TSuBaSa

Yeni Plastik-Pvc Toplar Hakkında Merak Ettikleriniz

Bu konuda 46 ileti var

Plastik toplar, geldi geliyor derken bazılarımız yeni toplarla çoktan oynayıp maçlar yapmaya başladı bile. Bazılarımız ise henüz yeni topları görmedik bile. Akla gelen birkaç soruya cevap arayalım.

İTTF onaylı plastik topları nasıl ayırt ederim?

İTTF’nin sitesinde aşağıdaki linke tıklayarak İTTF’nin onay verdiği topları ve görsellerini bulabilirsin. Genel olarak yeni ittf onaylı plastik toplar üzerinde “40+” ibaresi var bundan başka plastic vs gibi bir yazı yok.

http://www.ittf.com/_front_page/ittf1.asp?category=balls

Bu liste sürekli güncellenecek. İTTF bu listedeki toplardan bazılarını kalitesini beğenmezse yasaklayabilir. Kalitesi uygun olmayan top için 6 ay süre verilecek. İlan tarihinden 6 ay sonra o top illegal kabul edilecek. İttf neden böyle bir ayrıntıyı özellikle yazmış olabilir? Çünkü 2016 tarihine kadar bu plastik topların mevcut kalitesini de artırmayı zorunlu kılmak istiyorlar. Yeni plastik toplar hem daha pahalı hem de çabuk kırılıyor. İttf’nin yeni toplara geçmek istemesindeki bir sebep de topun üretim maliyetinin düşük olması ve daha çevreci olmasıydı. Çamuk kırılan pahalı toplar ittf’yi zor durumda bırakıyor. O yüzden İTTF, üreticilerden daha kaliteli topları daha ucuza satmalarını istiyor.

Eski dhs top DHS_White.jpg

Yeni dhs top dhs_plastic.jpg

Yeni topları kim üretiyor? Hangi marka top almak lazım?

Şu anda çin’de üç farklı üretici var. Onların ürettikleri toplar şu anda satılıyor.

Eskiden de olduğu gibi Nittaku hem çin’de üretilen toplardan alıp kendi markasıyla satacak hem de premium adı altında japonya’da ürettiği topları da satacak. Şu anda “sha” adıyla nittaku markasıyla çin’de üretilen toplar satılıyor. Ancak Japonya’da nittaku premium’lar üretilmeye başlanmış ve eylülde satışına başlanacak. Bu topların kalitesi çok daha iyi diye yorumlar var.

Bir de sürpriz olarak Almanya’dan bir üretici var. Weener adlı üretici de ittf onayı aldı. Muhtemelen joola donic tibhar gibi üreticiler bir yandan çin’deki üreticilerden ucuz top alıp kendi markaları ile satarlarken weener’dan aldıkları topları da daha pahalıya gene kendi markaları altında satacaklardır. Dolayısıyla şimdilik çok farklı markalar olsa da çin’de iki japonyada ve almanyada birer üretici var.

Çin’deki üç fabrikadan ikisi seamed yani iki parçanın birleştirilmesi ile üretilen( tıpkı eski toplarda olduğu gibi birleşim yeri olan) toplardan üretiyor( dhs ve double fish bu iki fabrikanın sahibi gibi birşey, dhs+joola+donic+andro+adidas+double fish+Nittaku sha marka plastik toplar hep bu fabrikada üretiliyor ve hepsi seamed yani birleşim noktalı)

Çin’deki diğer fabrika ise seamless top üretiyor. Xushaofa marka bu toplar da ittf onaylı ancak liglerde vs sadece birleşim noktalı toplar kabul gördüğü için bu topların çok yaygınlaşacağını düşünmüyorum.

Sonuç olarak şu anda zaten çinde üretilmeyen bir top satışta yok.

Nittaku sha, dhs , joola, donic, tibhari andro, adidas gibi markaların tamamı çin’de iki fabrikadan birinden alıp kendi markasını satıyor. Hangisi ucuz ise o tercih edilebilr. Ben dhs ile oynadım gayet oynanabilir.

