Jump to content
Masatenisi.org Forum

Masa Tenisi Hakemleri Buraya Yazabilir

kingmeran

Recommended Posts

Aklıma takıldı, servis atarken topu saklamak yasağı ne demek? Ne olunca topu saklamış oluyorlar ?

servis atan sporcunun elinin ayasındaki topu rakip ve hakemlerin rahatca göreceği şekilde avucunun ayasına koymak zorundadır.Avucunu kapatmamalıdır.Masanın altından topu atmamalıdır.topu havaya attıktan sonrada topa vuruncaya kadar top ile rakip arasında elini yada herhangi birşeyi oradan çekmelidir.çiftlerde ise servis atan A oyuncusunun arkadaşı tarafından top vucudu veya giydiği herhangi birşeyle top rakipten saklanmaz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İkaz etseler gene iyi, saklamak ne çoğu bilmiyorlar, bilenler de oturdukları yerden saklanıp saklanmadığını anlamıyor anlayan da cazgır sporcu ve yöneticilerden öyle bir pısmış ki ses edemiyorlar. Camianın bildiği birkaç oyuncu var, bunların servisleri hep illegal, kimisi ben eski oyuncuyum diyor (o ne demekse? ) kimi saklamıyorum bakın deyip bir tane legal atıyor sonra illegallere devam. Herkes de ne olduğunun farkında. Hatta bu cazgır tipler sallayınca başka oyuncular da saklamaya başladı. Çünkü haklı olarak kendilerini salak gibi hissediyorlardı. Ben yapamıyorum tabi. Resmen onun da antremanını yapmak lazım.

Neyse, bir keresinde hakeme maç sonrası sorduğumda "bize fazla karışmayın dendi" demişti. Fazla söze gerek yok.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hakemler genelde masatenisi oynamayan kişiler. Bu yüzden çoğu servis saklamanın ne olduğunu bilmiyor. İtiraz etsen de boş. ,

Bildikleri tek şey avuç içinde top açık halde mi, elin masa dışında mı, top yeterli yüksekliğe ulaştı mı.

Şort tshir olayında ise mutlaka masa hakemlerine, il temsilcisene sormadan oynatmıyorlar. Çok uyuz oluyorum çokkk bu hareketlere...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hakemler genelde masatenisi oynamayan kişiler. Bu yüzden çoğu servis saklamanın ne olduğunu bilmiyor. İtiraz etsen de boş. ,

Bildikleri tek şey avuç içinde top açık halde mi, elin masa dışında mı, top yeterli yüksekliğe ulaştı mı.

Şort tshir olayında ise mutlaka masa hakemlerine, il temsilcisene sormadan oynatmıyorlar. Çok uyuz oluyorum çokkk bu hareketlere...

malesef hakemlerin bir çoğu oynamamış işin hilelerini avantaj ve dez avantajlarını işin çakallıklarını tam olarak bilmiyorlar.topun yeteri kadar havaya attın mı elin yeteri kadar açık mı bunlar olgudur o anda ki hakemin bakış açısına göre değişir.bu konularda hakemin verdiği kararları baş hakemde değiştiremez.ancak sort formanın uygunluğu konusunda en son başhakem karar verir.

sonuç olarak bu bir spor ve kuralları var herkes buna uymak zorunda.bütün yanlışlıklar görülebilir mi hayır.Örnek dünya kupasında yüzbinlerin gördüğü maradonanın elle attığı gölü hakem görememişti

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

malesef hakemlerin bir çoğu oynamamış işin hilelerini avantaj ve dez avantajlarını işin çakallıklarını tam olarak bilmiyorlar.topun yeteri kadar havaya attın mı elin yeteri kadar açık mı bunlar olgudur o anda ki hakemin bakış açısına göre değişir.bu konularda hakemin verdiği kararları baş hakemde değiştiremez.ancak sort formanın uygunluğu konusunda en son başhakem karar verir.

sonuç olarak bu bir spor ve kuralları var herkes buna uymak zorunda.bütün yanlışlıklar görülebilir mi hayır.Örnek dünya kupasında yüzbinlerin gördüğü maradonanın elle attığı gölü hakem görememişti

Madem oraya gelip para alıyor, kendini geliştirecek. Futbolda hakemler artık maç öncesi çıkacağı maçta hangi futbolcunun ne yapacağını bile izleyip ona göre maça çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bilal kardeşim,bal gibi de biliyorlar..Hakemlik birazda cesaret işi..Ozan kardeşimin de zannediyorum söylemek istediği bu..Önceki sene Kurumlar Türkiye şampiyonasında oynarken,benim peş peşe 2 sayımı hiç ikaz etmeden sözde masa içinden servis attığımı söyleyerek(milimle ölçülecek şeyi nasıl gördü ise masanın ortasından..) direk karşıya veren hakemlerimiz, başta süper lig olmak üzere birçok lig oyuncusunun bizim tribünlerden bile gördüğümüz bal gibi illegal servislerine göz yumdular..Yakın tarihte Ankara veteran turnuvasında yarı finalde karşılaştığım Gürcü Paata (hemi de solak..),tanıyanlar bilir onun meşhur servisi..Topu oldukça havaya atıp,tam topla temas halinde vücudunu topun önüne öyle bi koyuyor ki,topu ancak file üzerinde görebiliyordum...Çok servis yedirdi sağolsun:) bana böylee..Resmi bayan hakemimize baktığımda kızcağız ne yapayım gibisinden gülümsüyordu..

Not: İllegal servisleri sıkışınca bolca yapıyorlar..11-9 ve 11-8 biten ilk 2 sette az yaptı ama son sette peşpeşe çok yedirdi..:)

Hoş, sonuç zaten değişmiyecekti diye belki de ben ses çıkarmadım herhalde..Paata dan 9, 8 sayı almam benim için oldukça önemli idi zira belkide..(Reklamlar..)...Velhasıl durum budur..Herkese Selamlar..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Şimdi aklımızdan illegal servis atanları sayabiliyorsak zaten bu işin hakemlerin gözünden kaçmadığını sistemli şekilde göz yumulduğunu, servis saklamayanların da salak yerine konduğunu net olarak söyleyebiliriz.

Son zamanlarda normalde servis saklamayan o kadar çok kişi saklamaya başladı ki yakında saklamayanlar azınlıkta kalacak.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu konu bu kadar abartilacak bir konu degil.hakeme itirazda bulunursunuz olmadi bas hakeme olayi anlatip maci izlemesini istersiniz olur biter.bas hakem hakemleri uyariyor genelde ve bas hakem geldiginde hakem kasitli olarak sayi veriyorsa bile artik veremiyor.ayrica oyuncu da sayisini yedirmesin hatali servisse sikayette bulunsun.ayrica boyle seyler her turnuvada olabiliyor 1-2 sene once avrupa sampiyonasi yari finalinde de yasanmisti.ayrica sakin hakemleri savundugumu dusunmeyin isin hem sporcu hem ogutcu kisminda da bulunuyorum

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

1 SORU CEVABI SERBEST ELİNİZ HARİÇ MASAYA DEĞEBİLİRSİNİZ ANCAK FİLE TAKIMI HARİÇ

2. SORU CEVABI MASAYI HAREKET ETTİRDİĞİNİZ ANDA SAYI KAYBEDERSİNİZ

3. SORU CEVABI TOPA ELDE TUTULAN RAKETLE VURULARAK ANCAK SAYI ALABİLİRSİNİZ

4. SORU CEVABI SİZİ ANCAK BAŞ HAKEM DİSKALİFİYE EDEBİLİR ÜÇ DEFA UYGUNSUZ HAREKETTE BULUNURSANIZ HAKEM MAÇI DURDURUR DURUMU BAŞ HAKEME BİLDİRİR BAŞ HAKEMDE DURUMU DEĞERLENDİREREK SİZİ DİSKALİFİYE EDEBİLİR.UYGUNSUZ HAREKET SÖZÜN AĞIRLIĞINA GÖRE 3. DE BEKLENMEDEN BİRİNCİ HAREKETİNİZDE DE HAKEM MAÇI DURDURUP BAŞ HAKEME DURUMU RAPOR EDEBİLİR

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 1 Gizli, 16 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..