Safa Aslaner

Menisküs Yırtığı (2. Derece)

Recommended Posts

İyi günler açıkcası bu konuyu açarken çok ciddi canım sıkılıyor çünkü bu konuyu konuşmak dahi istemiyorum. Yaşım 20 kilom 72 boyum 174. 2 yıldır masatenisinden uzağım ramazanında geçmesiyle spora geri dönmek istedim. Yaptığım tekşey tartan pistte yürüyüş yapmaktı 3-4 gün yaptım yavaş başlayıp hızlanıyordum 100 metreyi 1 dk yürüyordum hızım buydu. Dizimde bir ağrı hissettim kas ağrısı değildi ilk kez hissediyordum menisküs olacağı aklıma dahi gelmedi çünkü dizim dönmedi ters basmadım zorlamadım. Mr sonucunu okuyunca yıkıldım 2. derece bir yırtık dejeneremi tramvatikmi bilmiyorum raporu tam alamadım ama mr sonuçlarım elimde ortopedist doktor varsa göndermek isterim. Dün yanı 2. derece olduğunu öğrenince int yazdım ve bunların aslıdna gerçek bir yırtık olmadığı menisküs yırtığı denilemeyeceği ufak çaplı kanama diyordu bende sevindim ilaç fizik tevdavi toplarım dedim çünkü 3-4 gün istraat ettim ve ağrılarım bitti allaha şükür. Doktora gittim rapor yoktu doktara gitmiştir diye düşündüm. Doktor neyin var dedi mr çektirdim siz istediniz dedi baktı eve menisküs yırtığı var dedi gösterdi ne zaman iyileşir dedim asla iyileşmez dedi nasıl yani dedim ömür boyumu evet dedi. Rapor aklıma geldi derecesini sordum bunun bir önemi yok yırtık var mı var geçmiş olsun dedi dizin asla eski gücünde olmaz dedi. Dedim ben sporcuyum futbol basketbol masatenisi oynuyorum amatörde olsam yasak dedi kesinlikle oynamayacaksın dedi. Dahada ilerler dizini koruman lazım dedi.20 yaşında biri var dedim karşınızda bunları nasıl bu kadar rahat söylüyorsunuz siz beni şuan yarı ölü yaptınız dedim bişey diyemedi. Sonra aklıma futbolcular geldi onlar nasıl sahalara dönüyor diye aklımdan geçti. Dedim yaşım genç ameliyata razıyım dedim heralde yırtığı dikebilirsiniz dedim hayır parçayı çıkarırız dedi ama ileride başka sorunlara neden olur dedi ve ben yıkıldım resmen.( doktorun suratına bir tane vuracaktım az kalsın) Çıktım gittim ilaç yazmıştı yırtıp attım gözünün önünde hareket gösteriyordu istemezdedim senin gibi doktorun. Mr sonuçlarımı ve raporumu aldım ve çıktım ankaraya gitmeye karar verdim iyi bir doktora göstermek istiyorum raporda yazanları okuyorum intternete yazıyorum çoğu kişinin başına gelmiş ve iyileşenler olmuş gerek ilaç fizik tedavi doktorun bu kadar karamsar konuşması canımı sıktı hala sinirliyim. Bir insanın geleceği hakkında konuşmak çok kolay heralde. Arkadaşlar menisküsünde 2. derece bir yırtık olup iyileşen yada iyileşmeyen menisküsü olduğu halde masatenisi oynayanlar varsa yazarlarsa sevinirim bu sene üniversiteye gideceğim ona bile sevinemedim

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Öncelikle geçmiş oldun. Bende de 3. derece ve 2 . derece yırtık. Aktif sporcuysan ( bu işten para kazanıyorsan ) menisküsü diktir sorun ortadan kalkar. Kesinlikle aldırma.

Bana kalırsa ameliyat olma derim üst bacak grup kaslarını güçlendirirsen dizlerindeki ağrıların azalır ve de olmaz.

Kaldı ki üst bacak kasların güçlü olursa çapraz bağların kopmuş dahi olsa oynarsın sorun olmaz. Menisküs bunun yanında sorun bile değil.

Canını sıkma sadece bacaklarını güçlendir her şey düzelecektir.

Geçmiş olsun...

