Jump to content
Masatenisi.org Forum

Epilepsi Ve Masa Tenisi

karpatlar

Recommended Posts

Belkide 4-5 yıldan beri süren baş ağrıları şikayeti neticesinde yapılan kan,idrar tahlilleri ile beyinden MR ve tomografi çekimleri sonucu herhangi bir sağlık sorunu olmadığı tesbit edildi.Hatta kanser araştırması dahi yapıldı, herhangi bir sağlık sorunu bulunamadı.

En son EEG çekimi yapıldı ve sonuç :

TANILAR : G40 Epilepsi

I63 Serebral enfarktüs

TEŞHİSLER : 1004 Epilepsi

Yani Doktorumun ifadesine göre bende Epilepsi hastalığı başlangıcı tespit edilmiş.Henüs herhangi bir bayılmam olmadı.Bu iyiye işaretmiş(Erken teşhis).İlaçlı tedaviye geçildi.Günde 3 defa bir ilaç kullanmaya başladım.Bir ay sonra tekrardan yapılan EEG çekiminde beyindeki deşarjlarda bir azalma olmadığı tesbit edilince ek olarak başka bir ilaçtan günde 3 defa olmak üzere verildi.Fakat bu kadar ilaç çok fazla gelince doktorum ikinci verilen ilacı tek doza indirdi.

Geçen hafta çekilen EEG neticesinde ise beyindeki deşarjlarda azalma olduğu görüldü.Buna doktorum da sevindi.İlaçlı tedaviye olumlu cevap vermişim yani.Baş ağrılarım da epey azaldı bile :)

Galiba iyi gidiyor.

Bir ay sonra tekrar EEG çekimi yapılacak.

İlaçların etkisinden dolayı masa tenisi oynarken çok çabuk yoruluyor, enerjim kısa sürede tükeniyor.İnişli çıkışlı ,günü gününü tutmayan bir oyun şekli oluştu.

Üye arkadaşlarımdan özellikle doktor üyelerimizin tavsiyelerine çok ihtiyacım var.Bu tavsiyeleri aldıktan sonra da bunları kendi doktorumla konuşmak istiyorum. Masa tenisini bırakmak istemiyorum.Masa tenisini bırakmak bendeki bu epilepsiyi azdıracağını düşünüyorum.

NOT : Kullandığım ilaçların isimlerini özellikle yazmadım.Doktor olan üye arkadaşlarımız isterlerse onlara söyleyebilirim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

öncelikle geçmiş olsun diyorum, epilepsi hastalığında sportif faaliyetlerde kısıtlama çok gereksiz, bazı formlarda egzersiz sonra epilepsi atakları görülebiliyor fakat bu bile çok nadir durumdur, benim şahsi kanaatim masa tenisine devam etmendir.

ancak dikkat edilmesi gereken bir konu var, epilepsi ilaçlarının geneli yorgunluk, koordinasyon bozukluğu, konsantrasyon güçlüğü, görme bozukluğu vs. yapabiliyor, bu da performansını etkileyecektir,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Cemal abi öncelikle beylikdüzü turnuvasındaki 40 yaş üstü üçüncülüğünü kutlar eski günlerdeki gibi yine birincilikler dilerim.

(ilaçların gözle görünür etkisine rağmen büyük başarıydı bence)

eğer konuyu açmanda üçüncülük etkili olduysa bence bunda enaz hastalık kadar kadir hoca da pay sahibi :) neyse seneye artık.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun ,sayın Turuşhan hocam söylenecekleri söylemiş ama uzunca bir süre EEG teknisyenliği yapmış biri olarak lastik kalınlıklarınız inceltmenizi tavsiye ederim :)

Şaka bir yana fotostimülasyon yani ışık uyarısı epileptik atakları genelde tetikliyor maç ve idman yaptığınız ortamlarda çok parlak ışık ve çok beyaz ışık olmaması sizi daha rahat ettirecektir.

Bir an önce sağlığınıza ve eski performansınıza kavuşmanız dileğiyle.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çok teşekkür ederim.

