Jump to content
Masatenisi.org Forum

Gereksiz Konu Açmayalım

Ertan

Recommended Posts

Ekipman tavsiyesi isteyen üyelerimiz (genelde yeni kayıt olanlar) aynı konuda her soru için ayrı bir konu açıyorlar. Hatta ekipmanı aldıktan sonra "Bunları aldım" demek için bile ayrı konu açıyorlar. Bir raket tavsiyesi için 5-6 ayrı konu açanlar var. Olması gereken tavsiye ile ilgili bir konu açıldığı zaman sonuna kadar o konuyla devam edilmesi.

Aslında işin doğrusu önce bu forumdaki tavsiyeleri okumaları. Bunu yapsalar zaten soru sormalarına gerek kalmayacak. Bu forumda kendi isteklerine benzer yüzlerce soru ve onlara verilmiş olan cevaplar var.

Üyeler herkese benzer cevapları yazmaktan bıktıkları için yeni isteklere haklı olarak artık cevap yazmak istemiyorlar.

Yeni bir mesaj yazdığınız zaman bunu herkes görebiliyor, dolayısıyla ayrı bir konu açmanız gerekmiyor. Bunlar forumda gereksiz konu kirliliğinden başka bir işe yaramıyor.

Gereksiz konu açanları lütfen uyaralım. Ben gördüğüm zaman konuyu silip uyarıyorum fakat hepsine de yetişemediğim oluyor.

Ertan tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence bu iş insanları uyarmakla olmaz. Artık işe yarayacak sağlam tedbirler almanın zamanı geldi de geçiyor. Akılcı çözüm önerileri ile bu kirliliğin önüne geçilmesi lazım.

1) Üye alımı durdurulmalı, referans ile üyelik sistemi gelmeli. Malum hergün foruma girdiğimizde 10 mesaj varsa bunların 9'u kombinasyon tavsiyesi isteyen yeni üyelerin mesajları oluyor. Zaten adamların aradığı her bilgi mevcut forumda ama forumu kirletmekten ve sonra da çekip gitmekten başka bir şey yapmıyorlar. Üye alımı referans yoluyla yapılırsa, gerçekten buraya faydası dokunacak insanların katılımı sağlanabilir, kirlilik oluşmaz.

2) Yeni üye olanlar yazıları onaylanana kadar foruma mesaj atamasınlar mesela. Yani konuya mesaj yazabilsin, bu mesajı kendisi ve yönetim görebilsin fakat başka kimse görmesin. Eğer yönetim üyenin mesajlarını uygun ve yararlı bulursa üyeliği tamamen aktif olsun. Bunu bir deneme süresi olarak görebiliriz. Zaten yazmak isteyen gerçekten yazar ve bu aşamayı geçer. Sırf ekipman tavsiyesi isteyen de ya tüm konuları okumak zorunda kalır ya da pes edip çeker gider.

Benim naçizane önerilerim bunlar, daha başka alternatif çözümler de vardır illa ki ama artık somut bir şeyler yapılmalı, aksi taktirde bu işin önünü alamayız.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Mesele buysa yeni üye olanlara böyle kısıtlama getirmek uygun bir çözüm olmaz. Sonuçta üye bolluğundan değil gereksiz raket önerilerinden kaynaklanan bir durum var. Bununda yolu sağlam bir tahta lastik önerisi konusu oluşturup, yeni üye olanları o konuya yönlendirmek.

O da bir çözüm ama forumun heryerini yeni başlayanlara uygun kombinasyon tavsiyeleri ile doldursak yine konu açılır, yine soruların soruların ardı arkası kesilmez. Farzedelim sağlam bir arşiv oluşturduk, iş bitecek mi? Evet onlara faydalı olması açısından doğru bir iş yapmış olacağız ama açılacak konuların ya da atılacak onca mesajın önüne geçemeyeceğiz. Bu noktada da sağlam tedbirler alınmalı diye düşünüyorum. İnsanları biraz düşünmeye, aradığını bulmaya yönlendirmemiz lazım. İstediklerinde google'dan vs. den her istediklerini buluyorlar, burada da bulsunlar. Hazine bu forumun bir yerlerinde gizli, arayan bulur, aramak istemeyene de yol göstermek zorunda değil kimse. Aynı şeylerin defalarca tekrar edilmesi forumu monotonlaştıran, üyeleri uzaklaştıran ve forumun güncelliğinin kaybolmasına sebep olan bir durum. Dediğim gibi bir çözüm yolu bulunmalı artık.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Google da ki gibi yeni konu açıldığında var olan bir konu tekrarlanıyorsa, site daha önce bu konu X üyemiz tarafından açılmıştır uyarısı vererek oraya yönlendirse en azından konuyu tekrar açmak isteyen üye aradığına açmadan ulaşabilir.