• Like 1

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Öncelikle geçmiş oldun. Bende de 3. derece ve 2 . derece yırtık. Aktif sporcuysan ( bu işten para kazanıyorsan ) menisküsü diktir sorun ortadan kalkar. Kesinlikle aldırma.

Bana kalırsa ameliyat olma derim üst bacak grup kaslarını güçlendirirsen dizlerindeki ağrıların azalır ve de olmaz.

Kaldı ki üst bacak kasların güçlü olursa çapraz bağların kopmuş dahi olsa oynarsın sorun olmaz. Menisküs bunun yanında sorun bile değil.

Canını sıkma sadece bacaklarını güçlendir her şey düzelecektir.

Geçmiş olsun...

Yok değilim ben hukukçu olacağım inşallah ama daha 20 yaşında darbe bişey olmadan menisküsün yırtılması adama koyuyor ya çok koyuyor. Ben futbol oynarken duvar gibiydim arkadaşlarım duvar derdi sağlam omuz ve dirence sahiptim ama artık hep korkuyorum sağ dizimde bişey yoktu artık ondada ağrı hissediyorum ( psikolojik muhtemelen) Dizlerime güvenmiyorum 3-4 gün dinlendim ağrım kalmadı ama hala yürümeye korkuyorum aksıyorum. Kesinlikle aldırmayı düşünmüyorum ama masatenisi oynarken zevkine stres atarken menisküsümü düşünmek koyuyor 20 yaşında ha 40 yaşında olsam takmam geçerimde daha önümde çok uzun yıllar var :( raporu yazan doktor mr doktoru heralde fizik tedavi önerdi ameliyatlık bir yırtık yok dedi. 2. derece olsada iyileşmiyor ama değil mi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Korkacak bir şey yok :) Kaldı ki darbe ye bağlı olmadan da menisküs yırtılabilir.

Yırtık sadece dikilerek düzelir diye biliyorum. Rıdvan kardeşim konuyu okuyunca ayrıntılı açıklama yapar.

• Like 1

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Korkacak bir şey yok :) Kaldı ki darbe ye bağlı olmadan da menisküs yırtılabilir.

Yırtık sadece dikilerek düzelir diye biliyorum. Rıdvan kardeşim konuyu okuyunca ayrıntılı açıklama yapar.

Anladım saolun

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Öncelikle geçmiş olsun.Menisküs ameliyatı olmuş biriyim.Şu anda ameliyatlı dizim diğer dizinden daha iyi durumda,öncelikle bunu belirtelim.İnsan Minisküs yırtığı ile karşılaşınca mecburen bu konuda bazı şeyler öğreniyor.Minisküsün bazı bölümlerinde kan dolaşımı var,bazı kısımlarında ise kan dolaşımı yokmuş.Yırtık kan dolaşımı olan yerde meydana gelmiş ise dikilip iyileşme ihtimali neredeyse %100 imiş.Ancak yırtık kan dolaşımın olmadığı kısımda meydana gelmiş ise malesef vücut bu hasarı onaramıyor.Bu durumda minisküsün yırtık kısmı kücük bir operasyon ile alınması gerekiyor.Bendeki durum da aynen böyle olmuştu.Operasyondan 1 gün sonra da yürüyerek taburcu oluyorsunuz.Korkulacak bir şey yok.Ameliyat olalı 5 yıl olmuştur herhalde.Şimdilik bir şikayetim yok.Operasyon ile minisküsün tamamı alınmıyor,sadece yırtık kısmı alınıyor.Tekrardan geniş olsun.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Öncelikle geçmiş olsun.Menisküs ameliyatı olmuş biriyim.Şu anda ameliyatlı dizim diğer dizinden daha iyi durumda,öncelikle bunu belirtelim.İnsan Minisküs yırtığı ile karşılaşınca mecburen bu konuda bazı şeyler öğreniyor.Minisküsün bazı bölümlerinde kan dolaşımı var,bazı kısımlarında ise kan dolaşımı yokmuş.Yırtık kan dolaşımı olan yerde meydana gelmiş ise dikilip iyileşme ihtimali neredeyse %100 imiş.Ancak yırtık kan dolaşımın olmadığı kısımda meydana gelmiş ise malesef vücut bu hasarı onaramıyor.Bu durumda minisküsün yırtık kısmı kücük bir operasyon ile alınması gerekiyor.Bendeki durum da aynen böyle olmuştu.Operasyondan 1 gün sonra da yürüyerek taburcu oluyorsunuz.Korkulacak bir şey yok.Ameliyat olalı 5 yıl olmuştur herhalde.Şimdilik bir şikayetim yok.Operasyon ile minisküsün tamamı alınmıyor,sadece yırtık kısmı alınıyor.Tekrardan geniş olsun.

