İçeriğe git

Fotoğraf

Masatenisinin Ne Gibi Zararı Olabilir ?

• Cevap yazmak için lütfen giriş yapın
27 cevap

#1 linkinmetin

linkinmetin

Üye

• Üyeler
  • 168 Mesaj

Tarih: 29 Ağustos 2014 - 09:06

Günlük ortalama 2 saat haftada ise 15-20  saat masa tenisi oynuyorum. Yeni başlayan biri değilim profosyonel hiç değilim. işden çıkınca  gidiyorum yani 5den sonra 7e 8e kadar oynuyorum. haftasonuda 5-6 saat kesin oynuyorum.   

Ewe gidince yorgunluk diz boyu. oturduğum yerden kalkamıyorum. ailemle yaşamadığım için dengeli beslenmiyorum.  bal,reçel, yemiyorum,  genelde  hazır fast food yiyeceklerde idare ediyorum.(sadece öğle arası sulu yemek yiyorum)

Sorum şu ki,   masa tenisinin bana zararı olur mu ?

#2 TSuBaSa

TSuBaSa

Üye

• Üyeler
  • 3.450 Mesaj

Tarih: 29 Ağustos 2014 - 09:40

Spordan sonra hemen oturmayıp germe açma yaparsanız, suyu normalden fazla içerseniz, spordan sonra yoğurt, süt, yağsız tuzsuz peynir yerseniz, yumurtayı unutmazsanız çok iyi olur. Uykuyu da normalden bir saat fazla tutun.

Ben bunları daha yeni yeni yapmaya başladım. Faydasını görüyorum.
  • Rıdvan, tridimit ve efkanevkuran bunu beğendi

Günlük hayat yoktur, günlük yumurta  vardır...

#3 linkinmetin

linkinmetin

Üye

• Üyeler
  • 168 Mesaj

Tarih: 29 Ağustos 2014 - 10:00

Spordan sonra hemen oturmayıp germe açma yaparsanız, suyu normalden fazla içerseniz, spordan sonra yoğurt, süt, yağsız tuzsuz peynir yerseniz, yumurtayı unutmazsanız çok iyi olur. Uykuyu da normalden bir saat fazla tutun.

Öncelikle teşekkürler hocam. Suyu  zaten ister istemez içiyorum havaların sıcaklığı ve salonun sıcaklığı   ister istemez su içirtiyor.    dediğinizi uygulucam yoğurt çok sevmem de bir bardak süt içebilirim en azından.  

Peki açma germenin ne gibi faydası olacak ? 

#4 Bilal OLGUN

Bilal OLGUN

Üye

• Üyeler
  • 1.744 Mesaj
  • Şehir / Semt::Antakya
  • Hobileriniz::Basketbol,Sinema,yüzme,masa tenisi

Tarih: 29 Ağustos 2014 - 11:32

Kaslarınızda sertleşme olmaz, oranız buranız tutulmaz :)

• Rıdvan bunu beğendi

DHS W968 Ma Long V National+ DHS Goldarc III+ Haifu BW III

Matsushita pro spesial, REtriver, Viscaria aranıyor...

#5 TSuBaSa

TSuBaSa

Üye

• Üyeler
  • 3.450 Mesaj

Tarih: 29 Ağustos 2014 - 12:08

İdrarın beyaz olması lazım, suyu öne göre ayarlayın. Size göre su içiyor olabilirsiniz ama belki daha fazla içmek lazımdır?

Spor yaptıkça vücutta laktik asit birikir, spordan sonra açma germe yaparsanız kısalan kaslarınızı açarsınız spor sonrası ağrılarınız azalır. Bu konuda forumda kapsamlı yazılar yayınlandı. "Spor" diye aratırsanız çıkar sanıyorum..

Günlük hayat yoktur, günlük yumurta  vardır...

#6 Onur

Onur

Üye

• Üyeler
  • 861 Mesaj
  • Şehir / Semt::İstanbul / Avcılar
  • Hobileriniz::Yan Gelip Yatmak

Tarih: 29 Ağustos 2014 - 12:20

masa tenisi diger butun sporlar gibi zararlıdır. 

yıllaar yıllar once lisanslı olarak voleybol, su topu ve judo yaptım en son gittigim turnuvada 63,50 kg tartı ile 65kg kategorisinde musabaka yapmıstım sonra sporu bırakınca ve yılları gecince 112 kg oldum 50 kiloluk gereksiz bi fazlalıgın nedeni spordur.

o yuzden herkese tavsiyem spor falan yapmayın,uzak durun.

