Jump to content
Masatenisi.org Forum

Uzun Puturlu Lastigi Kimler Ve Neden Tercih Eder

murat pek

Recommended Posts

Bh vuruşları kötü olan biri zaten pütürü hiç kullanamaz. Zaten kötüyse hangi lastikle olursa olsun doğru vuruşu yada kesiği yapamaz. Oyuncunun bir tarafı kötü diye herhangi bir lastiği tercih etmesi diye bir şeyi doğru bulmuyorum. Herkesin kendi oyun yapısına uygun olabilecek lastiği seçerek oynaması en doğru olanıdır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kimler tercih eder, neden tercih eder sorunuzun cevabını ben de merak ediyorum. Henüz bir yanıt gelmedi ama bana göre temel sebebi rakibi yanıltarak hata yapmasını sağlamak, raketi çevirerek bazen pütürle bazen düz lastikle vuruş yapıp rakibi aldatıcı tekniklerle (çünkü rakip bu tür oyuncularla sık karşılaşmaz ve doğal olarak oyunu tam performans ile oynayamaz) işini bitirmek diye düşünüyorum. Rakibin oyununu bozarak oynamaktan zevk alan kişilik yapısına sahip oyuncularda sık görülen bir lastik türüdür netice itibariyle....Bir de robotla çalışma imkanı olmayanların asla pütür tekniğini geliştiremeyecekleri de bilinen bir gerçektir sanırım. Biraz şaka biraz gerçek.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Forumda geçmiş yazılanları okursak pütüre kaçışımızın sebeplerinden biri BH imizin problemli oluşundan. Çözümü pütürle haletmekte arıyoruz.

Takıyoruz tahtamıza bir pütür. Başlıyoruz pütürle uğraşmaya, şöylemi vursam daha iyi olur, böylemi vursam diye, iki ucu pütürlü değnek durumu hasıl oluyor. Eski oyununuzu aratacak bir durum ortaya çıkıyor.

Benim okuduklarımdan (bir kaç kerede topa vurdum diyeyim) anladığımı oyunu oturmamış (iyi seviyelere gelmemiş) bir oyuncunun pütür kullanması zaman kaybından başka bir şeye yaramıyor.

Temeli olmayan bir binaya kat yapmak gibi bir durum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

pütürlüler size diyor mu neden çift düz oynuyorsunuz diye?

benim için birinci sebep pütürle oynarken zevk alıyorum, fakat bu zevk rakibin acizliğinden değil, biz bu sporu hobinin az ötesi düşüncelerle yapıyoruz, amacımız bundan öte değil

diğer bir sepeb ki bu benim için daha önemli, biz alt yapı sporcularıyla uğraşıyoruz, çocuklar turnuvaya her gittiklerinde karşılarına çıkan pütürlü oyuncularla başedemiyorlar, bu ne anlama geliyor? pütürlülerle gereksiz muhabbet etmektense pütürlülere karşı mücadele etmeyi öğretiyoruz, şimdi karşılarına çıkan bütün pütür oyuncularına karşı ne yapacaklarını biliyorlar, sizler de biraz gayret edin bunu başarın,

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

pütürlüler size diyor mu neden çift düz oynuyorsunuz diye?

benim için birinci sebep pütürle oynarken zevk alıyorum, fakat bu zevk rakibin acizliğinden değil, biz bu sporu hobinin az ötesi düşüncelerle yapıyoruz, amacımız bundan öte değil

diğer bir sepeb ki bu benim için daha önemli, biz alt yapı sporcularıyla uğraşıyoruz, çocuklar turnuvaya her gittiklerinde karşılarına çıkan pütürlü oyuncularla başedemiyorlar, bu ne anlama geliyor? pütürlülerle gereksiz muhabbet etmektense pütürlülere karşı mücadele etmeyi öğretiyoruz, şimdi karşılarına çıkan bütün pütür oyuncularına karşı ne yapacaklarını biliyorlar, sizler de biraz gayret edin bunu başarın,

Sevgili Hocam, dilimiz döndüğü kadarıyla birşeyler yazmaya çalışıyoruz..Doğruyu yanlışı fikirlerimizi düşüncelerimizi yazarak bulmaya çalışıyoruz.

Vallahi hocam, öyle bir top (yazı) attınız ki ortaya vur vura bilirsen. Pütürden rakibe giden top (yazı) böyle birşey oluyormuş demek.

