Jump to content
Masatenisi.org Forum

Gereksiz Konu Açmayalım

Ertan

Recommended Posts

Kural olmak zorunda, ilk kural 5 mesaj yazıldıkdan sonra malzeme isteğinde bulunsun,,,, bir başlangıç noktası olabilir. İşlemezse değiştirmek yönetimin elinde. Bir yerden başlamak zorunda iş çığrından çıktığı zaman hiç bir önlem artık yeterli kalmayacak çünkü forum büyüyor...

İstekliyi yönlendirmek biz üyeler için ciddi problem...şu sayfaya bakın isteğinize uygun gibi diye yönlendirici yazısı yazıyorsunuz,,, ilgili kişi biliyorsan yaz akıl verme tarzı bir yazı yazıyor..Gerisi ayıkla pirincin taşını durumları.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Omer in fikri bana daha yatkin bir cozum gibi geldi sonucta her ne kadar kural koysakda kisitlama yapsak da bora nin dedigi gibi yada baska bi sekilde bunlar asilir ama yonlendirme ve uyarilar daha etkili olur kanaatindeyim ;)

Valla ne diyeyim, benim fikrim bana da iyi bir çözüm gibi geldi :) Kısıtlama hiçbir zaman çözüm olmaz, 5 mesaj doldurmak için yazmaktansa hiç yazmasın. Adam bilmiyor ki ne yazsın, sadece o konu ile bilgi alacak başta ama ilerleyen zamanlarda yazabilecek birşeyleri olur. Ekşisözlük benzeri sözlüklerde de bu uygulama var; yeni üyenin mesajları moderatör kontrol edene kadar gözükmüyor, bu kişi üye olmaya uygun yazıyor kanaatine varılınca aktif oluyor ve yazdıkları gözüküyor. Zorunlu yönlendirme olsun; ekipman kısmında konu açacak olanı ilk önce bilgi alacağı konuya yönlerdirsin, ardından yazı yazabilsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

malzeme...................| ucuz alternatif 1 | ucuz alternatif 2 | normal alternatif 1 | normal alternatif 2 | pahalı alt. 1 | pahalı alt. 2 |

...................................................................................................................................................................................................

hızlı tahta.................. |_____________ |_____________ |_______________ |_______________|_________ |___________|

...................................................................................................................................................................................................

kontrollü tahta........... |_____________ |_____________ |_______________ |_______________|_________ |___________|

hızlı atak lastik ...........|_____________ |_____________ |_______________ |_______________|_________ |___________|

kontrollü atak lastik....|_____________ |_____________ |_______________ |_______________|_________ |___________|

pütürlü lastik............ ..|_____________ |_____________ |_______________ |_______________|_________ |___________|

başlangıç olması bakımından, fikir verir belki, tepedeki boşluklara marka/model yazılabilir, güzel resimli hale çevrilir zamanla..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bizim amacımız hiç yazmasın değil ama önce eski tavsiyeleri okusun. Herkes aynı şeyleri yazıp bana tavsiye diyor. Kendi yazdığı gibi belki 50 tane mesaj ve tavsiye var. Önce moderatörlerin kontrol etmesinin önceki mesajları okumaya bir etkisi olmaz. Sadece her soru için ayrı konu açması engellenebilir.

Liste yapmak çözüm olur mu bilmiyorum, bu sefer de bunların farkı ne, hangisi daha iyi olur gibi sorular gelmez mi?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

internetten bilmediğim bir ürün alırken şu metodu uyguluyorum, örneğin tablet pc

ucuzdan pahalıya göre sıralıyorum hepsini. hiç yorum almamışları eliyorum (bunları satın alan olmadıysa, ben niye alıyım)

sonra yorumları okuyorum,, yorumlar ın içinde içime sinmeyen msg lar varsa eliyorum bir diğer yorumluya geçiyorum.

vs vs derken en çok olumlu yorum alan en ucuz ürünü alıyorum. (kimseye hiçbirşey sormadım dikkat edin)

bu spordan anlamasaydım, yapıcağım şey aynıydı, en çok konuşulan lastik tahta ları okumak, üstünde konuşulan en olumlu ve en ucuz

tahta lastiği almak.

zaten bu sporda olması gereken ucuz pahalı diil, oyun stiline en uyan malzemeyi almak, ama foruma girip yardım isteyen e de

anca bu şekilde yardım ederiz. veya şunu isteriz, oyun tarzını videoya çek deriz, biz videodan yorum yaparız, veya

malzeme satıcıları ile anlaşıp 3-5-10 tane komboyu kargo ile kombocu yollarız, o bakar test eder hepsini, beğendiğini seçer komboları

geri yollar... (ama bu türkiye şartlarında yapılır mı bilmem)

aslında kombo raket tavsiye edenleri de pek anlamıyorum, ne alıyım sorusuna cevap verip, şunu al diyince de sorumluluk altına girer

insan her kaçan sayıda küfür gelir.

bence bu arkadaşların önüne bir liste koymalı ve seçimi kendilerine bırakmalı. sonuçta abuk sabuk tahta lastik önermiyeceğiz, bilinen,

çok satılan, çok kullanılan lastik tahta önercez. daha doğrusunu seçmesi için önüne liste koyacaz. ister seçer ister seçmez, bu

sorumluluğu almamalıyız.

ahmet raket sorar, mehmet a kombosunu al der, ben giderim a yı değil b yi al derim, öbürü c kullanıyroum süper der ahmetin kafası karışır.

sonuçta raket bu, her kaçan sayının sorumlusu rakettir ilk planda değil mi? niye bu sorumluluğu alalım ki.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Liste yapmak çözüm olur mu bilmiyorum, bu sefer de bunların farkı ne, hangisi daha iyi olur gibi sorular gelmez mi?

Ertan bey,

farkı fiyatı.

Gerisi yeni başlayan birisini şimdilik hiç ilgilendirmez. Yok tahtanın titreşimi varmış/yokmuş; lastik alçak/yüksek atarmış vs....

Bence liste yaklaşımı güzel fikir. Malzeme konusunda tecrübeli gönüllü 3-5 arkadaş bu listeyi oluştursun. Altına da bir uyarı: "İlk kombi olacaksa, mümkün olduğunca kontrollü tahta ve lastik olması tavsiye edilir...." gibi yazı.

Yeni başlayan arkadaşlar da bütçesine göre tercihini yapsın bundan sonra.

Selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tavsiye için malzeme listesi olacak işte. Bir bakıma tavsiye listesi... (2-3 ayda bir güncellenmesi gerekiyor tabiiki)

Tavsiyeden çok malzemeleri kullanan arkadaşların görüşleri ön planda tutulabilir bence. Bu bile pek anlamlı olmuyor bu sporda...

Ancak oyununu çok iyi bildiğim bir sporcunun yorumu benim ilgimi çekebilir, yoksa çok iyi oyuncu olsa bile şu lastiği beğenmiş veya beğenmemiş, beni pek ilgilendirmiyor...

Aklıma tavsiye üzerine aldığım ilk ve son lastik geldi. Tecrübeli bir abimiz bir kaç kez benimle oynadıktan sonra "sana şu lastiği tavsiye ederim" demişti. Ben de gittim aldım ve ancak 1 hafta dayanabilmiştim. Hiç mi hiç oynayamamıştım bu lastikle. Ondan sonra da hep kendi kafamdan gittim; her zaman yeni çıkan malzemeleri almaya çalışıyorum (adamlar boşuna yenisini çıkarmıyor herhalde...). Zaten markalar belli, bunların internet sayfalarına girince hangisi atak, hangisi kontrollü vs... az çok anlaşılıyor.

Özetlersek, notsniw kullanıcısına katılıyorum...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tavsiye forumunu ne yapacağız? Kapatalım mı?

Tecrübeli oyuncularda bazı tahta ve lastikler hakkında tavsiye isteyebilir.

Ayrıca ilk kez kombi raket alacaklar, oluşturulmuş bir listeden raket oluşturduktan sonra bu uygunmu diye sorabilirler, en azından bu kadar hakları olsun. Herhalde hiç yazmasınlar gibi bir beklentiniz yoktur.

Çeşitli fikirler harmanlarak ortaya iyi bir sonuç çıkarılabilir. Ben tahta ve lastiklerden oluşan bir liste taraftarıyım. Yeni üye bilgileri okur, seçimini yapar, sorusunu sonra sorar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Listeyi anladım da "Ekipman tavsiyesi isteyenler" forumuna "bana ne tavsiye edersiniz", veya "bu listedeki hangisi bana uyar" diye soru sorabilecek mi üyeler?

Bunu istemiyorsak bu forumun sadece okunabilir olması gerekir.

Bir de listeyi kimler hazırlayacak bunları belirleyelim. Bazı arkadaşların tavsiye işlerinden sıkıldığını duyuyorum. Bu işe gönüllü olanlardan bir ekip kuralım (mesela 5 kişi veya daha az olabilir), bu ekip kendi aralarında haberleşip listeyi oluştursunlar. Listenin 3-5 ayda bir gözden geçirilmesi gerekecektir. Bunu da kendilerinden bekliyor olacağız. Ekipman konusunda tecrübeli ve yenilikleri takip eden arkadaşların bu işi yapması iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Önereceğiniz veya gönüllü olacak üyeler var mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Soru sorsunlar tabi. Sonuçta bu bir forum. Hepten kesip atarsak olurmu? Her forumun en hareketli kısmı tavsiye durumlarıdır. Bunu tamamen kaldırmak, forumu durağanlaştırmak olur.

Liste oluşturduktan sonra okuyan üyeler en azından onay almak adına soru sorsunlar bence.

Listeye gelince, yeni lastikler hakkında bilgim çok az olduğundan ben işin içine giremem. Ama bilgisini paylaşacak üyelerimiz olduğuna eminim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Listeyi anladım da "Ekipman tavsiyesi isteyenler" forumuna "bana ne tavsiye edersiniz", veya "bu listedeki hangisi bana uyar" diye soru sorabilecek mi üyeler?

Bence soramasınlar. Eğer sorsunlar diyorsanız bile herkes cevaplayamasın. Bu belirlenen 3-5 bilirkişi cevaplasın sadece.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ertan bey sorun forumun yapısında veya ana başlıklarda değil. bazen eğlenmek için bile girip başlık açıyorlar. Liste fikrine sıcak bakmıyorum, ilk kombo raketim diye asılı bir konu başlığı olsa ve tüm soruları cevaplayacak birkaç temel yazı olsa, üyeler de eksik buldukları şeyleri bu başlığa yazsalar; yeni giren arkadaş da yeni başlık açacağı yere bu konu başlığına yazsa sorun hallolur. listeyi de bu başlığa koyabilirsiniz hatta - eğer faydası olacağına inanıyorsanız. yada ayrı bir bölüm olarak eklensin bu.. bilmiyorum

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Soru sorulursa listeyi okumadan soracaklardır ve bugünden hiç bir farkı olmaz.

yeni başlık açmamış olacaklar en azından, bir de kendi yazacağı başlığın zaten var olduğunu görürse okur artık. sadece sabote etmek istiyorsa o zaman da arkadaşı silip şutlarsınız

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu işte bir çelişki yok mu? Adam sorusunun cevabının burada olduğunu biliyor, geliyor üye oluyor ve açılmış onca konu üzerine kendi derdi çok başkaymış, dünyada bir o varmış gibi konu açıyor. Yetmiyor, gidiyor fi tarihinde açılmış konuları hortlatıyor. E be adam, madem arayıp bulabiliyorsun, neden okumuyorsun? Çok mu zor yahu. Bunun tek bir açıklaması var. Okumayı sevmiyoruz. Okumak zul geliyor. İnsanlar işlerine geldimi her haltı buluyor internetten. Ama bu tarz bir durumda forumu taciz etmekten başka bir işe yaramıyor. Okuma yazma bilmeyen insanı anlarım ama okuma zahmetinde bulunmayan ya da okuyup anlamayan insanlara tahammül edemiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

yeni başlık açmamış olacaklar en azından, bir de kendi yazacağı başlığın zaten var olduğunu görürse okur artık. sadece sabote etmek istiyorsa o zaman da arkadaşı silip şutlarsınız

Kendi açacağı başlığın var olduğunu kimse düşünmüyor ki. Zaten asıl sorun bu. Siz bu foruma ekipman tavsiyesi konusu da açsanız adam ya okumadan, ya da okuduktan sonra yeni konu açıp "BH den keserim, FH den hızlı çakarım" bana ne uyar diye soracak. Yani değişen hiç bir şey olmayacak. Okusa şu anda oradaki yüzlerce konuyu da okur ve ne alacağına kendisi karar verebilir. Ama yapmıyorlar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

yaptığımız şey aslında SSS tarzında birşey yani, Sık Sorulan Sorular. Burda da bizim sorumuz başlangıç kombosu

ilk kombosu sorusuna vereceğimiz cevap.

Ertan beye katılıyorum, bu lastik tahta işleri ile ilgili arkadaşlar ortak fikirde konsensusta bi liste hazırlasınlar, bu liste

ekipman tavsiye başlığının sabit sonusu olsun. insanlar ordan kafalarına göre gidip beğenip alsınlar biz yönlendirmeyelim

insanları.

Bunun sakıncası şu, sizin beğendiğiniz lastiği tavsiye ettiğiniz arkadaş beğenecek diye birşey yok. size uyan lastik

ona uyacak diye birşey yok. dolayısı ile, bu sorumluluğu alıp kimseye şunu al bunu al demiyelim, girsin baksın listeye

bütçesine uygun alternatiflerden birini seçsin alsın.