Hocam araştırmalarım sonucu bunları bende öğrendim ama doktor beye bunları sorduğumda beni hiç bilgilendirmedi kendisini yarın gidip baş hekime şikayet edeceğim bizzat. Neymiş nerede olduğu ne kadar büyük olduğu önemli değilmiş içimden allah belanı dedim çıktım aldım mr sonuçlarımı çıktım başka bir doktora gideceğim. Bir süre bekleyeceğim hocam şuan ağrılarım azaldı zorlamayı bırakınca.Türkiye doktorlarınada güvenim yok artık. Hocam ameliyattan korkum yok hele kapalı yöntemler çok güvenli 20 yaşında bununla karşılaşmak beni üzüyor 20 sinde bunla uğraşıyorum 50 sine sakat kalacağım gibime geliyor. Şuan annemin elinden poşetleri alamıyorum akut döneminde olduğu için 3 kilo ayakta alsam direk dizime vuruyor sağlık çok önemli en kısa sürede toparlanmaya çalışacağım ama iyi bir doktor ve fizyoterepist şart.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

İyi günler açıkcası bu konuyu açarken çok ciddi canım sıkılıyor çünkü bu konuyu konuşmak dahi istemiyorum. Yaşım 20 kilom 72 boyum 174. 2 yıldır masatenisinden uzağım ramazanında geçmesiyle spora geri dönmek istedim. Yaptığım tekşey tartan pistte yürüyüş yapmaktı 3-4 gün yaptım yavaş başlayıp hızlanıyordum 100 metreyi 1 dk yürüyordum hızım buydu. Dizimde bir ağrı hissettim kas ağrısı değildi ilk kez hissediyordum menisküs olacağı aklıma dahi gelmedi çünkü dizim dönmedi ters basmadım zorlamadım. Mr sonucunu okuyunca yıkıldım 2. derece bir yırtık dejeneremi tramvatikmi bilmiyorum raporu tam alamadım ama mr sonuçlarım elimde ortopedist doktor varsa göndermek isterim. Dün yanı 2. derece olduğunu öğrenince int yazdım ve bunların aslıdna gerçek bir yırtık olmadığı menisküs yırtığı denilemeyeceği ufak çaplı kanama diyordu bende sevindim ilaç fizik tevdavi toplarım dedim çünkü 3-4 gün istraat ettim ve ağrılarım bitti allaha şükür. Doktora gittim rapor yoktu doktara gitmiştir diye düşündüm. Doktor neyin var dedi mr çektirdim siz istediniz dedi baktı eve menisküs yırtığı var dedi gösterdi ne zaman iyileşir dedim asla iyileşmez dedi nasıl yani dedim ömür boyumu evet dedi. Rapor aklıma geldi derecesini sordum bunun bir önemi yok yırtık var mı var geçmiş olsun dedi dizin asla eski gücünde olmaz dedi. Dedim ben sporcuyum futbol basketbol masatenisi oynuyorum amatörde olsam yasak dedi kesinlikle oynamayacaksın dedi. Dahada ilerler dizini koruman lazım dedi.20 yaşında biri var dedim karşınızda bunları nasıl bu kadar rahat söylüyorsunuz siz beni şuan yarı ölü yaptınız dedim bişey diyemedi. Sonra aklıma futbolcular geldi onlar nasıl sahalara dönüyor diye aklımdan geçti. Dedim yaşım genç ameliyata razıyım dedim heralde yırtığı dikebilirsiniz dedim hayır parçayı çıkarırız dedi ama ileride başka sorunlara neden olur dedi ve ben yıkıldım resmen.( doktorun suratına bir tane vuracaktım az kalsın) Çıktım gittim ilaç yazmıştı yırtıp attım gözünün önünde hareket gösteriyordu istemezdedim senin gibi doktorun. Mr sonuçlarımı ve raporumu aldım ve çıktım ankaraya gitmeye karar verdim iyi bir doktora göstermek istiyorum raporda yazanları okuyorum intternete yazıyorum çoğu kişinin başına gelmiş ve iyileşenler olmuş gerek ilaç fizik tedavi doktorun bu kadar karamsar konuşması canımı sıktı hala sinirliyim. Bir insanın geleceği hakkında konuşmak çok kolay heralde. Arkadaşlar menisküsünde 2. derece bir yırtık olup iyileşen yada iyileşmeyen menisküsü olduğu halde masatenisi oynayanlar varsa yazarlarsa sevinirim bu sene üniversiteye gideceğim ona bile sevinemedim