Muhabbet ederken birşeyler öğrenmek sevgili Hocam.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Turushan Hocam, ben pütürcüleri kızdıracak bir şey söylemedim ki hemen niye alındınız anlamadım. Kendime göre bir cevap verdim; pütürcüler pütürü neden kullanır, ne amaçla kullanır diye. Siz de kendinize göre bir cevap verirseniz eksik olan bilgilerimiz tamamlanmış olur. Sizin alt yapıda çalıştırdığınız çocuklar gittikleri turnuvalarda pütürcülerle baş edemiyorlarsa bu benim söylediğimi doğruluyor demektir. Çünkü yanıltıcı toplarla karşılaşıyorlar da ondan baş edemiyorlar. Siz de onları çalıştırıp mücadele etmeyi öğretiyorsunuz ne güzel işte. Peki sizce pütürcüler pütürü neden kullanır?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

hocam size alınmadım merak etmeyin, hatta kimseye alınmadım, bu yıllardır tartışmaları süren gereksiz konulardan biri bana göre :))) çocuklara gelince miniklerimiz grup maçlarında namağlüp şampiyon oldular, şu an kendi yaş gruplarında pütürle ilgili sorunları kalmadı gibi birşey

ha bu arada ben artık pütürcü değilim, kısa bir zaman önce düze geçtim ve uzun bir süre çift düz kombi ile devam edeceğim :)))))

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Madem konu bu kadar detaya inmeye başladı, kendimden örnek vereyim. Ben geçen sene bir ara bh tarafıma kısa atak pütürü taktım. Amacımda, pütür sayesinde lig maçlarında rakiplerime hata yaptırarak(özellikle benden daha üst seviyedeki oyunculara)daha fazla maç kazanırım düşüncesiydi. Fakat aradan geçen süre içerisinde maçlara çıktıkça pütürün bana bir fayda sağlamadığını hatta ve hatta çok rahat yendiğim rakiplere karşı çok zorlanmaya başladığımı gördüm. Bundan da önemlisi oyundan aldığım zevk, keyif artık yoktu, güzel bh vuruşlarımdan eser kalmamıştı. Aynı zamanda amacımız maç kazanmanın dışında oyundan zevk ve keyif almakta değil mi? Bu düşüncelerden sonra hemen pütürü söküp, düz lastiğe geçtim. Ne kadar rahatladığımı anlatmak mümkün değil fakat pütür ile oynadığım geçen süre içerisinde oyunumda bayağı bir düşüş olduğunu daha sonra fark ettim. Yani bu olay benim tam bir sezonuma mal oldu. Neyse ki artık normale döndüm.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

sorunun diğer kısmını yeni farkettim, pütürcüler neden pütür kullanır

1) servis karşılamada sorun yaşamamak için

2) rallide spin ve falsodan fazla etkilenmemek için

3) defans yapmak için

4) rakibi bozmak için

5) oyun kontrolünü elinde tutup rakibin oyun kurmasına izin vermemek için

6) zevk için

7) öğretmek için

8) galip gelmek için

9).......

10).....

....

....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

sorunun diğer kısmını yeni farkettim, pütürcüler neden pütür kullanır

1) servis karşılamada sorun yaşamamak için

2) rallide spin ve falsodan fazla etkilenmemek için

3) defans yapmak için

4) rakibi bozmak için

5) oyun kontrolünü elinde tutup rakibin oyun kurmasına izin vermemek için

Peki bu ilk 5 maddeye bakarak kimler kullanır sorusuna şöyle cevap verebilir miyiz? Düz lastik kullanınca servis karşılamada sorun yaşayanlar, ralli esnasında spin ve falsodan fazla etkilenenler, defansı iyi olmayanlar, rakibin oyununu bozamayanlar, oyun kontrolünü elinde tutamayanlar pütür lastik kullanır. Böyle bir anlam çıkıyor. Yani zayıf yönleri kapatmak için. Ben buna katılmıyorum. Pütürcülerin zayıf yönleri olmaması gerekir ve rakip üzerinde düz ve pütür lastiğin karmaşık etkilerini kullanarak çok daha etkili ve üstün bir performans göstermek için kullanmalıdırlar pütür lastikleri. Ama malesef sizin saydığınız nedenlerden dolayı da kullanan çok pütürcü var.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