Masa Tenisi oynamaya devam ederek bu ilaçların yan etkilerini azaltmaya çalışacağım artık.Çok şükür bu güne kadar hiç bayılmadım.Sanırım tedavi de iyi gidiyor.

Hakan bey , şu metrobüs hattı tamamlandıktan sonra bir ara oğlumu da yanıma alıp salonunuzda sizleri ziyaret edeceğim merak etmeyin. Masa tenisini bırakmayı da hiç düşünmedim zaten :)

Taner bey, Allah kimseye dert keder vermesin, zaten maçtan sonra Kadir hocanın ellerinden öptüm.Kendisi benden birkaç gömlek üstün.Birazcık daha enerjik olmayı 5 seti çok fazla yorulmadan çıkarabileceğim gücü kendimde bulamaz oldum.Bunu demek istemiştim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Belkide 4-5 yıldan beri süren baş ağrıları şikayeti neticesinde yapılan kan,idrar tahlilleri ile beyinden MR ve tomografi çekimleri sonucu herhangi bir sağlık sorunu olmadığı tesbit edildi.Hatta kanser araştırması dahi yapıldı, herhangi bir sağlık sorunu bulunamadı.

Öncelikle geçmiş olsun deyip,acil şifalar dilerim...Yaklaşık 1 sene önce baş ağrısı yüzünden göz bölümüne gitmiştim.Gerçekten çok kötü bir şey.Doktor gözlerime baktı bir şeyler yaptı sonra baş ağrısı olduğunda 5-10 dk. masaj yap ama bu masajı yaparken uzağa bak,gözlerini yorma dedi.Ama bu olayın psikolojik gibi bir yönü de var gibi geliyor bana.Sanki baş ağrısını düşünmeyip ağrımadığını düşününce bayağı bir azalıyor.Başım ağrıdığı zaman ne yapacağımı belirledim artık. Önce hapımı için karanlık ve sessiz bir yerde uzağa bakıp masajımı yapacağım ve masa tenisi oynarken timo boll'u yendiğimi düşüneceğim....

Saygılarımla..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun öncelikle ALLAH tan acil şifalar dilerim size.Benim şuan 17 yaşında olan ağır özürlü bir kızım var çok şükür biz onunla yaşamaya alıştık ve mutluyuzda sadece aklıma takılan benim kızımda doğduğundan beri epilepsi hastası olduğu için havale geçirdiği zaman sizinde belirttiğiniz gibi bir süre çok halsiz,isteksiz,keyifsiz ve yorgunluk belirtileri oluyor.Kendisi konuşamıyor ama bir şekilde benden dili ve el kol hareketleriyle anlaşıyoruz ancak hiç bir zaman bu süreçte baş ağrısından şikayet etmedide o yüzden acaba teşhis konusunda bir yanılgı olabilirmi acaba diye yazmak istedim çünkü bazen olabiliyor siz başka bir yerde daha tetkik yaptırsanız belki başka bir şeydir İnşaalah acizane tavsiyem...Tekrarda geçmiş olsun..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın Murat Eriş ,

Yazınızı defalarca okudum.Bende birşeyler yazsam mı yazmasam mı diye çok düşündüm durdum.Kızınızın durumunu öğrenince ne yazmam gerektiğini düşünüyorum da bir türlü uygun kelimeleri bir araya getiremedim. Düşünce ve duygularımı düzgünce ifade edememekten çekiniyorum.Allah yavrunuza acil şifalar versin.

Mesajınızı okudukça düşündüm, düşündükçe de tekrardan okudum.En sonunda dedim ki kendime ; Yaff insanların ne sıkıntıları var , ama sen 5 seti aynı tempoda oynayabilmek için düşmüşsün gereksiz bir güç arayışına.Allah daha büyük bir dert vermesin.Çok şükür halen Masa Tenisi oynayabiliyorum.Her ne kadar çabuk da yorulsam,topları daha çok da ıskalasam yine de oynamaya devam ediyorum.Gerekirse daha da yavaş tempoda oynar ama yine de oynarım.

Murat bey,muhtelif aralıklarla tahliller yaptırıyorum zaten.Çok şükür kolestrol,tansiyon,şeker gibi problemlerim yok.Kalp,ciğer,böbrek gibi iç organlar da sağlam gözüküyor.