Öncelikle geçmiş olsun kardeşim.

Ben uzun yıllar ameliyathane de tekniker olarak çalıştım.5-6 kere de olsa artroskopi (hem menisküste hem ön çapraz yırtıklarında kullanılan ameliyat tekniğinin genel adı.) de denilen menisküs yada daha kötüsü olan ön çapraz bağ ameliyatlarında da bulundum.

Yapman gereken en önemli şey hasta odaklı düşünen ve diz vakalarında başarılı bir ortopedist bulup detaylı raporu ve filmi ile MR sonuçlarının tamamını gösterip değerlendirtmektir.

daha detaylı bilgileri ortopedi ameliyathanesinde halen çalışan tekniker arkadaşımdan ve menisküs olayına vakıf olan bir ortopedist abimizden telefonla danışarak sana bildiricem ama şimdi saat geç olduğu için bu işi yarına bırakmak zorundayım :(

rahat olman konusuna gelince ben bel fıtığından 6 sene önce ameliyat oldum benimle maç yapan çoğu arkadaşım ameliyat olduğuma inanmak istemiyor genelde, ama ben tanıdığım bildiğim bu işin erbaplarından bir beyin cerrahına ameliyat oldum.

anlatmaya çalıştığım ameliyat çare ise eğer cerrahın kalitesi hastanın ameliyat sonrasındaki hayatını azımsanmayacak oranda olumlu etkileyebiliyor.Bu yüzden çok iyi bir ortopedist bulmanı tavsiye ediyorum öncelikle.

istanbul da yaşıyorsan yada gelebilme durumun varsa eğer birkaç tane önerebilirim.

Spor mevzusuna gelince dr kontrolü ve gereken tedavi süreci olmadan şimdilik askıya al yada daha pasif antrenman yap derim (en azından masa tenisi için.)

• Like 1

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Adamım kafanı bozma. İyileşmezsin demesi orası iyileşmez ama sen üst kaslarını geliştirip o açığını başka yerden kapamak zorundasın demek istiyor. Çoğu kişide var. Bundan böyle dikkatli olmak durumundasın.

Ben de 15 yaşımda dizimi kırdım hala eskisi gibi değil ama kimse de anlamaz öyle olduğunu. Ama 4 sene ne ağrılar çektim bir ben bilirim. Sadece dikkat edip fizİl tedavi hareketlerini yapacaksın olay bu.

Rıdvan da zaten çok detaylı yazmış.

Bira serin kanlı düşününce anlayacaksın korkulacak bir durum yok :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben uzun yıllar ameliyathane de tekniker olarak çalıştım.5-6 kere de olsa artroskopi (hem menisküste hem ön çapraz yırtıklarında kullanılan ameliyat tekniğinin genel adı.) de denilen menisküs yada daha kötüsü olan ön çapraz bağ ameliyatlarında da bulundum.