Sonuçta kimse arama motorunu kullanma zahmetine girmek istemiyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arama motorunda sorun var.Ben de sonuçsuz aramalarla karşılaşıyorum.Bunu çözersek gereksiz konu açmaları engelleyebiliriz.Ayrıca ben birkaç kez yazmıştım.Forumumuzda en çok paylaşım ekipmanlarla ilgili oluyor.Bunun için güzel bir tablo hazırlayabiliriz.Bu konuda yeterli bilgiye sahip birkaç arkadaşımız mevcut.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ertan abinin de dediği gibi hep aynı şeyleri yazmaktansa hiçbirşey yazmamayı tercih ediyorum,yeni başlayanlara tavsiye hususunda..

Üye olmayanların forumun içeriğini görememesine karşıydım, gerçekten birşeyler öğrenmek isteyen zaman ayırarak üye olur dedik ama bunun da çözüm olmadığını gördük ki tekrar üye olmayanlara açıldı forum içeriği..

Çağan'a katılıyorum, referansla üye alımı -başlı başına bir çözüm değil tabi ki- bir nebze de olsa çözüm olabilir gereksiz konu başlığı açılması mevzuhali için..

Ama başka çözümler de üretilmeli pek tabii

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Forumun üye giriş kapısı olduğu için yapılacak pek birşey yok gibi duruyor.

Bu yeni üye olan arkadaşlar ilk konuyu açtıklarında, yorum yapacak arkadaşlarda hep aynı şeyi yazmak zorunda oldukları için bıtkınlık belirtilerinden bazen ters yazılar yazabiliyorlar. Ertan beyin dediği gibi birde aynı üye tarafında bu konular çoğalmaya başlayınca yazma sıkıntıları daha da katlanmaya başlıyor.

Gereksiz konu açanları lütfen uyaralım. Ben gördüğüm zaman konuyu silip uyarıyorum fakat hepsine de yetişemediğim oluyor.(Ertan Patır dan alıntı yaptım)

Ben ilk ve son kere üyemizin birine böyle bir yönlendirme teşebbüsünde bulundum, ağzımın payını aldım. Bu uyarılar konuyu açan üye tarafından ciddi olarak yanlış algılanıyor.

Geçiştirilmeyecek kadar ciddi bir konudur. İstekte bulunanı iyi yönlendirecek üyeler gerekir. Üyenin foruma ilk adımı bölgesi olduğu için bu ilk adıma hassas yaklaşılmalıdır yoksa bu ilk adım üyenin son adımı olabilir..Hiç bir üyeninde istediği bu değildir.

İyi hazırlanmış lastik ve tahta değerleri konularına yönlendirilebilir. Bu yönlendirmeyide yönetici arkadaşların yapmasında (bu detaya bir çözüm bulana kadar) yarar var derim.

Fikir üretmek gerekir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ekipmanlar kısmında konu açılacağı zaman kullanıcının karşısına;

- bir takım uyarılar (ekipmanlarla ilgili şu konuları, şu bilgileri okuduktan sonra gerekli ise konu açınız gibi...)

- bir takım yönlendirmeler ( şu bilgilere ulaşmak için tıklayınız gibi...)

- bunları yaptığına dair işaretleyeceği bir kutucuk (üyelik sözleşmesini kabul ediyorum vb. işaretlemelerdeki mantık...)

çıktıktan sonra bunu işaretleyerek konu açılsın.

Bu şekilde yeni üyeleri yönlendirme yapılabilir, ayrıca "kombo" önerisi almayacak olan üyeler için de kutucuğu işaretlemek bir sorun olmaz ve konusunu açarlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

5 tane mesajı olmayan "ekipman tavsiyesi isteyenler" forumuna yazamayacak, ama okuyabilecek.

5 taneyi doldurmak için gereksiz mesaj yazanları da takip edeceğiz.