Sadece EEG çekiminde beyin kemiklerinde dalgalanmalar bulundu ve ilaçlı tedaviye başlanıldı. Şimdiye kadar da 3 defa EEG çekimi yapıldı.Daha önce yazdığım gibi son çekimdeki dalgalanmalarda azalma var.Tedaviye başlamadan önce 3-5 günde bir ağrı kesici ve kas gevşetici ilaç alıyordum, şimdi ise hastalığı tedavi edici ilaçlar almaya başladım.Yani 2 aydan beri ağrı kesici ilaç kullanmadım.Bu epilepsi ilaçlarının da yan etkileri çok fazla.Vücut bunlara alışıncaya kadar biraz sıkıntı olacak tabii.Beyin kemiklerindeki bu dalgalanmaları önlemek ve tedavi etmek için epilepsi ilaçları kullanılıyormuş.Nöbet,havale,baygınlık çok şükür geçirmedim.Bütün sıkıntım ilaçların yan etkileri.

Bu son parağrafta tıpla ilgili yanlış ifadeler kullandıysam sayın doktorumuz turushanovgu tarafından düzeltilmesini arz ederim efendim.

Masa Tenisi oynamaktan veya seyretmekten keyif alan sevgili forum üye ve yöneticilerimize sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun öncelikle ALLAH tan acil şifalar dilerim size.Benim şuan 17 yaşında olan ağır özürlü bir kızım var çok şükür biz onunla yaşamaya alıştık ve mutluyuzda sadece aklıma takılan benim kızımda doğduğundan beri epilepsi hastası olduğu için havale geçirdiği zaman sizinde belirttiğiniz gibi bir süre çok halsiz,isteksiz,keyifsiz ve yorgunluk belirtileri oluyor.Kendisi konuşamıyor ama bir şekilde benden dili ve el kol hareketleriyle anlaşıyoruz ancak hiç bir zaman bu süreçte baş ağrısından şikayet etmedide o yüzden acaba teşhis konusunda bir yanılgı olabilirmi acaba diye yazmak istedim çünkü bazen olabiliyor siz başka bir yerde daha tetkik yaptırsanız belki başka bir şeydir İnşaalah acizane tavsiyem...Tekrarda geçmiş olsun..

Evlat diyince benim için akan sular duruyor..Çok üzgünüm, çok üzüldüm..

Allahtan bir an önce acil şifalar vermesini, bir an önce sağlığına kavuşmasını dilerim..

Selim Girit

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın Murat Eriş ,

Yazınızı defalarca okudum.Bende birşeyler yazsam mı yazmasam mı diye çok düşündüm durdum.Kızınızın durumunu öğrenince ne yazmam gerektiğini düşünüyorum da bir türlü uygun kelimeleri bir araya getiremedim. Düşünce ve duygularımı düzgünce ifade edememekten çekiniyorum.Allah yavrunuza acil şifalar versin.

Mesajınızı okudukça düşündüm, düşündükçe de tekrardan okudum.En sonunda dedim ki kendime ; Yaff insanların ne sıkıntıları var , ama sen 5 seti aynı tempoda oynayabilmek için düşmüşsün gereksiz bir güç arayışına.Allah daha büyük bir dert vermesin.Çok şükür halen Masa Tenisi oynayabiliyorum.Her ne kadar çabuk da yorulsam,topları daha çok da ıskalasam yine de oynamaya devam ediyorum.Gerekirse daha da yavaş tempoda oynar ama yine de oynarım.

Murat bey,muhtelif aralıklarla tahliller yaptırıyorum zaten.Çok şükür kolestrol,tansiyon,şeker gibi problemlerim yok.Kalp,ciğer,böbrek gibi iç organlar da sağlam gözüküyor.

