yaşına kadar okula gitmek zorunda. Bu da antrenman sistemini kesinlikle aksatacaktır. Oysa ki Çin' de bu süre yine 9 yıl ancak 5 yılın sonunda yani çocuk 12 yaşına geldiğinde Çinli çocuğun okulla ilişkisi tamamen kesiliyor ( muhtemelen özel izin yoluyla ) ve çocuk tam zamanlı antrenman ve maç sistemi için kampa alınıyor. Çin bu sebeple tam zamanlı antrenman sisteminde daha avantajlı.

Sencer Dinçsoy

Teşekkürler.

Sencer Dinçsoy

Annesi 1995' de Çin Milli Takımı' nda oynamış.

Sencer Dinçsoy

Babası da.Çin Gençler Milli Takımı' nda oynamış.

Sencer Dinçsoy

1998' de karı-koca Japonya' ya iltica etmişler, 2014' de Japon vatandaşı olmuşlar. Çocuk 2003 doğumlu.

Sencer Dinçsoy

Çin Anayasası çifte vatandaşlığa izin vermediği için artık aile Japon. Bu insanlar muhtemelen karı-koca Çin' de bazı şeylere kızdılar. Antrenörlere, masa tenisi federasyonuna, yönetime vs, sonrasında da intikam almak için ve tavır almak için düşman ülkeye sporcu yetiştirdiler. Yazdığım gibi. İkinci Dünya Savaşı sonrası iki halk da biribirilerine antipati duymakta.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 14 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..