Yeni toplar ne malzemeden üretiliyor?

plastic-additive.jpg

İşin bilimsel tarifli kısmını geçersek, yüksek teknoloji ürünü, eritilip kalıpla çekillendirilmeye hazır granül diyebiliriz. Bu granüller eritiliyor ve kalıplarda şekilllendiriliyor. Plastik bot, pvc pencere vs vs hepsi bir çeşit polimerden üretilir. Moleküllerin farklı yapıları farklı tip plastikler meydana getirir. Yumuşak sert, ısıya dayanıklı vs vs...

Yeni toplarda belli bir tip polimer kullanma zorunluluğu yok, istenilen tipte polimer kullanılabilir. Çin’de üretilenlerle japonyada üretilen plastik topların farklı olacağını bu yüzden tahmin ediyorum. Şu ana kadar sadece çinde üretilen plastik topları deneme fırsatı bulduk. Ancak hem Japonya’da Nittaku premium( nittaku sha değil onlar çinde üretilyior) hem de almanyada weener marka plastik toplar İTTF onayı aldı ve ileri tarihlerde piyasaya sürülecek. O zaman belki farklı yorumlar yapabiliriz.

Kırık bir dhs plastik top görüntüsü:

http://www.youtube.com/watch?v=DNLuLa12f_4

Eski toplar artık illegal mi?

Şu anda biliyorsunuz, hem selüloz bazlı toplar yani eski toplar hem de plastik toplar İTTF tarafından onaylı. Plastik topların gelmesiyle eski topların onaysız olması yani yasaklanması gibi bir durum yok. Yalnızca İTTF ibaresi yer alan yani dünya şampiyonaları ile pro turlar gibi uluslararası maçlar plastik top ile oynanmak zorunda. Diğer uluslararası turnuvalar ve yerel ligleri kim düzenliyorsa plastik veya eski topları kullanmakta serbest. Zaten şu anda eski topun üretimi durduğu için zamanla herkes plastik topa geçmek durumunda kalacak.

Fark ne?

İTTF’nin sitesinde pembe bir tablo çizilmiş. Plastik toplar daha yuvarlakmış, aynı boyuttaymış falan filan. Ama iş öyle değil. En azından şimdilik.

Plastik toplar biraz daha ağır ve biraz daha sert. Çapları da birazcık daha büyük. Bu boyut farkı ancak her iki topu bir arada elinizde tuttuğunuzda anlaşılabiliyor. Ayrıca yeni plastik topların ( şu anda sadece beyaz renkli üretiliyor) rengi de daha açık ve çiğ bir beyaz. Böylece daha kolay görünüyor. Topun ağır ve biraz daha sert olması yüzünden spin ve hız biraz azalmış durumda. Eski top ile sert ve çok hızlı gelen ekipman şimdi titreşimli yavaş gelebilir. Benim kişisel tahminim spin ve hız %10 düşmüş durumda. Bu küçük bir fark gibi görünse de ben rahatsız oldum. En azından tahtamı daha rijit bir tahta ile değiştireceğim çünkü özellikle de topu öldürmek istediğimde yeterli güç üretemedim...

Turuncu toplar üretilmeyecek mi?

Üretilecek. Ancak üreticiler önce yeni topu daha dayanıklı ve yuvarlak üretmeye çalışıyor. Renk çeşitliğinizi ileri de elbette düşünecekler.

Türkiye’de durum nedir?

Türkiye’deki distribütörler henüz plastik top getirmedi. Yurt dışından bu toplar temin edilebiliyor. Ancak Federasyonun elindeki eski top sayısı oldukça fazla ve bu topları bitirmeden plastik toplara geçmek istemeyecekleri belli. Yani liglerin eski toplarla oynanacağını söylemek zor değil. Ancak milli takımımızın ve avrupada mücadele eden fenerbahçe gibi kulüp oyuncularının avrupadaki ittf turnuvalarında plastik top ile maç yapmak zorunda olması işleri karıştırıyor. Bu oyuncular süper lig’de oynadığı için belki de federasyon süper ligde plastik top diğer liglerde eski top kullanılmasına karar verebilir. Veya ilk yarıda eski top ikinci yarına plastik top kullanılmasına da karar verebilir. İnşallah Federasyon Nittaku ile anlaşır da japon üretimi plastik toplar kullanılır yoksa ilk başlarda bir parça top katliamı yaşanacağı kesin gibi... Profesyonel oyuncuların elinde o plastik toplar çatır çutur gider gibi geliyor. Sonuçta ben bile 4 topu birkaç saatlik antrenmanda hallettim.