çok hassas konu aslında bu işin en uygunu örneğin lastik seçerken, kendi tahtanıza, alacağınız lastiğin aynısını

alırsınız arkadaşınızdan tahtanıza yapıştırırsınız denersiniz, severseniz sıfırını alırsınız, tahtanızı değiştirirken

lastikleri sabit tutup tahtayı denersiniz, beğenirseniz alırsınız. öbür türlü oyuncuyu, stilini, antreman alışkanlıklarını

görmeden tahta-lastik önermek sağlıklı değil. ama genel kabul görmüş marka modellerden bir liste yapılır seçim

de alacak şahısa bırakılır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Allround tahtalar ve uygun kalınlıkta ve kontrollü olmak şartıyla lastikler önerildimi sorumluluk konusunda sıkıntı olmaz. Bh den kessin yada kesemesin, fh den çaksın yada çakamasın farketmez. Allround bir tahta üzerine 1.7 - 2.0 mm aralığında kontrollü lastik önerdiğiniz taktirde böyle bir raket herkese uyar. Geriye fiyat meselesi kalır. Hem tahta hemde lastik için pahalı ve ucuz örnekler verilebilir. Uygun tahta ve lastik örnekleri yanısıra birazda teorik bilgi içeriyorsa asılı konu, alın size yeterli bir kaynak. Buna rağmen soran olursa katli vaciptir, yöneticiler icabına bakar artık :robot:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bunu istemiyorsak bu forumun sadece okunabilir olması gerekir.

Bir de listeyi kimler hazırlayacak bunları belirleyelim. Bazı arkadaşların tavsiye işlerinden sıkıldığını duyuyorum. Bu işe gönüllü olanlardan bir ekip kuralım (mesela 5 kişi veya daha az olabilir), bu ekip kendi aralarında haberleşip listeyi oluştursunlar. Listenin 3-5 ayda bir gözden geçirilmesi gerekecektir. Bunu da kendilerinden bekliyor olacağız. Ekipman konusunda tecrübeli ve yenilikleri takip eden arkadaşların bu işi yapması iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Önereceğiniz veya gönüllü olacak üyeler var mı?

Sayın hocam önerilecek üye yaklaşımı olumlu gibi duruyor. Sadece bu arkadaşlar bu konuya mesaj yazacaklar yada beğenmedikleri üyelerin mesajını eliyecekler.

Beğenmediğimiz derken laf olsun diye açılan mesajlar için kullandım.

Kontürol eden üyeler dışında o lastik konusunda bilgili olan diğer üyelerde özel mesaj yolu ile bilgilerini malzeme yetkilisi üyelere aktaracaklar.

EkipmanMOD. diye bir ek isimleri olur ve tüm müdahaleyi bu arkadaşlar yapabilir. diye düşünülebilir.

Önerilecek üye derseniz.

Emre imamoğlu

TsuBaSa (Ozan)

Bora

Bana bu üyeler EkipmanMOD luğu konusunda bana yakın gelenler. Diğer arkadaşlar olmaz demiyorum ama görüntüm bu şekilde.

Bende gönüllü olmak isterdim ama benden Mod dan çok millete malzeme olurum diye geri durdum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yalnız şuda var ki ilk bu foruma üye olan kişi forumdan pek haberi yok , yani belkide 100 tane aynı konudan açıldığını bile bilmiyordur. Hemen bi konuda ben açayım cevabını alayımın peşindeler. Onlarıda anlamak lazım bence. Bence isteyen açsın konusunu 100 tane aynı konu olsa kaybetceğiniz bişey yok isteyen cevap atar isteyen atmaz .

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ekipman Tavsiyesi İsteyenler bölümüne girince üst kısımda aşağıdaki yazı var. Kusura bakmasınlar ama bunu da görsünler. Bir çok kişi bu mesajlardan sıkıldı. Bence artık yazıp sormasınlar. Zaten birisi sorarsa her gelen de ona bakıp soruyor. Sormaya devam edeceklerse neden bunları hazırlamaya uğraşıyoruz ki.

ÖNEMLİ

Bu forumda konu açmadan önce daha önce verilen tavsiyeleri okuyun. Size uygun olabilecek yüzlerce tavsiye var.

Ayrıca tavsiye edilen tahtalar için bu konuya bakabilirsiniz.

Üyelerimiz herkese aynı şeyleri yazmaktan sıkıldıkları için açtığınız konuya cevap alamayabilirsiniz.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 7 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..