Jump to content
Masatenisi.org Forum

Servis Atarken Topu Saklamak

AhmetSozmen

Servis atarken top saklamak  

39 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Resmi mactayiz ve rakibimiz servis atarken topu surekli sakliyor. Hakem kendisini bir defa uyardi, hatta bir puan ceza da verdi. Ama kendisi hala topu saklayarak servis atiyor. Artik hakem de birsey demiyor. Durum kritik, kafayi fena halde taktiniz, kizginsiniz ve sirf bu yuzden maci kaybedebilirsiniz.

Peki sizce nasil olmaliydi ? Servis saklamak yasak diye bir kural gelmemis olsaydi, boyle bir karmasadan kurtulmus olur muyduk, ne dersiniz ?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Soyle dusunelim. Bir araba yarisindayiz ama bu yarista trafik isiklari da var. Siz her defasinda kirmizi yaninca duruyorsunuz cunku durustsunuz. Ancak rakibiniz kimsenin gormez tarafindan kirmizida geciyor boylece yarisi kazaniyor. Bence bu kotu bir durum. Cani yurekten rakiplerimizin kurala uymasini diliyoruz, ancak sadece dilemekle kaliyoruz, yaptirici gucumuz yok. Bu elbette sinir bozucu bir durum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Topu saklama kuralı 2001'den sonra niye kaldırıldı? bilen varsa aydınlatsın lütfen.

mantıklı bir sebebi vardır diye düşünüyorum...

benim şahsi fikrim topun saklanmamasından yana...

2001 yilinda masa tenisinde koklu degisiklikler yapildi. Bunlar topun daha fazla oyunda kalmasini saglamak ve oyunun izlenebilirligini hem zevkli hale getirmek hem de kolaylastirmak icindi.

Bunlar:

1) Setler 21 degil de 11'de bitecek

2) Servisler 5 degil de 2 sayida bir degisecek.

3) Ferdi turnuvalarda 3 set degil de 4 set alan maci kazanacak, diger turnuvalarda 2 degil 3 set alan maci kazanacak.

4) Topun 38 yerine 40 mm capina buyutulmesi.

5) Servis atarken top elden ciktiginda top ile masa arasinda hicbir uzvumuzun/tisortumuzun vs bulunmamasi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben bu kuralın destekçilerindenim. Her ne kadar Ahmet abinin bahsettiği gibi bu kurala uymayan insanlar çok sayıda olsa da , her ne kadar bu kurala uymayan bu insanların dürüst insanlara karşı uygulama basiretsizliğinden yararlanarak avantaj sağladığı bariz olsa da fikrim halen sabit. Çünkü bence servis saklamak sporun içine hile karıştırmak gibi geliyor bana. Ben spor müsabakalarına önce centilmenlik olarak baktığım için servis saklamanın bu prensibime ters düşen bir olay olduğunu düşünüyorum. Benim aklıma uygulaması zor olan şöyle bir şey geliyor ; her maç başlamadan önce maçı oynayacak taraflar aralarında anlaşarak bu maçta servis saklama serbest olsun diyebilsinler. Servis saklamak isteyen insanlar aralarında anlaşır , taraflardan biri servis saklamak istemezse servis saklamak yasak olarak maç yapılır. Maç öncesi servis saklama konusunun konuşulması hem hakemlerin bu konuda daha hassas olmalarını , hem de bu işi illegal yapan oyuncuların biraz daha çekinmelerini sağlayabilir.

Bunlar benim açımdan olaya bakınca düşündüklerim. Çünkü ben resmi müsabakaları çok nadiren katılan bir oyuncuyum. Ayrıca çok hırslı bir oyuncu da değilimdir. Önce centilmenlik dediğim için rakibim maçta illegal hareketler yapıyor da bu beni çok olumsuz etkiledi ve maçı kaybetmemi bile sağlayacak durumda ise çok rahat maçtan çekilirim. O şekilde oynayarak yenilmektense sporun ruhuna ters hareket eden birisiyle hiç oynamam daha iyi. Bu tip hareketler yapan insanlar normal hayatta da kazanmak için her yol mübah şeklinde yaşıyorlardır diye düşünüyorum.

Saygılar , sevgiler,

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar..Kural değişsin mi?..Değişmesin mi?..Kural ne ise herkes uymakla yükümlü..Bunun sağlanmasını sağlayacak yegane kişi de hakem..

Trabzon da kuruluşlar maçında daha ilk servisimde masa çizgisi izasından havaya attığım topun içeride olduğunu söyleyerek(Milimetrik nasıl ölçtü ise!..) direk sayıyı karşıya (Ordu dan Cengiz kardeşime..)verdi,sayın hakemimiz..(Bari önce ikaz etseydiniz dememe rağmen..)Peşinden 2. servisimde de aynı şekilde karşıya verdi sayıyı(gitti benim 2 sayı.. :bye: )..Diğer servislerimi nerde ise masaya yarım metre öteden attım maç boyunca..Neyseki maçı 3-2 aldım,yoksa benim için gerçekten yıkım olacaktı moralmen..Uluslararası turnuvalar dahil birçok turnuvaya katıldım,ilk defa böyle birşeyle karşılaştım....Top saklayan arkadaşlara da hakemler böyle davransa, bakalım kaç kez atabilecekler o servisleri.. Kısaca iş hakemlerde bitiyor arkadaşlar..Herkese Selamlar..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Isınma süresi 1 dakikayı geçemez, tüm takım oyuncuları aynı renk şort giyecek ton farkı bile olmayayac, maç oynanırken arkalarda birisi ayakta durmayacak hep oturacak vs vs diye titizlenen hakemlerimiz servis saklayanları es geçiyor. Ama yenilgiyi kabullenmemek lazım. Hakemleri uyarmak bilinçlendirmek lazım. Sadece sayıları saymakla hakem olunmuyor maalesef...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

delikanlı gibi servis atın sayın muhteremler. öyle yok bam güm ayağı yere vurmalar yok top saklamalar, sağa bakıp sola atmalar ace filan yapmalar delikanlılığı bozar.

ço diye bağıranın da dilini eşek arısı soksun

Masatenisinin bütün güzellklerini öldürdün sen şimdi..

Bzm bütün yaptığımız sadece bu...Ne yapacağız biz şimdi..

Gözümüz kaşımız oynamadan ve nara atmadıktan sonra bizide hurdaya ayırsanız olur.

Mahvoldum.... ben bittim arkedeş..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Isınma süresi 1 dakikayı geçemez, tüm takım oyuncuları aynı renk şort giyecek ton farkı bile olmayayac, maç oynanırken arkalarda birisi ayakta durmayacak hep oturacak vs vs diye titizlenen hakemlerimiz servis saklayanları es geçiyor. Ama yenilgiyi kabullenmemek lazım. Hakemleri uyarmak bilinçlendirmek lazım. Sadece sayıları saymakla hakem olunmuyor maalesef...

- Tisortunu iceri sok, havlunu panoya asma. Raketinin kenarinda yirtik var, lastigin disari tasmis fazlasini kes de gel boyle oynatmam.

- Hocam top karsi sahaya degdi galiba (balik yaptim)

- Gormedim sayi bu tarafin.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 9 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..