Sonuç?

Daha ağır daha sert ve birazcık büyük toplar yüzünden biraz daha hızlı ve spinli ekipman ihtiyacı doğacak. Ralliler uzayacaki daha fazla enerji sarf etmemiz gerekecek. Hareketli, agresif, kondüsyonlu oyuncular avantajlı olacak. Rakibini spini varyete ederek kandıran yaşlı kurtlar zorluk yaşayabilir.

İlk aşamada üretilen plastik toplar pek yuvarlak değil yani biraz yamuk, garip bir tiz ses çıkarıyorlar ve çabuk kırılıyorlar. Üstelik daha pahalılar. ( Eskiden tabletennis11.com sitesinde 4,5 euro olan eski topların plastik versiyonu 8,5 euro)

Bu topların japonya almanya gibi rakipler geldiğinde rekabetin artmasıyla fiyatların düşüp kalitenin yükselmesini bekliyoruz/umuyoruz. Yeni topların hızı ve spini azaltmasıyla yeni topa uygun lastik tahtaların çıkacağını tahmin etmek zor değil.

Şimdiden Andro rasant serisini “rasant grip” adıyla geliştirdi. Donic de bluefire’ı bluefire turbo olarak geliştirdi.

Xiom rakza x adıyla bir lastik çıkarmaya hazırlanırken, vega ve omega adlı tahta serileri çıkardı ( lastik değil tahta) ve bu tahtaların plastik top uyumlu olduğunu belirtiyor.

18 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

His,ses ve sekme durumu nasil? Hissi eski toplar gibimi yoksa dandik top hissi mi veriyor

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ses kırık gibi. Daha tiz bir ses var. Hissi dediğim gibi daha ağır ve daha sert. Topu çok daha fazla hissediyor insan.

Sekme kısmı değişik. Topun spini az olduğu için sekmesi de farklı.

Hani çok yavaş ama dolu bir topspin olur ya fazla sekmez senin masaya düşer düşmez hızlanır ve alçaktan gider. Bunda spin az olduğu için top sekiyor. Herşey daha yavaş ve tahmin edilebilir gerçekleşiyor. Top sağa sola kaçmıyor.

6 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

teşekkürler Tsu çok faydalı bir paylaşım olmuş.

Bu tarz paylaşımlarının Devamını diliyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ozan abinin resim değişince tanıyamadım :) abi niye değişti ya ben çok uzak kaldım olan yine antremansız amatörlere olacak gibi :(

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bu arada tibhar, dhs, butterfly ve nittaku premium toplarla oynadım. Sıralamam: 1) nittaku premium, 2) Butterfly, 3) dhs ,4) tibhar.

Nittaku premium'un Poly bileşeni yani malzemenin kendisi diğer tüm toplardan farklı, eşli toplara daha benzer, plastik toplardaki puslu cam gibi gevrek hali yok, sert ama yüzeyi dokulu , kaygan görünmüyor. Ayrıca birleşim noktası olmasına rağmen bu birleşim yeri pek belli olmuyor, şeffaf bir top değil bu nittaku premium(çin üretimi nittaku sha'lardan bahsetmiyorum )Neyse oyunda da zıplaması çok daha tahmin edilebilir. Eski toplar gibi zıplıyor, havası kaçmış gibi bir hissi yok, özellikle tibhar'da böyle bir his var. Elbette spin biraz daha az ama başka da eksi yönü yok. Gayet oynanabilir ben beğendim. Hafif ve büyük değil saçma sapan uçmuyor süzülmüyor.