pütürle defans yapabilmek için defans yönünün güçlü olması lazım, masa başı pütürle blok yapmak defans sayılmaz, servis karşılama konusuna gelince, 4. topa iyi girmek için rakibe posizyon vermeme esasına dayanıyor, servisle karşı tarafın üstünlüğünü ortadan kaldırıp 4. top için avantaj yakalıyorsun, bunlar kesinlikle zayıf yön kapatma olarak görülemez aksine tam tersidir, hem backand'i iyi hem de düz lastikle iyi defans yapan birine pütür verirseniz o zaman oyunun seyir zevkine doyamazsınız

oyun kontrolünün elinde olmasını herkes ister bunda anormal bir durum yok, pütürle bunu herzaman başaramayabilirsin, bu kişinin becerilerine kalmış birşey,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Konuyu ikiye ayırmak gerekiyor gibi aslında çünkü pütürlü lastikle atak oynayan oyuncularda varki bu durum kendilerine inanılmaz avantaj sağlıyor bence.Mesela ben bir bölgesel örnek vereyim İzmirde Kontek klüp oyuncusu Ahmet Yusuf Ark var kendisi 35 yaşından sonra masa tenisine başlamış (şuan 45 yaş civarında) üst düzey bir oyuncu bana göre ve backhandinde atak pütür var dolayısıyla servis yemediği gibi oyunu backhandinden çok rahat yönetiyor.Topu açma,topa basma hatta top çok şiddetli gitmese bile spin bile çekebiliyor,forhand zaten iyi işliyor.Tabiki pütürden gelen her top ölü gibi boş geldiği için rakibi için handikap oluşturuyor.

Benim kişisel kanaatim pütür kullananlar kendi oyunlarından biraz taviz verip daha çok rakibi zor durumda bıraktığı için tercih ediyorlar.Ancak pütüre karşı oynamayı seven ve iyi bilen oyuncularda az değil yani...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

36 yasinda basladigim bu sporda 40 yasindan sonra iyunumun daha falzla ilerlemeyecegini dusunurek, kolaycilik olsun diye puture basladigimi itiraf etmeliyim.

Bununla birlikte genel olarak kondisyonumu iyi tutmak icin yaptigim diger sprolarinda etkisiyle belki de, 1 yil icinde oyunumun eskisine gore cok daha ilerledigini, masa tensinden daha fazla zevk aldigimi soyleyebilirim. Cunku her topu puturle karsilamak yerine topu forhandime alma istegim, Masada daha hareketli olmami, daha uzaktan oynamayabilmemi sagliyor. Bazen benim yaptigim ayak calismasini 25-30 yasinda arkadaslarin yapamadinigi goruyorum. Forhandim hala berbat, ama oyundan daha cok keyif aliyorum. Bunu da puturun etkisi disinda bir sey olarak soyluyorum. Orta mesafeden kesik oynamak, kisa birakilan toplara joo gibi yetisip spin cekmeye calsimak cok keyifli bi oyun tarzi.

Ayrica benim sayemde oglum iyi bir putursavar oldu.

Herkese sevgiler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bendeniz de bir uzun pütürcü olarak kendi durumumu özetlemek isterim. Öncelikli olarak masa tenisindeki temel kuralımı, çekinmeden ve lafı eğip bükmeden söylüyorum. Benim masa tenisinden aldığım zevk, yaptığım skorla doğru orantılıdır. Yani maksat spor olsun, antrenman olsun diye oynamıyorum. Masa tenisini oynuyorum (dengim olan oyuncularla) ve maç kazandıkça daha çok zevk alıyorum. Kaybettikçe de hevesim sönüyor.

Düz lastikle oynadığım zamanlarda sürekli olarak BH'ime sıkışıyordum ve BH'den sürekli servis yutuyordum, iyi blok yapamıyordum, kesiklerde hatalar yapıyordum, spinim de zayıftı. Böyle olunca FH spinim ne kadar iyi olursa olsun işe yaramıyordu. Önce kısa pütüre geçtim, işe yaramadığını gördüm. Sonra ileriye baktım, kısa pütürde bir umut ışığı göremedim. Bu yüzden kısa pütürü 8 ay sonunda bıraktım (yine iyi dayanmışım). Sonra uzun pütür taktım.