• ararat1973, Rıdvan, Bilal OLGUN ve 1 kişi bunu beğendi

ALL Tahta   Pırtık   All Lastik

"Practice is USELESS if you don't understand what you are doing." (alıntıdır)

#7 tridimit

tridimit

Üye

• Üyeler
  • 101 Mesaj
  • Şehir / Semt::ANKARA
  • Hobileriniz::Forever MASA TENİSİ

Tarih: 29 Ağustos 2014 - 14:39

masa tenisi sevdiklerin ile ilişkine zarar verebilir,  cazgır  bir eşin varsa (aman evlerden ırak olsun :-))) , hele bir de çalışıyor ise yandığının resmidir....

• Rıdvan bunu beğendi

İmza yok, barnak var     :thup: 

#8 linkinmetin

linkinmetin

Üye

• Üyeler
  • 168 Mesaj

Tarih: 29 Ağustos 2014 - 22:30

teşekkürler ama vucuda zararlarını sormustüm =)

#9 karpatlar

karpatlar

Üye

• Üyeler
  • 252 Mesaj
  • Şehir / Semt::İSTANBUL

Tarih: 30 Ağustos 2014 - 08:57

65kg kategorisinde musabaka yapmıstım sonra sporu bırakınca ve yılları gecince 112 kg oldum...

Maşallah maşallah yaramış.Bu gün Kıraça gel de sana bir tencere makarna ısmarlayayım.

JSH st + T64 (1,9 mm) + Feint Long 3 (0,5 mm)

tt-rating ID :753

#10 Onur

Onur

Üye

• Üyeler
  • 861 Mesaj
  • Şehir / Semt::İstanbul / Avcılar
  • Hobileriniz::Yan Gelip Yatmak

Tarih: 30 Ağustos 2014 - 09:59

teklif guzel ama kırac hem uzak hem de bilinmeyen bir mekan:) kultur merkezi tekrar acılınca gelirim. hem girisinde tatlıcı var :))

ALL Tahta   Pırtık   All Lastik

"Practice is USELESS if you don't understand what you are doing." (alıntıdır)

#11 linkinmetin

linkinmetin

Üye

• Üyeler
  • 168 Mesaj

Tarih: 30 Ağustos 2014 - 12:31

bende masa tenisi sayesinde 72 kg dan 67 kiloya düştüm =)

#12 Safa Aslaner

Safa Aslaner

Üye

• Üyeler
  • 27 Mesaj
  • Şehir / Semt::Konya

Tarih: 04 Eylül 2014 - 13:26

tenisçi dirseğine sebep oluyor galiba yıllarını masatenisine vermiş bir hocam çok çekti hatta seviye düşürmek zorunda kaldı 

#13 groove82

groove82

Üye

• Üyeler
  • 13 Mesaj

Tarih: 21 Eylül 2014 - 18:50

oynamadan önce ısınma hareketleri antremandan sonra soğuma hareketleri sakatlanmalar ve kas ağrılarına karşı iyi geliyor ( tabi bunu yapan çok az amatör var benim bildiğim ) masayı görünce insan hemen az zamanda çok işler yapmak istiyor :) Bunun haricinde yemekleri antremandan bir saat önce ve sonra şeklinde ayarlamak iyi olur diye düşünüyorum ve bol bol su içmek lazım. Su ihtiyacını hissettiğin anda geç kalmış sayılıyorsun bisiklet turlarını izlerken yorumcu abi söylemişti bu bilgiyi. Bunun dışında yararlı bir spor fakat yorucu tabi. Hele ki  kondisyon yoksa ve fazlaca youtube da maç izleyip gaza gelmişsen :)

• efkanevkuran bunu beğendi

butterfly m.maze off
fh : tenergy 0,5 fx

bh : tenergy 0,5

#14 Mehmet

Mehmet

Üye

• Üyeler
  • 69 Mesaj
  • Şehir / Semt::istanbul

Tarih: 07 Ekim 2014 - 15:45

Masatenisinin vücut postürüne zararı vardır.Çünkü masaya hakimiyet açısından öne eğilerek pozisyon almak zorundasınız ve bu postür belinize gereğinden fazla yük binmesine sebep olur

#15 Mehmet

Mehmet

Üye

• Üyeler
  • 69 Mesaj
  • Şehir / Semt::istanbul

Tarih: 07 Ekim 2014 - 21:46

Bi zararı daha aklıma geldi :Yüksek derecede bağımlılık yapabilir:)