Yapman gereken en önemli şey hasta odaklı düşünen ve diz vakalarında başarılı bir ortopedist bulup detaylı raporu ve filmi ile MR sonuçlarının tamamını gösterip değerlendirtmektir.

daha detaylı bilgileri ortopedi ameliyathanesinde halen çalışan tekniker arkadaşımdan ve menisküs olayına vakıf olan bir ortopedist abimizden telefonla danışarak sana bildiricem ama şimdi saat geç olduğu için bu işi yarına bırakmak zorundayım :(

rahat olman konusuna gelince ben bel fıtığından 6 sene önce ameliyat oldum benimle maç yapan çoğu arkadaşım ameliyat olduğuma inanmak istemiyor genelde, ama ben tanıdığım bildiğim bu işin erbaplarından bir beyin cerrahına ameliyat oldum.

anlatmaya çalıştığım ameliyat çare ise eğer cerrahın kalitesi hastanın ameliyat sonrasındaki hayatını azımsanmayacak oranda olumlu etkileyebiliyor.Bu yüzden çok iyi bir ortopedist bulmanı tavsiye ediyorum öncelikle.

istanbul da yaşıyorsan yada gelebilme durumun varsa eğer birkaç tane önerebilirim.

Spor mevzusuna gelince dr kontrolü ve gereken tedavi süreci olmadan şimdilik askıya al yada daha pasif antrenman yap derim (en azından masa tenisi için.)

Rıdvan abı zaten başlayamadığım antremanları yürüyüşü dahi bıraktım tamamen istirahate çekildim kendime çok iyi bir ortopedist arıyorum devlet hastanesinde olacak iş değil yarın tekrar gideceğim. Malesef istanbulda değilim gelmemde pek mümkün değil ama ankaraya gitmeyi düşünüyorum. Şuan kırıkkaledeyim fiziyo terapistide konyada arıyacağım artık yada ankaraya yht gidip geleceğim. En büyük korkum bel fıtığı olmak eğer belimden sakatlanırsam zaten ki babam bel fıtığı ne olur bilemiyorum bel çok önemli malum . Dinlenmek çok iyi geldi zaten akut dönemdeyim yeni oldu doktor bu sürecteki ağrılarının durumuna bağlı dedi. İlaç dinlenme ile devam edeceğim inşallah eskisinden daha iyi bir diz ile geri döneceğim. Yalnız neden menisküs açığını kapatmak için başka kası güçlendiriyoruz menisküs diz için çok önemli orayı yaylandırıyor bunu kas güçlendirerek ne faydası olabilir o aklıma yatmıyor isterse kaslar taş gibi olsun menisküsün yok olduğunu düşünsek kemikler birbirlerini eritirler sürtünmeden kıkırdak erir yardımlarınız için teşekkürler dinlenince mental açıdanda daha iyi oldum. Abi beslenme olarak ekstra yapılacak bişey var mı proteine yüklendim gidiyorum zaten sabah yumurta akşam et faydasını görebilirmiyim

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

gecmis olsun, zaten gerekli yazılar yazılmıs

kilo sorunu kadar buyuk sorun degil o, kilona dikkat et gerisi onemli degil :)

Bira serin

ben de serin severim ama burda gencleri zehirlemeyelim...

• Like 2

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kas geliştikçe dizine binen yük azalıyor. Ben 3sene evvel çok ağrı çektim. Sonra bazı hareketler verdi doktor onları yapıyorum çok rahatım ama o hareketleri birkaç ay yapmayayım dizim tekrar şişmeye başlıyor.

Dikkatli olacaksın o kadar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun öncelikle. Aynı problemi bende yaşamıştım. Ortopedi uzmanı MR istemişti. Sonra senin bahsettiklerinin aynısı benim MR raporumda da yazıyordu. 2. derece dejenerasyon. İlk önce korkmuştum. Sonra doktoruma gösterdim sonucu. çoğu insanda olabileceğini söyledi. Genelde insanlar bir spora başlarken o sporun gerektirdiği kondisyunu kaldırabilecek kas yapısına sahip olması gerekiyormuş. Yani biz spor yaparken önce kas yapımızı bu sporun ihtiyaçlartına göre hazırlamamız lazımmış. Bundan dolayı zayıf kasları zorlayınca cart yırtık oluşuyormuş. Bana diz arka kaslarımı güçlendirmek için egzersiz vermişlerdi. Sanada geçmiş olsun.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kas geliştikçe dizine binen yük azalıyor. Ben 3sene evvel çok ağrı çektim. Sonra bazı hareketler verdi doktor onları yapıyorum çok rahatım ama o hareketleri birkaç ay yapmayayım dizim tekrar şişmeye başlıyor.

