Jump to content
Masatenisi.org Forum

Masa Tenisi Hakemleri Buraya Yazabilir

kingmeran

Recommended Posts

Masatenisi hakemlerimiz..

Bana göre fedakar ve ellerinden geleni yapıyorlar.Eğitimleri hakkında söz söylemeye hakkımız yok.Eğitim seminerlerinin yerlerine bakınız,

Kıyafetlerinin parasını,vize ücretlerini onlardan alırsınız.Eğitim seminerlerine katılma ücretleri de onlardan alınır.Aldıkları nedir karşılığında ?? Sizce

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

1.Soru....

Serbest el hariç demek ..Geriye raket tutan el ve vücudunuz kalır.Şimdi siz topa vurduktan sonra top rakip sahaya geçmeden siz masaya değerseniz veya yerinden oyntırsanız. Bir şey olmaz diyen arkadaşım.Lütfen kuralı da söyler misin madde olarak

2.10.1.8 kuralı nedir ?

Ben topa vurma anında masayı hareket ettireyim,Bacağım raket tutan kolum.Bu durumda top rakip sahaya geçerken hangi darbelere maruz kalmış olacak.Bilinen vuruşların dışında.Diyelim top geri döndü bizim masa darmadağın

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

1.Soru....

Serbest el hariç demek ..Geriye raket tutan el ve vücudunuz kalır.Şimdi siz topa vurduktan sonra top rakip sahaya geçmeden siz masaya değerseniz veya yerinden oyntırsanız. Bir şey olmaz diyen arkadaşım.Lütfen kuralı da söyler misin madde olarak

2.10.1.8 kuralı nedir ?

Ben topa vurma anında masayı hareket ettireyim,Bacağım raket tutan kolum.Bu durumda top rakip sahaya geçerken hangi darbelere maruz kalmış olacak.Bilinen vuruşların dışında.Diyelim top geri döndü bizim masa darmadağın

raket tutmayan eliniz rallinin herhangi bir anında masaya değdiği anda siz sayı kaybedersiniz.ralli esnasında masayı hareket ettirdiğiniz andada sayı kaybedersiniz topa vurma anında masanızı hareket ettirtiğiniz anda hakem sayıyı rakibinize verir

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

raket tutmayan eliniz rallinin herhangi bir anında masaya değdiği anda siz sayı kaybedersiniz.ralli esnasında masayı hareket ettirdiğiniz andada sayı kaybedersiniz

2.10.1.8 Rakibi veya rakibinin giydiği veya taşıdığı her hangi bir şey oyun yüzeyini hareket ettirirse, sayı kaybedersiniz taşıdığınız raket olabilir

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...

Bir soru da benden olsun madem. Ralli devam ederken bir kisa top geldi sahamiza. Yetismek icin uzandik fakat raket elimizden kayip gitti ve fileye carpti.(topa vururken raket elden tam ayrilmadi ama) Top karsi sahaya gecti ve rakip mudahale edemedi topa. Bu durumda sayi kime yazilir?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 months later...

Bir soru da benden olsun madem. Ralli devam ederken bir kisa top geldi sahamiza. Yetismek icin uzandik fakat raket elimizden kayip gitti ve fileye carpti.(topa vururken raket elden tam ayrilmadi ama) Top karsi sahaya gecti ve rakip mudahale edemedi topa. Bu durumda sayi kime yazilir?

ralli esnasında maçın başında taşıdığınız yada giydiğiniz hiçbir şey ağ takımına değemez değdiği taktirde sayıyı kaybedersiniz

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Geçenlerde tozkoparanda oynuyoruz, uluslararası bir hakemimizin bile basit bir kuralı bilmediğine şahit oldum. Bilen bilir, fabrikadan çıktıktan sonra bir lastiğin özelliğini değiştirmek o lastiği illegal yapar.(ittf, 2.04.07 ve 2.04.07.01 kodlu kurallar)

Ama bizde ittf onaylı, spin üreten, düz bir lastik alıp ona yumurta akı limon suyu sürüp veya güneşe bırakıp anti lastiğe çevirenler çokca mevcut. Bunu yapmalarının sebebi elbette o lastiklerin, legal antilerden daha pis top atabilmesi. Zaten anti lastiklerin üzerinde ayırt edici olsun diye anti yazılır.

Neyse , tabi biz bunlara alışık olduğumuz için itiraz etmiyoruz. Herneyse sonradan anti yapılmış lastiği kontrol eden hakem baktı baktı lastiğin üzerinde küçücük bir yırtığa takıldı. Daha rütbeli diğer hakeme sordu, hocam bu lastik uygun mu diye. Beni bir gülme aldı tabi :)

Neyse o küçük yırtığın önemli olmadığına karar verip oynamasına izin verdiler de maçımızı yapabildik. biz takım olarak O arkadaşa karşı iki maçımızı da aldık. Ama hakem benim takım arkadaşımın servisiyle ilgili konuşmaya başlayınca bir sohbet havası doğdu, illegal servisler, saklayanlar vs kpnuşuldu. Ben de bu lastik konusunu gündeme getirdim. Bir lastiğin fabrika çıkışı özelliğini yitirmesi onu illegal yapmaz mı deyince "ben ittf logosuna bakarım logo varsa legaldir" cevabını verdi. Bunu söyleyen uluslararası hakem ve ünlü oyunculara servis sakladığından sayı verdiğini falan anlatıyor...