Sonra en beğendiğim Butterfly, biraz büyük ve hafif, ama yamuk değil adam gibi zıplıyor daha tahmin edilebilir ve oynanabilir.

Sonra dhs... Dhs biraz büyük yarısı da tam yuvarlak değil hiç değilse inik bir hissi yok, yamuk olmayanlar gayet oynanır.

Tibhar ise yarısı yamuk, büyük ve hafif, üstüne üstlük inik top gibi zıplamıyor, top benim masamda zıplayıp bana gelmiyor hep beklemek lazım. Pütürden gelir gibi...

Yine de yamuk olmayanları ile alışılırsa oynanabilir.

İnternetten sipariş ederseniz nittakunun tanesi 6-7 Tl, dhs 4 Tl, tibhar 3.9tl'ye geliyor. Butterflyın henüz fiyatı belli değil. Dhsden pahalı nittaku'dan ucuz olması normal olur. Ben şimdilik dhs ile oynuyorum...

4 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Nittaku Premium 3* 40+ nerede satılıyor?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

TT 11 e bir bakın orada vardı. Premium mu bilemiyorum ama

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Premium sadece iruiru ve Tt-japan'da satılıyor. Tt11'deki Çin yapımı.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Korkulucak bir sey yokmus,balon gibi donuyo sesi falan farkli dedinizde oyle gelmedi bana. Daha sert ve daha buyuk yeni toplar(tibhar*** denedim) bariz sekilde de daha agir. Yavas gelmedi. Gayet spinli de atabiliyorum toplari halen. Ralliler uzamadi bildigimiz top bu :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ölçersen aynı ağırlıkta olduğunu görürsün. Ama ağır hissettiriyor.

Belli bir seviyeden sonra veya agresiflikten sonra spinin azlığı can sıkmaya başlıyor. Şimdi değil ama topa herkes alışınca ralliler uzar... Hatta uzamaya başladı bile...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Liğ maçlarında Tibhar kullanılacaktı ama Butterfly kullanılıyormuş bilen var mı. Bide butterfly hangi ara plastik top çıkardı, oynayan var mı?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Evet biz karsilastik ve oynadik.butterfly mac topuyla oynaniyor federasyonun butun maclari.tibhar *** toptan pek farki yok gibi

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Peki bu butterfly toplar plastik miydi kardeşim. Bakındım biraz butterfly göremedim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tabi abi plastikti :) pempe bir kelebek be 40+ logosu var.ama maclarda gorene kadar ben butterfly in plastik top cikarttigini bilmiyordum

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

butterfly ile oynadım tibhar ve dhs'den iyi bence... ama nittaku premium bambaşka...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Merhaba

Teşekkürler TSubaSa

Gerçekten faydalı bir çalışma ve yorumlar.Eline ve emeğine sağlık

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

MerHaba

Antreman esnasında kullanılacak toplar ile maçlara hazırlanma aşamasında kullanacağımız toplar hakkında bir önerin var mı ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Siz maçlara antrenmanla hazırlanmıyormusunuz?

Ayrıca şu anda tek yıldız top piyasada yok. Ne ile maç yapacaksanız o topla antrenman yapın.

Ps: biri trollüyosa gördüğüm yerde dalıcam yeminle.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yeni topların yuzeyinin sürtünmesi eski toplara oranla daha az bu yüzden spin miktarı daha düşük

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2018ebb2-3c7e-49c7-a343-e36e956b5e21.jpg

XUSHAOFA şu ana kadar oynadığım toplar içinde en baba olanı. Falso neredeyse sıfır ve kırılma olayı diğerlerinden daha uzun ömürlü. Tibhar, nittaku, dhs, yinhe, palio, donic ile oynadım en çok zevk aldığım tek top diyebilirim. Eski toplara çok yakın hissi var.
2 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben de xushuoafa diyorum. Kırılmıyor, yuvarlak ve ucuz. Daha iyisi olamazdı...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok

• Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Kayıtsız, 9 Misafir (Tam liste)

Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor