Jump to content
Masatenisi.org Forum

Rıdvan Akçaağaç V (Akça V)

Recommended Posts

Merhaba.bundan 2 iki hafta Rıdvan ŞAHİN'in el yapımı tahtalarından birini aldım.sonunda yaklaşık 2.5 saat denemeye fırsatım oldu.üst düzey bir lig oyuncusu değilim.bununla beraber tahta hakkındaki deneyimlerimi paylaşmak istiyorum

kullanılan lastikler: fh dhs neo sklyine 2 tg2, bh bomb mopha pro tension

Genel: Akça V, 5 katmanlı,karbonsuz,akçaağaçtan (mapplewood) yapılmış bir tahta. 6mm kalınlığında ve benim tahtanın ağırlığı 84.2 gr.konkav saplı.OFF- klasmanında.tahta bana vernikli olarak geldi.tahtanın yüzey işçiliği zarif.sanırım hissinin kaliteli oluşu bundan kaynaklanıyor.tahtanın en zayıf yönü (ki bu yapımcısının ilk serisi olduğundan ve marangozluktan gelme bir tahta yapımcısı olmadığından) ince işçiliği.özellikle tablanın kenarlarında ve sap üzerinde biraz acemilik var bence.sapta fazla olmasa da,biraz fazla vernik hissi var.tahtanın yapımcı Rıdvan ŞAHİN'le konuştuğumda hassas su zımparasıyla,çok yavaş bir şekilde,tatlı bir şekilde ovarsam fazlalığı alabileceğimi söyledi.bir de sap biraz elime kalın geldi. bunlar dışında görünüşle ilgili bir başka menfi birşey yok.

His: Çok net bir hissi var.titreşimi de fazla değil.(senso carbon a göre az, butterfly viscaria dan biraz fazla) orta sertlikta ama dokunuş göreceli olarak yumuşak diyebilirim.ayrıca tahta topu fazla zıplatmıyor. Gerek lastiksiz gerekse de lastikli, çok tok bir ses veriyor.topla temas süresi de oldukça yüksek.

Hız: off- ile off arasında, off- ye çok daha yakın.yani klasik off- den biraz daha hızlı.avalox p700 ile p500 arasında,p500den biraz daha hızlı. masa üstünde çok iyi ve orta mesafede de (masadan 2-4 metrelik bölümde) gücünden pek birşey kaybetmiyor,oldukça tatminkar.

Kontrol: Kontrol bol.şut,kesme,spin; hepsini büyük bir yüzdeyle karşıya yollayabiliyorsunuz.hataları affeden bir oyun tarzı var. Tahtanın yeterince hızlıdan daha hızlı olmamasının da bunda payı büyük.

Servis: Topla temas süresinin yüksek olmasından ve net top hissinden dolayı bol kesikli ve falsolu servisler yollayabiliyorsunuz. Özellikle kısa servisler çok başarılı. topun fileyi aştıktan sonra geri geldiği ghost servisleri çalışırken daha başarılı olduğumu farkettim. bunun bir sebebi de tahtanın olması gerektiği kadardan fazla hızlı olmayışı.bu durum topla temas süresini de arttırıyor.

Şut: yeteri kadar hızlı vurulduğunda şutlar iyi.ama tahtanın hızından dolayı bu özellik haliyle orta halli.hızlı lastiklerle daha iyi sonuç alınabilir.

Spin: Temas süresinin uzunluğu sayesinde, spin amaçlı üretilmiş tahtalar kadar iyi spinler çekebiliyorsunuz.lastikler yanıyor adeta.fırçalamşar da çok rahat yapılıyor. beni en çok memnun eden özellik bu oldu.

Kesik: Zıplak bir tahta olmadığı için gelen kesik ve falsoların etkisi oldukça az.ayrıca bol kontrol sayesinde topu fazla yukarı kaldırmadan ve rahatça kesikler yollayabiliyorsunz

Blok: zıplak bir tahta olmamasının burada da faydası görülüyor.bloklar çok rahat. bloğa yönelik oyuncular için yapılmış adeta.tahtada en beğendiğim ikinci husus bu oldu.

