Jump to content
Masatenisi.org Forum

Defansif Raket

Recommended Posts

defansif raket alınmaz, hazır satılmaz, hazır defans raketi hiç duymadım.

az atan bir tahta, üstüne bir tane uzun tırtır, bir tane de ince yumuşak lastik

sipariş ediyorsun, satıcılar kesip yapıştırıp sana yolluyor kargoyla.

marka istersen, forehand atak, backhand defans yapan bir sporcuma şu kombiyi

yapmıştım:

tahta xiom vega mıydı neydi hatırlamıom ama xiom un defans tahtasıydı

forehand tenergy 25 (atak oynuyordu fh den)

backhand tsp curl p1 (defans uzun tırtır)

...

ama alacağın defansif raketi foruma soruyorsan, bence yukarıdaki bilgiler

seni yanıltır, hatta aldatır, uzun tırtır yoğun antreman sabır istiyen bir lastiktir

rezil de eder vezirde..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu konudaki tecrübelerimi paylaşmak isterim.

Defans tahtasının kafası normal raketlerin kafasından biraz daha geniş oluyor. Kafanın geniş olması ekstra kontrol sağlıyor. Sanki topu elimizle alıp karşı masaya bırakırmış gibi yani. Defans tahtaları yarı geniş ve geniş diye ayrılıyorlar.

Yarı geniş kafalı tahtalar: Butterfly Matsushita Pro, Xiom Aigis, Nittaku Vioncello gibi.

Geniş kafalı tahtalar: Nittaku Shake Defence, Butterfly Defence Alpha gibi.

Düz lastik:

Bunlar da iki çeşit.

Çoğunlukla defans, seyrek olarak da atak yapmak için (dikilmiş toplara vurmak için mesela)

Örnek: Butterfly Tackiness C2, Andro Backside 2.0C, Stiga Chop & Drive gibi

Çoğunlukla atak yapmak için, ancak kesme vuruşlarda rakibi zorlayacak kadar tutucu lastikler. Bu lastiklerin kontrolü yukarıda saydıklarıma göre daha zordur.

Örnek: Xiom Yanus DF, Butterfly Tenergy 64/05 gibi.

Pütürlü lastikler:

Kesme için çoğunlukla uzun pütürlü lastik kullanılır. Ancak kısa pütürlü lastikle defans yapan oyuncular da yok değil. Uzun pütürlü lastikler, süngerli ya da süngersiz (OX) kullanılabilir. Ben ilk zamanlarda topu sürekli ağa taktığımdan süngerli pütüre geçtim ve ağa takma sorunu kalmadı. Ancak şu da bir gerçek, süngersiz pütürdeki kontrolü süngerlide bulamadım ve süngersize geri döndüm. Tamamen tercih meselesidir. Süngersiz daha iyi ya da süngerli daha iyi denilemez.

Bu lastikler bozuculuk bakımından karşılaştırılırlar genelde. En bozucu ama kullanması en ustalık gerektireni TSP Curl P1R olarak bilinir. Gelmiş geçmiş en iyi defans oyuncusu olan Joo Se Hyuk 1.2 ya da 1.6 mm süngerli Tibhar Grass Dtecs ile oynuyor. Butterfly Feint Long 2'nin ise kontrolü çok iyi diyorlar. Ben işin en başında kullanmış olduğum süngersiz TSP Curl P3 Alpha'ya geri döndüm. Kontrolümün bir kat daha arttığını hissediyorum. Kesmeyi de bu arada biraz daha öğrenmiş olduğumdan artık kolay kolay ağa da takmıyorum. Yeni başlayacak arkadaşlara süngersiz ve oynaması kolay bir uzun pütür öneririm. Böylece masa başında ya da uzakta, her türlü topu idare edersiniz. Ayrıca defansımızı forehand ataklarla mutlaka desteklemeliyiz. Rakibimiz hangi topa atak yapacağımızı hiçbir zaman tahmin edememelidir. Böylece defansımız da atağımız da rakibi yanıltır.

Umarım bu bilgiler faydalı olur.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu konudaki tecrübelerimi paylaşmak isterim.

Defans tahtasının kafası normal raketlerin kafasından biraz daha geniş oluyor. Kafanın geniş olması ekstra kontrol sağlıyor. Sanki topu elimizle alıp karşı masaya bırakırmış gibi yani. Defans tahtaları yarı geniş ve geniş diye ayrılıyorlar.

Yarı geniş kafalı tahtalar: Butterfly Matsushita Pro, Xiom Aigis, Nittaku Vioncello gibi.

Geniş kafalı tahtalar: Nittaku Shake Defence, Butterfly Defence Alpha gibi.

Düz lastik:

Bunlar da iki çeşit.

Çoğunlukla defans, seyrek olarak da atak yapmak için (dikilmiş toplara vurmak için mesela)

Örnek: Butterfly Tackiness C2, Andro Backside 2.0C, Stiga Chop & Drive gibi

Çoğunlukla atak yapmak için, ancak kesme vuruşlarda rakibi zorlayacak kadar tutucu lastikler. Bu lastiklerin kontrolü yukarıda saydıklarıma göre daha zordur.

