Jump to content
Masatenisi.org Forum

Ağır Tahta Ve Lastikler

Recommended Posts

Sitede tahta tavsiyesi istedim ve bana clipper wood önerdiler. Baktığım kadarıyla da ağırlığı 95gr. Ben daha önce iki tarafa da çin lastiği takıp ağırlıktan dolayı zorlanıp bileğimi yırtıp bir sene masa tenisine ara vermek zorunda kalmıştım ve hala da bazen zorluyor aradan iki yıl geçmesine ragmen. Bu sebeple korkuyorum ağır raket kullanmaktan ama olaya şöyle bir farklı bir açıdan baktım daha önce lastikleri ağır kullandığım için raketin ağırlık merkezi elden(saptan) baya uzaklaşıyor haliyle ve bu yüzden de raket daha fazla savruluyor ve bileğe daha fazla kuvvet uyguluyor. Bu açıdan bakılınca ne kadar hafif tahta kullanırsak raketin ağırlık merkezi saptan uzaklaşıp bileğimize daha yüksek kuvvet uygulayacak ve sakatlanma riski de artacak gibi geliyor bana ve bu açıdan bakınca ağır tahta almak sakatlanma riskini azaltmak adına çok daha iyi bile olabilir. Sonuçta tahtayı ağır kullanmak maksimum 20gr fark eder ve bu düşünüldüğünde aslında çok düşük bir miktar fakat raketin ağırlık merkezinin lastiğe doğru kayması her vuruşta bileğimize gelen kuvvetin 2-3 kat artmasına bile sebep olabilir. Benimki teorik bir değerlendirme şekli oldu tabi pratikteki durum daha önemli bu konuda daha deneyimli üstadlar tecrübeleriyle bu konuya yorum yaparlarsa çok memnun olurum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim düşündüklerim tamamen yanlış oldu o zaman=) neyse artık tibhar tahtalara bakmak lazım demek ki

zaten o zaman senib dediğinde doğru olmuyor mu umur abicim, aldığın ağır lastik kafayı ağarlaştıryo sonuçta alakası vardır diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim de aslında en çok aklima yatan tahta samsanov alpha ama o da primorac carbondan sonra çok yavaş gelir mi emin olamadım. Bir arkadaşımda var bu tahta deneyip görmem en mantıklısi gibi. Balsa tahtalar çok titreşimli oluyor diyorlar o yüzden pek sicak bakmıyorum

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

kafaya çok yakın olursa, şutlarınızı daha sert atarsınız,ama evet bilek zorlanır.ağır lastiklerle kulllanımda da bazı sorunlar yaşanır.

sap daha ağır olursa defansif bir özellik sergiler.

denge ortada veya çok azıcık ortadan kafaya doğru olursa;en dengeli seçim olur

(tamamen kendi düşüncem.ama tahta yapımcılarının da hak vereceğini düşünüyorum.donic-butterfly-tibhar-stiga vb... gibi firma yapımı tahta kullanmıyorum. tahta yaptırırken mütalaada bulunduğum yabancılar da bu yönde beyanat verdiler.)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

kafaya çok yakın olursa, şutlarınızı daha sert atarsınız,ama evet bilek zorlanır.ağır lastiklerle kulllanımda da bazı sorunlar yaşanır.

denge ortada veya çok azıcık ortadan kafaya doğru olursa;en dengeli seçim olur

(tamamen kendi düşüncem.ama tahta yapımcılarının da hak vereceğini düşünüyorum.donic-butterfly-tibhar-stiga vb... gibi firma yapımı tahta kullanmıyorum. tahta yaptırırken mütalaada bulunduğum yabancılar da bu yönde beyanat verdiler.)

demişsiniz..

Def tahtaların genelde ebatları büyük olur ..Kafa kısmı daha ağır basar sanırım.. yani ağırlık dengesi sap kısmında değilde yüzeye doğru kayar..

Ben mi yanlış algıladım yazınızı....yoksa yanlış mı bilgiliyim..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

demişsiniz..

Def tahtaların genelde ebatları büyük olur ..Kafa kısmı daha ağır basar sanırım.. yani ağırlık dengesi sap kısmında değilde yüzeye doğru kayar..

Ben mi yanlış algıladım yazınızı....yoksa yanlış mı bilgiliyim..

gelin beraber bulalım.diyelim ki şut çekeceksiniz.ya da orta mesafeden sert bir vuruş yapacaksınız.acaba tahtanın kafa tarafı mı ağır olursa daha sert ve hızlı bir şut olur?yoksa sapı ağır olursa mı?güç kafadan değil de saptan gelirse,topa hızı neresi kazandıracak?

veya defansif bir oyuncusunuz ve uzun pütürle keseceksiniz.sap daha ağır olursa mı dengeli bir şekilde karşıya geçer?yoksa kafa tarafı ağır olursa mı?

eğer gerçek anlamda bir defans tahtasının kafa tarafını ağır yapmaya çalışırsanız,daha hızlı olur ve kesmeler karşı tarafa daha kontrolsüz geçer.defansif bir tahtanıbn önceki amacı topu oyunda tutmak ve bunu yaparken pütürün farklı özelliğiyle rakibin dengesini bozmaktır.nihayetinde de masa başına gelip şut veya spin çekerek rakibinden sayıyı almaktır.(yani sadece rakibin hatalarından sayı almak değil). elbette gerçek bir ofans oyuncusu gibi bunu yapamaz(bazen de alasını yapar.örnek

).çünkü biraz daha yavaş bir tahtadır(all ve off- arasında bir yerde).ama hücumunu genelde masa başına yanaşıp yaptığı için tahtanın hızlı veya yavaş olmasının çok fazla bir önemi yok. (veya orta mesafeden biraz yavaş da yapsa,rakibi o kontra atağa genelde hazırlıklı değildir.çünkü spinler yaparken bir anda spin/şut yiyor)

başka bir örnek vereyim.sirkte gösteri yapan bıçak atıcılarının bıçaklarının dengesi sap değil,bıçak tarafındadır.böylece bıçak hem daha hızlı gider ve dengesi o tarafta olduğu için daima hedefe saplanır.

sonuç:emin olun defans tahtalarının dengeleri genelde sapına doğrudur.(bazen ortada da olabilir.ama kafada olmaz.olursa şöyle olur:bir oyuncu defansa post modern bir bakış getirir;ofans tahtası ile uzun tırtıl kullanır.bununla oynamaya kendini şimdiki modern defansçılardan bile daha fazlaadayarak o kadar ustalaşır ki, yepyeni ve şaşırtıcı bir defans tekniği ortaya çıkar.şu an için var mı?belki deneyen vardır.)

ofansların ortada-ortaya yakın kafada-kafadadır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   2 Üye, 0 Gizli, 16 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..