Dikkatli olacaksın o kadar.

Geçmiş olsun öncelikle. Aynı problemi bende yaşamıştım. Ortopedi uzmanı MR istemişti. Sonra senin bahsettiklerinin aynısı benim MR raporumda da yazıyordu. 2. derece dejenerasyon. İlk önce korkmuştum. Sonra doktoruma gösterdim sonucu. çoğu insanda olabileceğini söyledi. Genelde insanlar bir spora başlarken o sporun gerektirdiği kondisyunu kaldırabilecek kas yapısına sahip olması gerekiyormuş. Yani biz spor yaparken önce kas yapımızı bu sporun ihtiyaçlartına göre hazırlamamız lazımmış. Bundan dolayı zayıf kasları zorlayınca cart yırtık oluşuyormuş. Bana diz arka kaslarımı güçlendirmek için egzersiz vermişlerdi. Sanada geçmiş olsun.

Öncelikle herkese iyi günler dün tekrar. Dün tekrar iyi bir doktora gidip sonuçlarımı gösterdim öncelikle mr raporum

https://imageshack.com/i/idZPbPgVp

Buda doktorumun bana verdiği egzersiz kağıdı kuasbicaps ( yazılışını tam bilemedim :D) Bu bacaktaki kası güçlendirmek lazım dedi

https://imageshack.com/i/iqJKNl9gp

Yırtığımın çok küçük olduğunu ve korkmamam gerektiğini söyledi diğer gittiğim doktorumun abarttığını belirtti. Ameliyatlık bir durum yok dedi ben seni şuan ameliyat etmem dedi. Yırtığın kırmızı zon da dedi yani iyileşme şansı var. Ağrı kesici istemediğmi söyledi oda zaten ağrı kesici yazmayacağını ağrılarımı takip etmemi söyledi şuan senin için en önemli şey ağrıların bu bulguları kaybet istemeyiz dedi. Bende ağrılarımın olmadığını söyleyince bunun olumlu birşey olduğunu söyledi. Mr sonucu iyileştirmeyeceğini önemli olan hastanın şikayetleri olduğunu söyledi yani yırtık eğer ameliyatlık bile olsa hastanın bir şikayeti yoksa halinden memnunsa biz kesinlikle ameliyat etmiyoruz dedi.Daha sonra 1 ay futbol basketbol gibi eforlu dizi kullanan sporları bırakmamı söyledi. Ben 3 ay kadar bırakabilirim dedim bu dönemi ne kadar sakin geçirirsen o kadar iyi olur dedi senin için dedi akut dönem belirleyici olur dedi. Yüzme yapabilirsin dedi. Yalnız bundan sonraki hayatımda ibadetimi sandalye üzerinde yapmam gerek bağdaş kurma vs tarzı hareketleri yasakladı. bir süre yapmayacağım kaldı ki dizi korumak amacı ilede bundan sonraki yaşamımda azami koruma yapmam gerekecek. Öncelikle yazdığınız için teşekkür ederim

SORU : doktorum hareketleri ne kadar yapmam gerektiğini söylemedi tekrar sayısı zaman yazmadı numarasını aldım ama aramadan önce bir buraya sorayım dedim 8 tane hareket var iyice okudum bunlar set halinde mi yapılır 1-8 e kadar yoksa 1 i 3 defa tarzımı yapılıyor anlamadım hareketler çok ta basit açıkcası. Bana verebileceğiniz hareketler nelerdir sadece eğer hareketi yaparken zorlanırsan o hareketi bırakabilirsin dedi.Gün aşrımı yapmalıyım yoksa her gün mü yapmalıyım. Daha çabuk iyileşeceğimi bilsem günde 3-4 defa yaparım.Size ne önerildi ise bende şuan çok zorlamadan yapmayı düşünüyorum birde kilo almamak için zorlamadan yavaş tempo 30 saat felan yürüş yapmamda bir engel varmıdır. Ağrım yok ama iyileşme sürecini max düzeyde geçirmek istiyorum şuan

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Onu doktor bilir ama ben 2 numaralı hareketi hergün yapıyorum. Günde 10 kere denmişti bana. Ama benim dizim iyileşmiş halde olduğundan ben elimle havada tuttuğum ayağıma bastırıyorum ve bacağımı tutabildiğimkadar ttutuyorum.