Sadece EEG çekiminde beyin kemiklerinde dalgalanmalar bulundu ve ilaçlı tedaviye başlanıldı. Şimdiye kadar da 3 defa EEG çekimi yapıldı.Daha önce yazdığım gibi son çekimdeki dalgalanmalarda azalma var.Tedaviye başlamadan önce 3-5 günde bir ağrı kesici ve kas gevşetici ilaç alıyordum, şimdi ise hastalığı tedavi edici ilaçlar almaya başladım.Yani 2 aydan beri ağrı kesici ilaç kullanmadım.Bu epilepsi ilaçlarının da yan etkileri çok fazla.Vücut bunlara alışıncaya kadar biraz sıkıntı olacak tabii.Beyin kemiklerindeki bu dalgalanmaları önlemek ve tedavi etmek için epilepsi ilaçları kullanılıyormuş.Nöbet,havale,baygınlık çok şükür geçirmedim.Bütün sıkıntım ilaçların yan etkileri.

Bu son parağrafta tıpla ilgili yanlış ifadeler kullandıysam sayın doktorumuz turushanovgu tarafından düzeltilmesini arz ederim efendim.

Masa Tenisi oynamaktan veya seyretmekten keyif alan sevgili forum üye ve yöneticilerimize sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Sayın Karpatlar,

ALLAH nerede ve kimde hastalık varsa acil şifasını versin İnşaalah..

Dedim ya biz onunla mutluyuz çok şükür ama içinde bulunduğumuz durum sizin biran bile olsa rahatlamanıza sebeb olduysa sevindim.Bazen bizde sıkıntıya düştüğümüzde daha ağır durumdakileri düşünüp hemen halimize şükrediyoruz...Sağlıcakla kalın....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Evlat diyince benim için akan sular duruyor..Çok üzgünüm, çok üzüldüm..

Allahtan bir an önce acil şifalar vermesini, bir an önce sağlığına kavuşmasını dilerim..

Selim Girit

ktm

Teşekkür ederim Selim bey sağolun ALLAH bütün hasta ve sıkıntılı durumda olanların yardımcısı olsun ve acil şifalar versin İnşallah.....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın Karpatlar

Öncelikle geçmiş olsun. Esas olarak baş ağrısı şikayetiniz varken işin içinden epilepsi teşhisi çıkması biraz şaibeli. Epilepsi sadece kasılma nöbetleri ile olmuyor ama sizde nöbetsiz epilepsi türlerinden biride görünmüyor buradan anladığım kadarıyla. EEG tek başına epilepsi teşhisi koymaya yetmez, uyumlu kliniği olan kişide epilepsi tanısını destekler bildiğim kadarıyla. İlaç tedavisiyle başağrınızın azalması bile teşhisin doğruluğunu göstermez çünkü bazı epilepsi ilaçları (karbamazepin gibi) aynı zamanda bazı ağrı türlerinde de faydalı olmaktadır. Yani tanı kesinlikle yanlıştır demiyorum ama başka bir uzman görüşü almakta fayda var diyorum. Tanıyı hemen kabullenmeye gerek yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Epilepsili hastaların hangi spor dallarını yapmaması gerekir?

Epilepsili tüm hastalar

• Boks
  • Karate
  • Denetimsiz dalgıçlık
  • Tek başına yamaç paraşütü
  • Tek başına paraşütle atlama
  • Denetimsiz dağa tırmanma

Kontrolsüz nöbetleri olan hastalar

• Havacılıkla ilgili sporlar
  • Jimnastik
  • Ata binmek
  • Buz hokeyi, buz pateni
  • Motor sporları
  • Dağcılık
  • Dalgıçlık
  • Denetimsiz yamaç paraşütü
  • Denetimsiz yelkencilik
  • Denetimsiz su sporları ve yüzme
  • Su kayağı
  • Sörf

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

doğrudur hakan hocam, birçok sporun yasaklanmasının sebebi epileptik atak anında güvende olması gerektiğindendir, örneğin motor sporları yaparken adamın atak geçirdiğini düşünün, bu sadece kendine değil çevreye de zarar verecektir, boks gibi sporlarda da kafaya gelen darbenin epileptik atak başlatacağı endişesidir, bir çok otorite tarafından kabul edilmese de bence bu tür hastalar kesinlikle dövüş sporlarından uzak durmalılar, uzun süre pc başında duran veya yüksek watta ışığa maruz kalanlarda da epileptik atak gelişebileceğinden dikkat edilmelidir,

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 20 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..