Jump to content
Masatenisi.org Forum

Alçıdan Çıkan El

swan

Recommended Posts

dostlar alçıyı açtırdım ancak bu el raket filan tutamıyor. (zombi eli gibi çıktı alçıdan yosun filan bağlamış yer yer)

doktor sıcak suya sok aç kapa plastik top al aç kapa dedi parmağını açamazsanda fizik tedavi yardımı alırsın dedi.

bu eli eski haline döndürecek teknik taktik bilen var mı?

not: "yan yatır panpa" diyenin attığı tüm spinler masanın dışına gitsin :p

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

dostlar alçıyı açtırdım ancak bu el raket filan tutamıyor. (zombi eli gibi çıktı alçıdan yosun filan bağlamış yer yer)

doktor sıcak suya sok aç kapa plastik top al aç kapa dedi parmağını açamazsanda fizik tedavi yardımı alırsın dedi.

bu eli eski haline döndürecek teknik taktik bilen var mı?

not: "yan yatır panpa" diyenin attığı tüm spinler masanın dışına gitsin :p

Merhaba oncelikle gecmis olsun.

Sonralikla yan yatir panda :)))) (spinlerim zaten daglarda kaybedecek bir seyim yok:)) )

Saka bir yana bence kesinlikle en yakin fizik tedavi merkezine git ve 15-20 seans tedavi al derim.

Ben yanik merkezinde calisiyorum ve hastalarimiza da genellikle alci atel koyuyoruz ve gerekliligi bittigi ve alciyi cikardigimiz zaman size onerilen top vs. seyleri oneriyoruz ama fizyoterapistimiz esliginde calisiyorlar ve fayda goruyorlar.

Tabii bu insanlarin cogusu hatta hepsi masatenisi oynamiyor yada oynamak gibi bir dusunceside yok siz spora devam edeceginize gore tedavi olayi daha da onem kazaniyor, bence muhakkak fizik tedavi merkezinde 2-3 hafta bir tatil yapin.:)

Tekrar gecmis olsun.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

selamlar..öncelikle ne gibi bir etkilenim olduğunu ve bunun tedaviyi nasıl etkileyeceğini bilmemiz için şu alçıdan çıkan elin neden alçıya alındığını bilsek iyi olur:) (kırık?çıkık?çatlak?ezik?bağ yırtılması?..gibi..) alçı nekadar süre kaldı? iyileşme tam olarak tamamlandı mı? (çoğu hekim callus(yeni kemik dokusu) tam oluşmadan alçıyı söküyor diyelim de açıklık getirelim)..tam teşhis elinizdeki raporlarda vardır..bu raporlar ve filmlerle bir fizik tedavi doktoruna gidiniz..sonrasında ise mutlaka fizyoterapiste görününüz..(ağrı..şişlik..yangı..hassasiyet..hareket kısıtlılığı..kavrama gücü..dayanıklılık..pozisyon hissi..vb. birçok konuda )eğer sıkıntı çekiyorsanız..mutlaka şu erken dönemde önerilerimizi dinleyiniz..bilinen birçok yaklaşım aksine elinizdeki problemlerin artmasına neden olabilir..(ör:top sıkmak,sıcak suya koymak tamam eyvallah ama nasıl..ne kadar? hangi pozisyonlarda?bunlara dikkat edilmeli,ayrıca bilirli iyileşme süreçlerini de atlatacaksınız sabırlı olun..spinim dağlara taşlara deyin ..sabreden backhandçi bloğu koyar deyin..sürece başlayın:))(fizyoterapist tavsiyesidir)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

yorumlar ve iyi dilekler için çok teşekkürler öncelikle

hüseyin hocam kırık sol el başparmağın tarak kemiğinde idi ve 35 güne yakın alçıda kaldı, doktor kemiğin sorunsuz kaynadığını söyledi dün ancak alçıdan çıkan elim incelmiş muşmula gibi ve yosunlu çıktı. bugün sanki üzerine et döveceği ile vurulmuş gibi morlu yeşilli ve şiş. (çok hafif ama bu morluklar yeşillikler vs gittikçe de azalıyor.) başparmağım hasarlı olduğu halde tüm elim donmuş gibiydi zorlamadan çalıştırınca düne oranla epey ilerleme kaydettim. yine de raket tutacak kıvamda değil

koservatif yazıyor kırık elimin dosyasında herhalde kırık üzerine bilgi verir bu. kayma riski olduğundan iki kez röntgen çektiler iyileşme sürecinde (sorun çıkmadı)