#16 Ersun

Ersun

Üye

• Üyeler
  • 438 Mesaj
  • Şehir / Semt::BURSA

Tarih: 07 Ekim 2014 - 21:58

Belde 3 fıtıkla bu sporu yapmaya çalışan biri olarak Mehmet kardeşime aynen katılıyorum..Özellikle bel ve ayaklara büyük iş düşüyor bu sporda..Dikkat ederseniz ,masa tenisini profesyonel olarak yapan sporcular (özellikle Çinliler..) neredeyse halterciler gibi bacak kası  çalışırlar ki bunun en büyük sebebi tabii kii hız ve refleksi arttırma yanında, ani hareketler sonucunda bel e binen yükü de tolere edebilmesindendir..Ben de futbolculuktan masa tenisine geçtiğim için,ilk yıllarda bacak kaslarım fena değildi fakat futbolu bırakınca,kaslar gevşedikçe benim de bel ağrılarım artmaya başladı ,defalarca bel ağrısından antrenmanlara günlerce ara vermek zorunda kaldım..Bu işi profesyonel olarak yapmıyorsak,antrenmanları 4-5 saat gibi fazla abartmadan,1-2 saat gibi normal seviyede ,tadında bırakabilirsek(keşke ben de uyabilsem ama..:))

Sözün özü; açma-germe hareketlerinin yanında özellikle bel ve bacak kaslarımızı kuvvetlendirici hareketler de yapmalıyız..

Herkese Sağlıklı sporlar..Selamlar..

Nittaku Jıe Chop Def  / Tenergy 80 1.9  /  Donic Piranha OX  ( A Planı )

Nittaku Jıe Chop Def /  Donic Piranha OX / Tenergy 05 1.7     ( B Planı )

TT-rating ID : 293

Bir gün gelecek herkes Pütüre geçecekk.. :thup: 

http://www.ttbursa.com/

#17 Ersun

Ersun

Üye

• Üyeler
  • 438 Mesaj
  • Şehir / Semt::BURSA

Tarih: 07 Ekim 2014 - 22:04

Benimde büyük Bi zararı daha aklıma geldi..Merak edip yıllarca evde biriktirdiğim bi dolu malzeme(tahta,lastik vs..) evde satılmayı bekliyor..Maddi zararı daaa:)

Nittaku Jıe Chop Def  / Tenergy 80 1.9  /  Donic Piranha OX  ( A Planı )

Nittaku Jıe Chop Def /  Donic Piranha OX / Tenergy 05 1.7     ( B Planı )

TT-rating ID : 293

Bir gün gelecek herkes Pütüre geçecekk.. :thup: 

http://www.ttbursa.com/

#18 CrazyCat

CrazyCat

Üye

• Üyeler
  • 155 Mesaj
  • Şehir / Semt::Adana
  • Hobileriniz::Masa Tenisi, Seyahat, Motosiklet.

Tarih: 27 Ekim 2014 - 21:35

Öncelikle Merhaba,

Masa tenisinin size getireceği fayda/zararı çalışma tekniğiniz belirler. Ama her hâlükârda olası zarar  dengesiz beslenmenizin getireceği zararın yanında devede kulak kalır.

Antrenmanlarınız için ayırdığınız sürenin belli bir kısmını ısınma belli bir kısmını da antrenman sonunda esneme çalışmalarına ayırırsanız arada da kondisyon ve gerekli kaslarınız geliştirmek için çalışırsanız çok sorun yaşamazsınız.

Audaces fortuna juvat !

#19 cagan

cagan

Üye

• Üyeler
  • 1.530 Mesaj
  • Şehir / Semt::İstanbul

Tarih: 28 Ekim 2014 - 01:12

Genel olarak bir zararini gormedim masa tenisinin. Bazen isinmadan oynamaya basladigimda sag omuzumda ve rakedi cok sıktığım zamanlarda da bilegimde hafif bir agri olabiliyor. Belli bir yas ustundeki sporculara bakarsaniz bircogu dizlik, dirseklik kullanir. Hatta korse ile oynayan abilerim de vardi bel şikayetlerinden oturu. Tabii bu sakatliklari yasayan sporcular da ekseriyetle teknigi yanlis olan ya da belli bir yasin ustunde olanlar. Ya belli bir yastan sonra daha yumusak bir oyun tarzi belirlemek lazim ya da teknigi dogru ogrenip sakatliga sebep olacak ters bir hareket yapmamak lazim. Yoksa sadece masa tenisinden uzak kalmazsiniz Allah korusun gunluk yasantinizda dahi sıkıntılar yasayabilirsiniz.

#20 table tennis onur

table tennis onur

Üye

• Üyeler
  • 1 Mesaj

Tarih: 27 Eylül 2015 - 19:03

yumurtadan bahsetmişken bıldırcın yumurtası normal yurumrtadan 8 kat daha fazla etkili deneyebilirsiniz

Untitled 1

Masatenisi.org