Jump to content
Masatenisi.org Forum

Forumdaki Pütürcü Dostlar Için

swan

Recommended Posts

Pütür ve anti ile oyuncuya yenilen kişi kendi beceriksizliğinden yeniliyordur. Yoksa Dünya şampiyonlarının hepsi pütür ve anti ile oynuyor olurlardı. ITTF fazla hata yaptıran lastiklerle oynamayı yasaklıyorlar. Bu tip lastiklerin karşı oyuncu kandırma durumu var. Ama siz bu tip lastiklere attığınız topların size nasıl geri döneceğini öğrenebilirseniz, bu lastiklerle oynayan sporculara karşı avantaj sağlamış olursunuz. Gençlik yıllarımda karşıma anti veya pütürle oynayan bir sporcu çıktığında bayram yapardım.

O zamanlarda raketlerin iki yüzü de aynı renk olabiliyordu. Defans oynayan bir arkadaşımız raketinin iki tarafı da aynı marka, aynı renk ve aynı kalınlıktaydı. Bir tarafına yumurta sarısı sürüp kurutup oynuyordu (yani bir taraf anti oluyordu) ve her vuruşta raketini çeviriyordu. Hangi tarafla vurduğunu kestirmekte çok zorlanıyorduk. Şimdi ise maçtan önce rakibinizin raketine bakıp hangi renkli lastiğin ne özellikleri olduğunu anlayabiliyorsunuz. Bu tip raketlere karşı oynama planınızı çok iyi yapmanız gerekir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Remzi hocam,

Dünya klasmanini baz almazsak Türkiye süper ligindeki birçok oyuncunun bile pütüre yahut antiye karşı zaafiyeti bulunduğunu söyleyebilirim. Ayrıca günümüzde pütür ya da anti kullanan oyuncular tamamen pasif bir oyun tarzı ile oynamıyor. Bu yüzden pütüre kaybeden oyuncu=beceriksiz oyuncu diyemeyiz. Bugünün modern defans oyuncularina baktığımız zaman backhand tarafından kesen, blok yapan, forehand tarafından ise pür ofans oynayan oyuncular olduğunu görebiliriz. Amatörler içinse durum tamamen farklı. Pütürü biraz iyi kullanan bir oyuncu psikolojik sebebler de işin içine girince maçı rahatça kazanabiliyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgi Cagan

Günümüzün modern masa tenisinde yavaş oyuna yer yok. Her şey hıza dayanıyor. Anti ve pütürlü lastikler oyunu yavaşlatıyor. Anti ve pütüre karşı oynayan oyuncunun ayakları ve kolları hızlı değilse hata yapmaları çok doğal. Çok iyi oyunculara baktığımızda backhend den ve forhend den karşılıklı spin mücadelesi yaptıklarını görüyoruz. Masa tenisinin ileri seviyeye gitmediği ülkelerde doğal olarak pütürlü lastikler ve anti lastikler iş yapar. Hatta öyle oyuncular var ki rakibinin paketinin bir tarafında pütür veya anti gördüklerinde maçı baştan kaybediyorlar. Bunun örneklerini Türkiye liglerinde çok görüyoruz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Pütür ve anti ile oyuncuya yenilen kişi kendi beceriksizliğinden yeniliyordur. Yoksa Dünya şampiyonlarının hepsi pütür ve anti ile oynuyor olurlardı. ITTF fazla hata yaptıran lastiklerle oynamayı yasaklıyorlar. Bu tip lastiklerin karşı oyuncu kandırma durumu var. Ama siz bu tip lastiklere attığınız topların size nasıl geri döneceğini öğrenebilirseniz, bu lastiklerle oynayan sporculara karşı avantaj sağlamış olursunuz. Gençlik yıllarımda karşıma anti veya pütürle oynayan bir sporcu çıktığında bayram yapardım.

O zamanlarda raketlerin iki yüzü de aynı renk olabiliyordu. Defans oynayan bir arkadaşımız raketinin iki tarafı da aynı marka, aynı renk ve aynı kalınlıktaydı. Bir tarafına yumurta sarısı sürüp kurutup oynuyordu (yani bir taraf anti oluyordu) ve her vuruşta raketini çeviriyordu. Hangi tarafla vurduğunu kestirmekte çok zorlanıyorduk. Şimdi ise maçtan önce rakibinizin raketine bakıp hangi renkli lastiğin ne özellikleri olduğunu anlayabiliyorsunuz. Bu tip raketlere karşı oynama planınızı çok iyi yapmanız gerekir.

Remzi hocam bilgiler için çok teşekkür ederim.

Ben putur yada antiye karşı (cok iyi bir oyuncu değil ise yada piranha değil ise) çok zorlanmiyorum.

Hatta cok iyi puturcu degilse puturu etkili kullanamıyorsa kolay bile geliyor ancak ne puture karsi oynamasi nede puturcu ile antrenman yapması hiç de hoşuma gitmiyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili Rıdvan

Seni çok iyi anlıyorum. Ama bu tip lastiklerle antrenman yapmazsan doğal olarak çok zorlanırsın. Oyunumuzu geliştirmek için her türlü lastiğe ve oyun stiline göre çalışmalıyız. Gençlik yıllarımızda solak bir masa tenisçisi vardı. Herkese neredeyse beşte beş servis yediriyor ve side spinlerini karşılamakta zorluk çekiyorduk. Alışmayalım diye hiç birimizle antrenman yapmıyorduk. Bir kuyubaşı öğretmen okuluna beni davet etti. Orada birisi ile antrenman yapıyordu ve o kişi side spinlerin hepsine blok yapıyordu. Çok şaşırdım. O kişi ile benimde oynamamı istedi. Bu adam beni perişan eder diye düşündüm. Sonra baktım ki düz servisleri bile içeriye atamıyordu. Bir tek o arkadaşımın side spinlerine alışmış olduğunu gördüm. Sonra milli takım kamlarında oynaya oynaya bizler de servislerine ve spinlerine alıştık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

benim pütüre antiye karşı edindiğim tek tecrübe var "yaşına bakma çek şutu zıbart". yok spinle gardını açayım, yok köşelere oynıyım filan dedin mi zaten adamın istediğini yapmış oluyorsun.

kesik geldi şut, kandırmışsa kesik değilse yine şut, masa üstü bıraktı yine şut. yok öyle üç kuruşa 5 köfte

hakkıyla oynayan iyi oyuncu çıkar yenile yenile öğrenirim, onun oyun planına uyarın orası ayrı, ama benim hatamdan sayı almaya çalışanı sevmem

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

benim pütüre antiye karşı edindiğim tek tecrübe var "yaşına bakma çek şutu zıbart". yok spinle gardını açayım, yok köşelere oynıyım filan dedin mi zaten adamın istediğini yapmış oluyorsun.

kesik geldi şut, kandırmışsa kesik değilse yine şut, masa üstü bıraktı yine şut. yok öyle üç kuruşa 5 köfte

hakkıyla oynayan iyi oyuncu çıkar yenile yenile öğrenirim, onun oyun planına uyarın orası ayrı, ama benim hatamdan sayı almaya çalışanı sevmem

çok haklısınız bende hiçççç sevmem

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 11 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..