Sen de ağrı olmadığı sürece istediğin kadar yapabilirsin ama ağrı olursa kesinlikle ısrar etme.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Merhaba Sefa öncelikle gözünaydın.

1- bence önceki mesajımda senden istediğim hasta odaklı doktoru bulmuşsun tebrikler. Şöyle ki hastanın Mr - tomografi vs. filmi ne olursa olsun klinik bulgu dediğimiz şikayetleri her zaman film görüntüsünden önemlidir ve mevzuya hasta odaklı bakılınca önemli olmalıdır da.

2- anladığım kadarıyla dizinde geri dönüşü olan bir meniskopati adı verilen yırtık ve diz içi ödem(sıvı birikmesi) mevcut.Biz protein ağırlıklı sık ve az öğün beslenmeyi doku iyileşmesi açısından önerirdik hastalarımıza sana da önerirsem iyileşme sürecini 3-4 gün belki kısaltır.

3- yukarda bahsettiğim diz içi ödem için bana bel fıtığı ameliyatında omurga içi ödemde(benzer durum sayılabilir.) önerilen voltaren 50 ilacını dokktoruna danışanarak almanı öneririm ödemin çabuk çözülmesi iyileşme sürecinin nispeten önce başlaması denebilir.( voltaren50 aslında ağrı kesicidir. ama ödem çözücü özelliği en iyi olan ağrı kesicidir denebilir.)

4- Fizik tedavi egzersizler de genelde tıpkı bizim masatenisi antrenmanında önce şut yapıp sonra spin yapıp sonra kombinasyona geçmemiz gibi kolaydan zora yada diğer bir deyişle şimdiki hareket bir sonraki harekete hazırlayak devam eder. Tsu nun bahsettiği üzre 10 yada 15 defa zorlamadan (abartmadan) ve en ufak ağrıda en az 10 dk dinlendirerek egzersiz yapmanda fayda var.(egzersiz sayı ve usülünü doktora sorman da da fayda var.)

5- ÇOK ÖNEMLİ

asla bu videodakiler gibi diz hareketleri yapma (mümkünse sağlam dizinle bile yapma ve ömür boyu yapma)

6- ibadet konusu göründüğünden çok daha önemli ne olur riayet et sandalye de namaz kılma olayına.

Not: 1-3-4-5 ve 6. maddeler neredeyse tüm diz rahatsızlığı yaşayan arkadaşlarımız için geçerli sayılabilir.

Yardımcı olabildiysem ne Ala, geçmişler olsun.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Merhaba Sefa öncelikle gözünaydın.

1- bence önceki mesajımda senden istediğim hasta odaklı doktoru bulmuşsun tebrikler. Şöyle ki hastanın Mr - tomografi vs. filmi ne olursa olsun klinik bulgu dediğimiz şikayetleri her zaman film görüntüsünden önemlidir ve mevzuya hasta odaklı bakılınca önemli olmalıdır da.

2- anladığım kadarıyla dizinde geri dönüşü olan bir meniskopati adı verilen yırtık ve diz içi ödem(sıvı birikmesi) mevcut.Biz protein ağırlıklı sık ve az öğün beslenmeyi doku iyileşmesi açısından önerirdik hastalarımıza sana da önerirsem iyileşme sürecini 3-4 gün belki kısaltır.

3- yukarda bahsettiğim diz içi ödem için bana bel fıtığı ameliyatında omurga içi ödemde(benzer durum sayılabilir.) önerilen voltaren 50 ilacını dokktoruna danışanarak almanı öneririm ödemin çabuk çözülmesi iyileşme sürecinin nispeten önce başlaması denebilir.( voltaren50 aslında ağrı kesicidir. ama ödem çözücü özelliği en iyi olan ağrı kesicidir denebilir.)

4- Fizik tedavi egzersizler de genelde tıpkı bizim masatenisi antrenmanında önce şut yapıp sonra spin yapıp sonra kombinasyona geçmemiz gibi kolaydan zora yada diğer bir deyişle şimdiki hareket bir sonraki harekete hazırlayak devam eder. Tsu nun bahsettiği üzre 10 yada 15 defa zorlamadan (abartmadan) ve en ufak ağrıda en az 10 dk dinlendirerek egzersiz yapmanda fayda var.(egzersiz sayı ve usülünü doktora sorman da da fayda var.)