çok hafif bir ağrı vardı bu sabah ama bu da elimi dün azar azar da olsa çok çalıştırdığımdan olabilir diye düşünüyorum. hiç zorlamıyorum zaten. şimdilik pek zorlanacak halde değil gibi.

raket tutabilecek olsam oynadığımda kötü bir etkisi olur mu vibrasyonun veya hareketin. (sakin oynıycam söz)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

yorumlar ve iyi dilekler için çok teşekkürler öncelikle

hüseyin hocam kırık sol el başparmağın tarak kemiğinde idi ve 35 güne yakın alçıda kaldı, doktor kemiğin sorunsuz kaynadığını söyledi dün ancak alçıdan çıkan elim incelmiş muşmula gibi ve yosunlu çıktı. bugün sanki üzerine et döveceği ile vurulmuş gibi morlu yeşilli ve şiş. (çok hafif ama bu morluklar yeşillikler vs gittikçe de azalıyor.) başparmağım hasarlı olduğu halde tüm elim donmuş gibiydi zorlamadan çalıştırınca düne oranla epey ilerleme kaydettim. yine de raket tutacak kıvamda değil

koservatif yazıyor kırık elimin dosyasında herhalde kırık üzerine bilgi verir bu. kayma riski olduğundan iki kez röntgen çektiler iyileşme sürecinde (sorun çıkmadı)

çok hafif bir ağrı vardı bu sabah ama bu da elimi dün azar azar da olsa çok çalıştırdığımdan olabilir diye düşünüyorum. hiç zorlamıyorum zaten. şimdilik pek zorlanacak halde değil gibi.

raket tutabilecek olsam oynadığımda kötü bir etkisi olur mu vibrasyonun veya hareketin. (sakin oynıycam söz)

swan..bu gibi kemiklerin iyileşmesi hızlı olur fakat kırığın ardından gelişen olaylar etkili oluyor şu anda..sana tavsiyem şu:ağrı sana önemli bir referans olsun..ufak..sakin..ağrı sınırında ve az tekrarlı hareketlerle çalışmana devam et..gece üzerine yatma..hatta elinin altına yastık koyup kalp seviyesinden yüksek tutmaya çalış..''el bileğinin'' yukarı aşağı hareketleri inme basma tulumba etkisi gösterip şişliğin inmesine faydalı olacaktır..ayrıca refleks bir yolla şişlik-katılık hissini geçirmenin yolu da var:tamamen sıcak suyla çalışmak yerine 4 dakika sıcak-1 dakika soğuk (tolere edebildiğin sıcaklık ve soğukluklar) kombinasyonunu 4 defa tekrarlaman ve üzerine en son 4 dakika daha sıcak uygulayıp bitirmen gerekir..güvenilirdir..risk yoktur..rahatlatır..günde 2 -3 seans yapabilirsin..(4-1/4-1/4-1/4-1/en son 4sıcak)top sıkma meselesini abartmayın şimdilik..1-2 dakika kadar ve her sıkışınızda 5 e kadar sayarak tekrarlayın..sürekli olmasın..dinlenme periyodu bırakın..ve eliniz mümkün olduğunca kalp hizasının üstünde olsun..''birkaç hafta içinde'' el dinamometrelerine filan geçebilirsiniz güçlendirmelerin boyutunu değiştirmek için..şu an korunaklı ..sakin yaklaşımlar söz konusu olmalı..geçmiş olsun..oyuna ara!

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

çok teşekkürler hocam

forum sakinleri bu turnuvada kurtuldunuz benden sigara da 3 günde bi pakete doğru azalıyor. sıhhat sıhhat diye çalışıb yeşil masaları dar edeceğim size. (mavimtrak masada yenilebilirim sadece yeşil masaları diyorum)

Tekrar gecmis olsun.

Allahtan ben hep mavi masada oynuyorum :)))

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 1 Gizli, 16 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..