Ben tabi kurallara bakmasını söyledim ama dinlemedi hatta sinirlendi vs.

Sonra oradaki oturan 3 hakeme daha anlattım hiçbiri bilmiyordu. Sadece ittf logosuna bakıyorlarmış.

Şimdi elbette sadece hakem arkadaşlarımıza suç bulmakla buradan kurtulamayız. Mesela ben 15 senedir bunu bilmeme rağmen hakemlerle tartışmadığım için pişman oldum. Belki söylesem biri merak edip bakardı. ben bilmelerine rağmen boşvermişlikten dolayı karışmadıklarını sanıyordum.

Zaten üç kuruş bile akmayan hakemlerin de çok donanımlı olmasını beklemek de hayal olur. Burası Türkiye, herşeyin düzgün işlemesini beklememek lazım. Gördüğünüz yerde kibarca ikaz edip çok da uzatmadan devam etmek lazım galiba...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

Geçenlerde tozkoparanda oynuyoruz, uluslararası bir hakemimizin bile basit bir kuralı bilmediğine şahit oldum. Bilen bilir, fabrikadan çıktıktan sonra bir lastiğin özelliğini değiştirmek o lastiği illegal yapar.(ittf, 2.04.07 ve 2.04.07.01 kodlu kurallar)

Ama bizde ittf onaylı, spin üreten, düz bir lastik alıp ona yumurta akı limon suyu sürüp veya güneşe bırakıp anti lastiğe çevirenler çokca mevcut. Bunu yapmalarının sebebi elbette o lastiklerin, legal antilerden daha pis top atabilmesi. Zaten anti lastiklerin üzerinde ayırt edici olsun diye anti yazılır.

Neyse , tabi biz bunlara alışık olduğumuz için itiraz etmiyoruz. Herneyse sonradan anti yapılmış lastiği kontrol eden hakem baktı baktı lastiğin üzerinde küçücük bir yırtığa takıldı. Daha rütbeli diğer hakeme sordu, hocam bu lastik uygun mu diye. Beni bir gülme aldı tabi :)

Neyse o küçük yırtığın önemli olmadığına karar verip oynamasına izin verdiler de maçımızı yapabildik. biz takım olarak O arkadaşa karşı iki maçımızı da aldık. Ama hakem benim takım arkadaşımın servisiyle ilgili konuşmaya başlayınca bir sohbet havası doğdu, illegal servisler, saklayanlar vs kpnuşuldu. Ben de bu lastik konusunu gündeme getirdim. Bir lastiğin fabrika çıkışı özelliğini yitirmesi onu illegal yapmaz mı deyince "ben ittf logosuna bakarım logo varsa legaldir" cevabını verdi. Bunu söyleyen uluslararası hakem ve ünlü oyunculara servis sakladığından sayı verdiğini falan anlatıyor...

Ben tabi kurallara bakmasını söyledim ama dinlemedi hatta sinirlendi vs.

Sonra oradaki oturan 3 hakeme daha anlattım hiçbiri bilmiyordu. Sadece ittf logosuna bakıyorlarmış.

Şimdi elbette sadece hakem arkadaşlarımıza suç bulmakla buradan kurtulamayız. Mesela ben 15 senedir bunu bilmeme rağmen hakemlerle tartışmadığım için pişman oldum. Belki söylesem biri merak edip bakardı. ben bilmelerine rağmen boşvermişlikten dolayı karışmadıklarını sanıyordum.

Zaten üç kuruş bile akmayan hakemlerin de çok donanımlı olmasını beklemek de hayal olur. Burası Türkiye, herşeyin düzgün işlemesini beklememek lazım. Gördüğünüz yerde kibarca ikaz edip çok da uzatmadan devam etmek lazım galiba...orjinal lastiğin üzerine herhangi bir kimyasal ve fiziksel işlem yapılamaz yapıldığını tesbit eden hakem bunu sporcuya bildirir eğer oyuncu itiraz ederse başhakeme gidilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...
  • 4 months later...

Konu dışı ama İstanbul'da neden hakemlik kursu açılmıyor merak ediyorum. İl temsilcisine birkaç defa mail yolladım ama herhangi bir geri dönüş olmadı. Federasyon zaten Allah'a emanet. Nerede alakasız tipler, hepsi masa tenisi hakemi olmuş. Bu sporu az buçuk bilen, 8-10 yıldır camiada olan birisi olarak en önemli hedeflerimden birisi de yaş geçmeden hakem olabilmek. Ama gel gör ki kurs yok ortada :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 weeks later...

masayı hareket ettirmediğiniz sürece (raket tutmadığınız el hariç) masaya temas etmek faul değil. masayı oynatırsanız faul olur. raketi fırlatarak sayı alabilirsiniz.

Masa Tenisi Kuralları'ndan:

2.10.1.11 Rakibinin serbest eli oyun yüzeyine değerse SAYI olur.

Tanımlamalar Kısmında

2.5.7 Vuruş, topa elde tutulan raketle veya bilek altında olmak kaydıyla raket eli ile yapılan temastır.

Demek ki kurallara uygun vuruş topa elde tutulan raketle veya raket eldeyken bilek altındaki bölgemizle raket eliyle yapılan temastır. Oyuncuların raketi fırlatarak topa vurmaları ile karşı tarafa geçmesini sağlamaları sayıyı karşı tarafa kazandırır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 15 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..