Jump to content
Masatenisi.org Forum

Hurricane 8

Recommended Posts

DHS yeni toplara uygun olduğunu idda ettiği Hurricane 8 lastikleri üzerinde çalışıyor. Elimde 2 adet numune var.

Sonunda Hurricane 8'in backhand ve forehand versiyonlarını denedim.

Güncelleme: 21.10.2014 - Yeni resimler eklendi

Giriş:

Niye yeni lastikere ihtyaç duyuldu diye merak edebilirsiniz. İlk başta topların çok farklılık göstermeyeceğini düşünmüştüm. Çünkü firmalar bu konuda derslerine iyi çalışacağını düşünüp selüloz kalitesindeki toplara yaklaşacağını umuyordum fakat öyle olmadı.

Toplar farklı ses veriyor, farklı dinamikleri var, sanki biraz daha ağır, havada yavaş haraket ediyor, daha az falso alıyor, olmadık anda yere sanki düşüyor ve topu yakalayamıyorsunuz. Lastiğin içine girmiyor, rakibinizi nakavt ettiğimiz vuruşlar eskisi gibi gitmiyor. Yani yeni toplar farklı bir masa tenisi deneyimi yaşatıyor. Bu topun eski lastiklerdeki tepkisi selüloza benzemiyor. Yani bu da eski hissi arayacağınız anlamına geliyor.

Şu gerçekle karşılaşmak gerekecek. Resmi karşılaşma oynayanlar zaten plastik toplara alışmak zorundalar ama veteran da olsanız plastik topta ısrar etmenizin bir manası yok. Selüloz toplar artık üretilmeyecek ve ister istemez plastik toplara geçiş yapacaksınız. Tabi evinizde 1000 tane selüloz top stoklarsanız uzun süre bu toplarla oynayabileceksiniz fakat ya rakibiz istemez ise?

Neyse şimdi asıl konuma döneyim.

Hurricane 8 nasıl bir lastik?

Bana numune gelen ürünün üzerinde 41 derece sünger olduğu yazıyordu. Normal H3'lerde ben bile(!) bu kadar serti ile oynamıyordum. Üzerine 1 kat çok sulu yapışkanlardan sürerek yapıştırdım. Kullandığım yapıştırıcı Yasaka Norisuke yapıştırısıcıdır. Çok ince katmanlar oluşturan yapışkan familyasındandır. Kullananlar bilirler. Bu yapışkanın tek katmanı genelde yetmez. 2 veya 3 katman sonrası iyi enerji transferi yaratır.

Partnerimle antrenmanıda alışmak için uzunca şutop ve blok yapmak istedim. Lastiğin rakibimin ilk spininde bloğumu dışarı atması bir hayli ilginçti. Sonrasında blokta lastiğin enerjisi yüzünden dışarı çıkma eğilimi göstermesi daha ilginçti. Zamanla kontrol etmesini öğreniyorsunuz ama lastik gerçekten canlı. Bu arada oynadığımız top Nittaku 40+ premium idi.

Spinde ve yarım toplarda plastik top ile sürekli tereddüt haline oynayanlardansınız "İşte bu!" diyeceksiniz. Hurricane 8 lastiği tutuyor ve bilek haraketi ile hafif kanırtmanıza gerek kalmadan eski (selüloz toplardan kalma) refleksinizle içeri atmanızı sağlıyor. Bu özelliği sayesinde topa kabahat bulmadan (!) güven ile oynadım.

Spinde H3 karaterine çok benzer özellikleri var. H3'ün en sevdiğim özelliği menzilinin değiştirilebilir olması. Yani ister çok havadan istersem fileye çok yakın, spinin kalitesi bozulmadan spin çekebilmek. Çok teknik oyuncular için önemli olan bu özelliği H8'de aynı şekilde görebiliyorsunuz.

Kısa toplar ve servis için H3'e çok benzer tepkiler aldım. Servis falsosunda değişim yok. Yine çok kısa ve kontrollü servisler mümkün. Kısa toplarda üst lastiğin enerjili olması biraz daha titizlikle topa girmenizi gerektiriyor. Özellikle uzun servisleri karşılamakta sıkıntı yaşayanlar kontrol etmek için antrenman yapmalılar. Plastik topun masa ile tepkisine alışmak için de zamana ihtiyacınız var. Flip ve flickler eski lastiğe göre daha fazla güven veriyor. Öldürücü vuruşlarını flip ve flick ile yapanlar eski güçlerine yeniden kavuşacaklar.

Yakın masada ve topu açmada selüloz toplu oynar gibi hissettim.

Kontrolarda kenimi Wang Hao gibi hissettim. Çok yüksek falso ve hız ile cevap vermek için çok enerji sarfetmenize gerek yok. Topun havada falsolandığını hissedip izlemek bana çok zevk verdi. Benzer zevki hileli lastik diye adlandırdığım Çin milli takın oyuncularından aldığım özel tuningli Mavi süngerli H3 lastikten almıştım. Onun kadar büyüleyici olmasa da olgunlaşmak üzere olan bir ürün için hiç fena değil.

Sesi çin lastikerindeki gibi topun kırılma sesini andırır cinsten. Bu sesi sevmeyenler için özellikle belirtmek istedim.

Hurricane 8 Backhand versiyonu (test lastiği) nasıl?

Bu lastik oynadığım hiç bir lastiğe benzemiyor. Ne Tenergy 64 ne de Haifu Shark III ile bir benzerlik kuramadım. Lakin plastik topa bu iki lastiğin veremediği kadar falsoyu çok kısa bilek müdahelesi ile verebilmem, kesmelerde ve top karşılamalarında yabancılık hissi yaratmaması ve hata yaptırmaması bana bu lastiği çok sevdirdi. Aynı forhand kardeşi gibi topu tutuyor ve yolluyor. Bana Selüloz ile oynuyor hissini veriyor.

Özetle:

Yeni top yeni ekipman mı demek? Bence evet. Eski lastiklerle oynamak isterseniz eyvallah ama performans kaygısı olanlar bence yeni nesil lastiklere geçerek uyum sürecini hızlandıracaklar. Çünkü lastiği haricinde topun masa ile tepkisi de değişti. Bu çok antranman ve maç ile çözülebilecek bir sorun olduğu için sporcular bu konuda maalesef kendi başlarının çaresine bakacaklar.

Hurricane 8 ile H3, Haifu, Friendship gibi lastiklerle kaybettiğiniz güveninizi kazanabileceğini düşünüyorum. Nitekim yeni top ile çokça yaşadığım top ile buluşma anındaki enerji kayıplarının hiç birini yaşamadım. Ayrıca yağlayıp solüsyonlanmadan, fabrika tuningsiz versiyonun kullanıldığı bu testte bazen 3 kat yağ ile elde edemedğim performanstan fazlasını elde etmem bu lastiğin uzun süre raketimde kalacağının göstergesi olabilir. Bunu gelecek antrenmanlar gösterecek.

Huzurlarınızdan ayırılırken 5 senedir çin lastiği ile oynadığımı ve tahtamın Yasaka Ma Lin Carbon olduğunu belirtmek istiyorum. Merak ettiğiniz ve değinmediğim konuları sormak isterseniz bekliyorum.

Resimler.

http://www.turkiyeyasaka.com/images/urun/lastik/dhs_h8/_DSF9752.jpg

http://www.turkiyeyasaka.com/images/urun/lastik/dhs_h8/_DSF9753.jpg

http://www.turkiyeyasaka.com/images/urun/lastik/dhs_h8/_DSF9754.jpg

http://www.turkiyeyasaka.com/images/urun/lastik/dhs_h8/_DSF9757.jpg

http://www.turkiyeyasaka.com/images/urun/lastik/dhs_h8/_DSF9763.jpg

http://www.turkiyeyasaka.com/images/urun/lastik/20140909_192137_Android.jpg

http://www.turkiyeyasaka.com/images/urun/lastik/20140909_192146_Android_m.jpg

http://www.turkiyeyasaka.com/images/urun/lastik/20140909_192154_Android_m.jpg

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhabalar hocam yeni hurricane 3-50 lastikleri hakkında bilginiz var mı?

http://www.tabletennis11.com/other_eng/dhs-hurricane-3-50#.VA_0n_l_sdc

Sanırım birde soft versiyonu varmış.

http://www.tabletennis11.com/other_eng/dhs-hurricane-3-50-soft#.VA_1Cfl_sdc

Forehand için lastik almam lazım ama bu yeni lastikler kafamı karıştırdı doğrusu.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

yeni toplar için üretilen lastikler kritik durumlarda büyük avantaj sağlıyor çünkü bizim kullandıklarımız(çinli yapışkan lastikler dahil) topu çok ince görmeniz gerektiği durumlarda spini ucu ucuna oturttuğunuz durumlarda topu kaydırıyor spin masanın altına gidiyor. Her şeyi doğru yaparsanız sorun yok ama. yani geç kalmadan pozisyonu alır hareketi doğru icra ederseniz herşey aynı eski topta olduğu gibi olur.

yeni topla ilgili bir şey daha söyleyeceğim: bu toplar süzülüyor havada. rakibin işini zorlaştırmak istiyorsanız spin çekin. düz şut eskisi ile aynı ama spin öyle değil.

spin çekmek için napıyoruz? yeni lastik alıyoruz :)

pamuk eller cebe beyler

bide bu toplar antrenmanda çatır çatır kırılıyor. yok öyle bi top alıp 1 hafta oynamak bundan sonra

Dhs yeni toplar için lastik üretmeye geç bile kaldı bence. tenergyler patates olduğu için buttterfly da harekete geçecektir. Yorumlarınızı merakla bekliyorum Onur hocam

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Onur mrb, uzun zamandan beri yazmıyordun yeni haberlerle hoş geldin :) Denedikten sonra 1 tanesini site içinde denemek isteyenlere gönderecekmisin :)

Hoşbulduk. Fırsat bulursam deneyeceğim. İşler müsade etmiyor. Denedikten sonra durumlara göre düşüneceğim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

yeni toplar için üretilen lastikler kritik durumlarda büyük avantaj sağlıyor çünkü bizim kullandıklarımız(çinli yapışkan lastikler dahil) topu çok ince görmeniz gerektiği durumlarda spini ucu ucuna oturttuğunuz durumlarda topu kaydırıyor spin masanın altına gidiyor. Her şeyi doğru yaparsanız sorun yok ama. yani geç kalmadan pozisyonu alır hareketi doğru icra ederseniz herşey aynı eski topta olduğu gibi olur.

yeni topla ilgili bir şey daha söyleyeceğim: bu toplar süzülüyor havada. rakibin işini zorlaştırmak istiyorsanız spin çekin. düz şut eskisi ile aynı ama spin öyle değil.

spin çekmek için napıyoruz? yeni lastik alıyoruz :)

pamuk eller cebe beyler

bide bu toplar antrenmanda çatır çatır kırılıyor. yok öyle bi top alıp 1 hafta oynamak bundan sonra

Dhs yeni toplar için lastik üretmeye geç bile kaldı bence. tenergyler patates olduğu için buttterfly da harekete geçecektir. Yorumlarınızı merakla bekliyorum Onur hocam

DHS yeni toplara uygun olduğunu idda ettiği Hurricane 8 lastikleri üzerinde çalışıyor. Elimde 2 adet numune var. Dhs bu lastiğin backhand versiyonunu da çıkarmak istediğini öğrendim.

Deneme fırsatım olunca deneyeimlerimi aktaracağım.

Resimler.

http://www.turkiyeyasaka.com/images/urun/lastik/20140909_192137_Android.jpg

http://www.turkiyeyasaka.com/images/urun/lastik/20140909_192146_Android_m.jpg

http://www.turkiyeyasaka.com/images/urun/lastik/20140909_192154_Android_m.jpg

herkese selamlar hocam ben de bütün bu gelişmeler karşısında butterfly cephesindeki gelişmeleri çok merak ediyorum birçok firma yeni toplar üretmeye başladı ve uygun olduğu iddia edilen yeni lastikler akabinde geldi tenergy nin acaba yakın tarihte yeni versiyonları gelecek midir bilginiz var mı?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Valla ben yeni topa uygun olduğu iddia edilen lastiklerle de oynadm. Pek bir olayını göremedim. Üreticiler zaten yapabildikleri kadar spinli ve dinamik lastik üretmeye çalışıyor ama tenergy seviyesini yakalayamıyordu. Plastik top ile spin daha da azaldı. Şimdi daha da spinli lastik üretmeye çalıştılar ama gene de tenergy gibi değil. Tenergy hala en spinlisi ve bu yüzden plastik topa özel yeni bir tenergy gelir mi bilinmez...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu arada 2 gün boyunca plastik top ileoynadım. 2. Gün alışınca bayağı uzun ralliler oldu. Çünkü top büyük ve esnek değil. Balon gibi süzülüyor ve deli gibi döbmediğinden daha tahmin edilebilir şekilde zıplıyor. Rakip tak yaptığını zannetse de bloklar içeri düşüyor. Dayı uzadıkça uzuyor. Ha eskisi gibi zevkli mi hayır ama dışarıdan izlemesi zevkli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ya ozan tenergy sempatizanı onun dediklerini dinlemeyin. stiga calibra tour m ve tenergy 05 bir kombo yaptım hep stiga tarafı ile oynayasım geliyor. tenergy'nin efsanesi burada biter (ha yine bütün eski lastikleri döver o ayrı konu)

toplar arasındaki farkı her seviyeden insan anlayabilir yeter ki spin gelsin.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

mat yüzeyli olan lastikler plastik top için ozan hocam son dönemde çıkmaya başladı bu mat lastikler. diğer markalar da 2013 sonlarından beri üretiyor bu lastikleri.

airoc ise "lastiğin altına hava kabarcıkları koyuyoz daha kontrollü oluyo" başlıklı lastik satma operasyonu. geçen yılki adidas lastiklerde de kullanıldı bu sistem.

eski lastiklerin yeni topu iyi tutmamasına örnek bazen kısa servis atarken topun bazen kontrol dışında yükselmesi olabilir. sırf ben yapıyorum sandım o hatayı ama diğerlerinden de duydum. yeni toplar geldikten sonra bu hatanın ortaya çıkması tesadüf müdür? sizin de başınıza geldi mi yeri gelmişken sorayım.

yeni toplara alışma denemelerim sürüyor. arkadaş madem 40+ yaptınız biraz daha ağır yapsaydınız şunu be.. balon gibi süzülüyo. hele top tam yuvarlak değilse spin acaip serseri geliyor üzerinize

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu teorilerin hastasıyım. Mat yüzeyliler plastik top içinmişşş.

Xiom vega serisi plastik top için mi? Donic acuda s1 turbo plastik top için mi?

Süngerin içinde hava varmışşş... La olm içinde hava olmayan bir sünger var mı? "Var denizdeki süngerler" diye cevap verene backhandimle dalarım :)

Top daha büyük ve daha gevrek lastiğin topu kavraması daha zor. Spin üretmen daha zor. O yüzden zorlanmalar normal. Daha spinli lastiklere geç, mat olsun olmasın farketmez...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

xiom vegayı geç yahu. s1 turbo yeni plastik toplar göz önüne alınarak üretildi mi bilmem ama s1 turbo ile de baya iş kolaylaşıyor. süngerin içine hava koysalar neyse lastikle süngerin birleştiği yerde lastiğin içine hava kabarcıklarını sıkıştırdık diyolar. buna ne diyecen... ben şahsen büyüksünüz abi dedim (içimden de zie dedim) ocs oxygen capsul system: stiga saf oksiyen kullanıyomuş, adidas hava bedava diye bildiğin hva kullanıyomuş

cahil cahil yazmayın kardeşim

sen onura virtuoso gönderiyon da bana niye göndermiyon (ah be kaçtı ağzımdan)

balon gibi süzülüyor demek topa istediğin hızı veremiyosun ve havada da alışılmışın dışında bir yay çiziyor demek. üzerinde bir de tam topspin yoksa hafif side karışmışsa ve düz geliyosa o zaman çok kötü oluyo işte. welcome to matrix

gidin tek yıldız stiga veya sunflex top alın yada selex. yeni toplar şimdilik onlara benziyor sadece daha büyük.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben tahtayı kazak erkeklere yolluyorum kızarkadaşından izin alamayıp maç izlemeye gelemeyenlere tahta servisimiz maalesef yok .

Onur kardeşimiz de geldi ben ciddi düşünüyorum dedi, içkinin kumarım yok dedi, biraz cipsim var dedi. Baktım ketçaplı ruffles. Tamam dedim, gençler gitsin gezsin, birbirlerini beğenirlerse bu iş olur dedim. Olay budur yani kıskanılacak bir durum yok...

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Badem yağı ile tuning yapılmış sewan fx der susarım..

Sana börek de yok bundan sonra sewan fx bey senin hakkına düşen börek Onur (extra sert tour Onur) beye verilecek :) konu değişmeden yazayım dedim ;)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 17 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..