Uzun pütürün 2 özelliği var. Birincisi, falsolu toplardan çok az etkileniyor, ikincisi, aynı zamanda da rakibi bozuyor. Kafamda planladığımı uygulayabiliyorum, buna imkan tanıyor çünkü çok kontrollü. BH'den topu oyunda tutmaya başladıkça FH'den daha iyi saldırmaya başladım. Şu anda kendimi iyi hissediyorum. Önemli olan kendinizi nasıl hissettiğinizdir. Bazısı elimdeki rakete bakıyor sonra da küçümser bir tavırla "zevk alıyor musun böyle oynamaktan ?" diye soruyor. Bu soru "balıklar nasıl oluyor da suyun altında nefes alıyor ? (suyun altında nefes alınabilir mi ki ?)" sorusuna çok benziyor. Herhalde şunu demek istiyorlar, "düz lastikle oyna ama maç kaybet boşver, doğru yoldasın". Belki de şunu, "ya Ahmet düz lastikle oynadığın zaman ne güzel seni yeniyorduk, oldu mu şimdi bu ?" :)

Bu arada, şunu da söylemek isterim. Pütürlü lastikle oynamak, kesinlikle kolay değildir, emek ister, takar takmaz galibiyetler gelmeye başlamaz, kesinlikle yaşlı işi değildir, bilakis tam tamına genç işidir, galip olabilmek için her yere deli gibi de koşturmak gerekir, nefes ister, kondisyon ister.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

Yorum yapan tüm değerli arkadaşlara teşekkür ederim, konuyu açmama sebep olan konu şuydu, iki defa başıma geldi, uzun pütürümle yendiğim oyuncunun yakınları benim duyabileceğim bir ses tonuyla, uzun pütürü yaşlılar kullanır, Bh si zayıf olanlar kullanır gibi laflar atmaya başladılar oysaki ben yaşlı değilim ve Bh de fena değil, sadece bu iki görüşle anlatmanın eksik olduğunu düşündüğüm için konuyu açtım, herkese teşekkürler, sağlıklı masatenisleri oynamanız dileğiyle.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Evet,uzun pütürle oynayan biri olarak yukarda arkadaşların belirttiği bütün görüşlere katılıyorum.Hepsi doğru söylüyor.Şimdi bu nasıl iş diyecek olanınız çıkacaktır mutlaka aranızdan.Açıklıyayım kendi bilgimce mümkün olduğunca bilimsel temellere bağlı kalarak açıklamaya çalışacağım,Backhandi zayıf olanlar doğrudur uzun pütürün falsodan etkilenmesi normal lastiğe göre azdır,topu iyi okuyamayan bir arkadaş için bu artı avantaj olabilir,servis yemez karşıdaki rakibinin beklediği topu atmaz vs...Şimdi bir de madalyonun diğer yüzüne bakalım,bilinen bir gerçekdirki.uzun pütürle kesilen topspinler doluluk oranına göre bir buçuk kat daha dolu kesik olarak,rakip sahaya döner,böylece rakip daha kuvvetli topspin çekmek zorunda kalır ,eğer spin atağa devam etmek istiyorsa,dolayısıyla daha fazla enerji kullanımı ve rakibin daha çabuk yorulması anlamına gelir,yok çekmeyeyim bir kısa bir uzun yapayım derse kısa bırakılan topla birlikte uzun pütürün ikinci safhası başlamış olur ki bu da yukarıda backhandi gelişmemiş olan arkadaşlar için hiç tavsiye edilecek bir durum değildir...dolayısıylabu aşamada top kontrol edebilen kişi,zoru başarıyor demektir.Bunuda üst düzey uzun pütür kullanan oyuncularda görebilriz.İşte uzun pütürle oynamanın zorlukları böylece yalnız hareketsişz backhandi zayıf ihtiyar tonton kişller pütürle oynamaz.Burda benim yürüteceğim bir mantığıda sizlerle paylaşmak istiyorum.Şöyleki....Karşı tarafı spine zorlamak...ve karşı tarafın spinini kesmek dönen toplara forehandden spin atak yapmak ,bu şekilde oyunun kalitesini bir iki gömlek artacağı inancındayım....Karşı tarafı spine zorlarken de uzun pütürle bachand tarafındanyapılacak etkili top açmalarıda göz önünde bulundurun...kesik topu uzun pütürle açmayı denedinizmi.....Başlangıçda çok kolay gibi görünen oyun tarzı birdenbire zorlaşmaya başlıyor ama o orandada akrşı rakip içinde aynı durum geçerli...Dolayısıyla arkadaşlar bahsettikleri olaylarda böylece iki tarafıda haklı çıkaracak şekilde sonuçlanıyor...Uzun pütüre yeni başlamış arkadaşlara tavsiyem en az bir sene ısrar edip sonra karar vermeleri...uzun ince bir yol...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 21 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..