Forum yazılımının içinde belirli (ve kısıtlı) seçenekler var. Dolayısıyla bir çok öneriye zaten uymuyor. Haricen satılan yüzlerce eklentiler içinde bile tam bize uygun bir çözüm yok.

Bu sayıyı ben ne çok az olsun, ne de çok fazla olsun diye yazdım. Farklı bir değer de yapabiliriz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

5 tane mesajı olmayan "ekipman tavsiyesi isteyenler" forumuna yazamayacak, ama okuyabilecek.

5 taneyi doldurmak için gereksiz mesaj yazanları da takip edeceğiz.

Forum yazılımının içinde belirli (ve kısıtlı) seçenekler var. Dolayısıyla bir çok öneriye zaten uymuyor. Haricen satılan yüzlerce eklentiler içinde bile tam bize uygun bir çözüm yok.

Bu sayıyı ben ne çok az olsun, ne de çok fazla olsun diye yazdım. Farklı bir değer de yapabiliriz.

5 iyi gibi duruyor. Bu mesaj kapasitesini doldurmak için forumda konu arayışına girip iyi (yada kötü) mesajlada yazabilir. Forum ilgisini (yada hiç çekmez) çekebilir.

Şimdiden söyliyeyim de, bana benzerse yandık derim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

5 iyi gibi duruyor. Bu mesaj kapasitesini doldurmak için forumda konu arayışına girip iyi (yada kötü) mesajlada yazabilir. Forum ilgisini (yada hiç çekmez) çekebilir.

Şimdiden söyliyeyim de, bana benzerse yandık derim.

Bence de :P:

Bu arada tekrar 5 yaptım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

düşüncelerinize saygı duyuyorum fakat 5 mesaj konusuna bir anlam veremedim. foruma yeni üye olmuş biri illaki yeni başlamış biri olmayabilir. velev ki öyle, 5 mesaj attıktan sonra ne değişecek ki? sohbet kısmına girer, üst üste 5 şarkı paylaşır. bu sefer de "üst üste en fazla 2 şarkı paylaşabilirsiniz" şeklinde bir kural mı getireceğiz. bunun ardı arkası kesilmez. bence isteyen herkes forum kuralları dahilinde istediği kadar başlık açabilmeli ve konuşulmalı. okumak isteyen okur, yazmak isteyen yazar, sormak isteyen sorar, modlar da düzeni sağlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bora'ya hak vermemek imkansız bu konuda. Sonuçta haftada ortalama bir veya iki tane çıkıyor böylesine mesajlar, onları da modlar kolaylıkla silebilir ama bence bu bile sert bir uygulama. Bir satır cevap yazılır veya bu da zor geliyorsa bir satır da yazılmaz olur biter. Mesaj kirliliği deniyorsa belli bir süreden sonra silinebilir. Yani ayda bir temizlik yapılsa bu yeter de artar.

Biraz da latife yaparsak, bu yaklaşım bana tek parti zamanının "Şu okullar olmasa bakanlığı ne güzel idare ederdim" diyen milli eğitim bakanını hatırlatıyor.:))

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tavsiye konusunda yazılmış yüzlerce tavsiye var. Bizim amacımız yeni üye olanların önce bunları okuması. Herkes bu tür mesajlardan bıktı usandı. Adam her sorusu için ayrı konu açıyor. Sonunda karar verip raketi alıyor, bir konu daha açıp nasıl olmuş diye soruyor. Çaktırmadan daha fazla soru sorabilmek için 3-4 üyelik açanlar bile var.

Sorduğu sorunun cevabı zaten orada yazılı. Bi zahmet araştırsın istiyoruz.

Konu kirliliği ayrı mesele ben şahsen bunları takip etmekte ve okumakta bile zorlanıyorum. Bir çok kişi de aynı şekilde düşünüyor.

Haftada değil günde en az 1-2 tane soru oluyor. İstatistiklerdeki okuma sayılarına bakarsanız en popüler forum olduğunu görürsünüz.

Şu ana kadar cevap yazan arkadaşların çoğu usandı ve artık yazmak istemiyorlar. Açılsın yazan olur deniyorsa açalım. Uzaktan akıl vermek yerine herkes bu işin ucundan tutsun.

Özgürlüğün sınırsız olmasını herkes ister ama bize fazlası da yaramıyor onu da unutmayalım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 1 Gizli, 9 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..