5- ÇOK ÖNEMLİ

asla bu videodakiler gibi diz hareketleri yapma (mümkünse sağlam dizinle bile yapma ve ömür boyu yapma)

6- ibadet konusu göründüğünden çok daha önemli ne olur riayet et sandalye de namaz kılma olayına.

Not: 1-3-4-5 ve 6. maddeler neredeyse tüm diz rahatsızlığı yaşayan arkadaşlarımız için geçerli sayılabilir.

Yardımcı olabildiysem ne Ala, geçmişler olsun.

Saolasın rıdvan abi evet yırtığımın abartılacak olmadığını söyledi kırmızı zon dedği zaman zaten rahatladım :) Abi ağrı kesici olduğu için hiç bir ilacı vermedi senin için en önemli sempton ağrıların dedi bende 2-3 gün dinlenince hiç ağrım kalmadı dedim ozaman ilaç yazmıyorum dinlen dedi sporu bırakmanı istiyorum dedi bir süre. Kasları kuvvetlendirelim dedi. Abi 5. madde ne öyle ya bildiğiniz dizin ebesini .... binmişler. Bu olay başıma gelince çok üzüldüm ama allaha şükrettim yinede daha kötü bişey olmadı diye. Şimdi ailemdeki herkesi uyarıyorum özellikle ailemde yüksek topuk dizi çok ciddi deforme ettiğini düşünüyorum. Jel dolgulu ayakakbılar yaylanma hareketi yaparak dizi çok ciddi rahatlatıyor.Saygılar sevgiler

ÖNEMLİ: ARKADAŞLAR BELDEN DİZDEN AYAK BİLEĞİNDEN SAKATLIĞI OLUP HALA AYAKTA NAMAZ KILMAYA ISRAR EDEN ARKADAŞLAR BURAYA DİKKAT Buharî, 3:72. "Kolaylaştırınız! Zorlaştırmayınız! Müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz! Birbirinizle anlaşın, iyi geçinin, ihtilâfa düşmeyin!" BU GÜVENİLİR BİR HADİSTİR BEDENİNİZE ZARAR VEREMEYİN.

Eğer yere oturabiliryorsanız dizlerinizi katlamadan uzatarak oturup öyle namazınızı kılın eğer bacaklarınızı açamıyorsanıız kıramıyorsanız uzatamıyorsanız sandalyede kılın.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben kösele ayaklabılarımı attım koşu ayakkabıları çok rahat işe giderken de altı lastik ve içliği jel ayakkabı tercih ediyorum

Babaanem de namazını 25 sene sandalyede kıldı iyileşene kafar gönlünü ferah tut...

• Like 1

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ozan abi sen avukatsin yanılmıyorsam jilet gibi giyinmiyormusun :D Valla en iyisi bence bir tane düz ayakkabım var özel şeyler için aldım 2-3 ya giydim giymedim rahat edemiyosun sonuçta ayak önemli benim ayağımda biraz çabuk eskiyor tarakli ayağım var giden parayada hiç acimiyorum . Destek için saolun.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ozan abi sen avukatsin yanılmıyorsam jilet gibi giyinmiyormusun :D Valla en iyisi bence bir tane düz ayakkabım var özel şeyler için aldım 2-3 ya giydim giymedim rahat edemiyosun sonuçta ayak önemli benim ayağımda biraz çabuk eskiyor tarakli ayağım var giden parayada hiç acimiyorum . Destek için saolun.

2 derece menisküs yırtığı olan arkadaşım. sendeki 2 derece yırtığın aynısı sol dizimde bende de oldu.
dizimi bükemez oldum.
mr sonucu seninki ile aynı
doktorun sana söylediklerinin aynsını bana kendi doktorumda söyledi.
nasıl sın şu an iyimi dizin nasıl bir tedavi yolu izledin
yukarıda bahsedilen konuşmaları iyice okudum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok

• Çevrimiçi Kullanıcılar   3 Üye, 0 Kayıtsız, 14 Misafir (Tam liste)