Akranlarıyla karşılaştırılırsa: ilk olarak malzemesinden dolayı akla, stiga mapplewood V olacaktır. Akça V, Stiga akranından kesinlikle daha yavaş ve daha yumuşak bir tahta. Onun yerine,aslinda Akça V i Avalox p500 ile karşılaştırmak daha doğru olacaktır. his ve hız olarak avalox p500 e benziyor, az daha hızlısı.

Sonuç: Antrenman sırasında yüksek kontrol ve temas süresinden dolayı spinlerimin ve servislerimin daha fazla falso aldığını,blokları ve kesmeleri çok daha rahat yaptığımı farkettim. tahta kısa mesafede çok becerikli ve orta mesafede de gücünden fazla birşey yitirmiyor.2.5 saat lik antrenman sonunda kolum biraz yoruldu.bunun sebebi asıl kullandığım tahtamın 78gr olması.istenirse donic acuda-coppa serisi,yasaka rakza 9,tenergy 80 gibi yüksek hızlı lastiklerle hız daha da arttırılabilir.(hali hazırdaki tahtamın daha hafif olmasından dolayı lastik olarak hızlı ama hafif lastik takacağım.fh için andro rasant veya xiom IV Europe kullanmayı düşünüyorum bh için de yumuşak bir lastik takacağım.) Bu tahtanın kalite olarak ünlü markalardan bir eksiği yok.tahtanın oyun özelliğinden öte en güçlü yanı, bir Türk tarafından yapılmış olması. sitede tahtanın tanıtımını gördüğümde,biraz araştırdım ve almaya karar verdim. stiga clipper veya avalox p700 almayı düşünürken bunu aldım ve bu tahtayla oynamak gerçekten keyif veriyor.biraz da Özde Milliyetçiliğim ağır bastı aldığım kararda.Yurdum insanının birşeye hakiki emek verdiğini görünce almaya karar verdim. butterfly,stiga gibi markalar elbette rüşdünü ispatlamış kurumlar.ama Rıdvan Akça V in benim için önemi çok büyük. 20-30 yıl sonra bile hala saklayacağım bir tahta olacak.

saygılarımla.

EK:sapıyla ve tahtanın ağırlığıyla ilgili olarak rıdvan beyden değişiklik yapması için gönderdim ve istediğim değişiklikleri aynen yaptı.müşteri hizmetlerine de 10 puan veriyorum.

• Beğen 13
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

estağfirullah.yayınladıktan sonra arşivlere baktım. o kadar yıldır site aktif,ama bu tür değerlendirme yazılarının olmaması garibime gitti.(ilginçtir, bir tane gördüm. o da Bilal OLGUN'un yine Akça 5 yorumuydu) demek ki, oyuncular devamlı bir antrenman,devamlı bir meşguliyet içerisinde. ya da kimse bu tür bilgileri pahalı olacağı düşüncesiyle paylaşmak istemiyor. bazıları kendince "iyi,kötü,hızlı,sert" şeklinde sorulan lastik ve tahta sorularına cevap veriyor ama kafada birşeyler oluşturmaktan uzak.inşallah oyun ve ekipman bilgisi benden çok daha iyiler de bu konunun üstüne eğilirler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

efenim guzel tahta degerlendirmesi yazınıza rıdvan beyin o igrenc, kıllı, kaba elleriyle bu tahtaları nasıl yaptıgının saskınlıgını atamadıgımı da eklemek isterim.

Çok güldüm buna Onur bey.

Efenim Kıllı kaba eller yapar - Onur bey gibi göbek kasları fazla gelişmiş insanlar bile severek kullanır daha ne olsun.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

rıdvan hocamın akçağaç 5 tahtasını bende denedim çok uzun oynamadığım için izlenimlerim biraz daha yüzeysel olacak ama olsun birkaç şey de ben yazayım.

ilk izlenim: bana eski stiga tahtalarını anımsattı his olarak, kontrolü benzer ama hız olarak onlardan biraz daha ileride, off- den ziyade off gibi geldi bana

spin: salınımlı olmasına rağmen tamamen spin üzerine odaklanmış bir tahta değil bence, hız ve spin dağılımı gayet dengeli.

hız: ağırlığına oranla gayet hızlı bir tahta. bu da çok seri bir şekilde hücum edebilmenizi sağlıyor. masa üstünde gayet seri nefes aldırmaz, orta mesafede etkili uzak mesafede ancak alışılırsa etkili olur

titreşim: benim tercihim titreşimsiz tahtalardan yana olduğu için titreşimli gibi geldi Ama çok titreşimli diyemem. ortalama bir titreşime sahip

genel: dostum harika iş çıkarmışsın eline sağlık ilk denemen olmasına rağmen çok da güzel bir tahta yapmışsın.

öneri: üst katmanlar biraz daha kalın olabilir (tahta yapmadım hiç bilmiyorum cahilce bir öneri ise dikkate alma)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

rıdvan hocamın akçağaç 5 tahtasını bende denedim çok uzun oynamadığım için izlenimlerim biraz daha yüzeysel olacak ama olsun birkaç şey de ben yazayım.

ilk izlenim: bana eski stiga tahtalarını anımsattı his olarak, kontrolü benzer ama hız olarak onlardan biraz daha ileride, off- den ziyade off gibi geldi bana

spin: salınımlı olmasına rağmen tamamen spin üzerine odaklanmış bir tahta değil bence, hız ve spin dağılımı gayet dengeli.

hız: ağırlığına oranla gayet hızlı bir tahta. bu da çok seri bir şekilde hücum edebilmenizi sağlıyor. masa üstünde gayet seri nefes aldırmaz, orta mesafede etkili uzak mesafede ancak alışılırsa etkili olur

titreşim: benim tercihim titreşimsiz tahtalardan yana olduğu için titreşimli gibi geldi Ama çok titreşimli diyemem. ortalama bir titreşime sahip

genel: dostum harika iş çıkarmışsın eline sağlık ilk denemen olmasına rağmen çok da güzel bir tahta yapmışsın.

öneri: üst katmanlar biraz daha kalın olabilir (tahta yapmadım hiç bilmiyorum cahilce bir öneri ise dikkate alma)

Sevancım yorum ve fikirlerin için teşekkür ederim.

Yaptık bişeyler işte - ama güzel oldu kendime de ayırdım bir tane 86 gr, oğlumun deyimiyle cavanar gibi.

Gel buyur uygun bir zamanda bendeki akçaağaç 5 i ve ek olarak abanoz ve gül 7 leri de dene.

Üst katmanı kalın yaparsak (akçaağaç 5 için) uçak olur dostum hissi kötüye hızı da off+ a doğru kayar tadı olmaz ama yinede deneyecem sonraki üretimde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...

Fatih bey yorumunuz ve beğeniniz beni en az bu tahtayı kullanmam kadar mest etti.

Teveccühünüz.

Teşekkürler.

hocam

bendede nittaku acoustic var. buna sriver fx 2.1 fh ve sriver el 2.1 bh almştm. el den memnunum spin falso kontrol herşey süper. aslında bh için almştm ama dondurup el yi fh de kullanyrm çoğnlkla.fx i kontrol edemyrm. istedğm gibi rakete yapşmyor.spinle kontrol edeym diyorm top lastiğe yapşmyor.

şimdi yurtdşndan raket alcam. stiga allround evo ve yasaka ma lin carbon alıp daha ince lastik almayı düşünüyorum. sizden ricam

1. yurtdşndan nerden alşveriş yapayım. dandoy ve tt11 den alcam galba ama lastik opsiyonları az.

2. bu raketlerden hangsni alaym? 2sinide alabilirim. nittaku sriverlarla tank gibi gelyr. ama ağrlk problem diil. hesaplı ve kaliteli lastik tavsiyesi istiyorum. sanrm all+ off- yada off oynuyorum. lastikler hesaplı veya pahalı olup kaliteli ne almalıyım?

yada beni forumdan kime yönlendiridrdiniz? konu açamyrm yeniyim.

şmdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 14 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..