Örnek: Xiom Yanus DF, Butterfly Tenergy 64/05 gibi.

Pütürlü lastikler:

Kesme için çoğunlukla uzun pütürlü lastik kullanılır. Ancak kısa pütürlü lastikle defans yapan oyuncular da yok değil. Uzun pütürlü lastikler, süngerli ya da süngersiz (OX) kullanılabilir. Ben ilk zamanlarda topu sürekli ağa taktığımdan süngerli pütüre geçtim ve ağa takma sorunu kalmadı. Ancak şu da bir gerçek, süngersiz pütürdeki kontrolü süngerlide bulamadım ve süngersize geri döndüm. Tamamen tercih meselesidir. Süngersiz daha iyi ya da süngerli daha iyi denilemez.

Bu lastikler bozuculuk bakımından karşılaştırılırlar genelde. En bozucu ama kullanması en ustalık gerektireni TSP Curl P1R olarak bilinir. Gelmiş geçmiş en iyi defans oyuncusu olan Joo Se Hyuk 1.2 ya da 1.6 mm süngerli Tibhar Grass Dtecs ile oynuyor. Butterfly Feint Long 2'nin ise kontrolü çok iyi diyorlar. Ben işin en başında kullanmış olduğum süngersiz TSP Curl P3 Alpha'ya geri döndüm. Kontrolümün bir kat daha arttığını hissediyorum. Kesmeyi de bu arada biraz daha öğrenmiş olduğumdan artık kolay kolay ağa da takmıyorum. Yeni başlayacak arkadaşlara süngersiz ve oynaması kolay bir uzun pütür öneririm. Böylece masa başında ya da uzakta, her türlü topu idare edersiniz. Ayrıca defansımızı forehand ataklarla mutlaka desteklemeliyiz. Rakibimiz hangi topa atak yapacağımızı hiçbir zaman tahmin edememelidir. Böylece defansımız da atağımız da rakibi yanıltır.

Umarım bu bilgiler faydalı olur.

Ahmet abi merhaba;

Kısa pütürle defans yapmanın zorlukları ya da kolaylıkları sizce nelerdir? Uzun pütür kullanmak gerçekten meşakatli bir süreç gerektiriyor. Fakat kısa pütür kullanımı biraz daha kolay sanırım. Bu noktada hangi kalınlıkta sünger tercih etmeliyiz ve hangi tarz kısa pütür kullanmalyız? Mesela düz lastiğe çok yakın, üstü çok çeken kısa pütürler mi kullanmalıyız, yoksa üstü daha az top tutan kısa pütürleri mi tercih etmeliyiz? Bir diğer sorum da; orta pütür kullanmak (563-1 gibi mesela) ne gibi bir avantaj ya da dezavantaj getirir? Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ahmet abi merhaba;

Kısa pütürle defans yapmanın zorlukları ya da kolaylıkları sizce nelerdir? Uzun pütür kullanmak gerçekten meşakatli bir süreç gerektiriyor. Fakat kısa pütür kullanımı biraz daha kolay sanırım. Bu noktada hangi kalınlıkta sünger tercih etmeliyiz ve hangi tarz kısa pütür kullanmalyız? Mesela düz lastiğe çok yakın, üstü çok çeken kısa pütürler mi kullanmalıyız, yoksa üstü daha az top tutan kısa pütürleri mi tercih etmeliyiz? Bir diğer sorum da; orta pütür kullanmak (563-1 gibi mesela) ne gibi bir avantaj ya da dezavantaj getirir? Şimdiden teşekkürler.

Bende kısa pütüre gözümün ucuyla bir bakayım..uzunu bana 2 numara büyük gelir...Belki bır kısa pütüre zaman içinde bende sulanabilirim..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

teybıl tenis federasyonu neden pütüre antispine onay veriyor hiç anlamış değilim >: F

ben o kadar uğraşacam harika bi spin yada kesik çıkaracam tık diye bir dokunuşta yaptığım şey aynen bana dönecek... (belki çıkarıyorumdur? alla alla)

Sesini az daha yükseltsen....ITTF başkanı Adam Malysz..?? (uçan bıyık) sesini duyarda..Tüm def.ler telef olur bakarsın...

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ahmet abi merhaba;

Merhaba Çağan,

Madem sordun, biraz uzun da olsa yazayım.

Aslında ben size backhand'imin nasıl evrimleştiğini anlatsam, tam sorunuza cevap olur.

Benim her zaman güvendiğim, boş topa dolu topa farketmez, her topa karşı güvenerek girdiğim iyi bir forehand spinim var. Backhandimde ise servis karşılama, blok ve kesmedeki zaafım nedeniyle çoğunlukla backhandime oynanırdı. BH köşesinde dönüp her topa forehand spin çekme gayreti de yavaş yavaş başarısızlıkla sonuçlanmaya başlamıştı (çünkü insanlar alışmıştı).

Sonunda kısa pütüre geçtim. Amacım, düz lastiğe en yakın kısa pütür olmasıydı. Çünkü arada BH spin de yapmak isteyecektim. Yüzeyi tutucu olan kısa pütürleri denedim. Bunlar: TSP Super Spinpips 2.0 mm, Haifu Dolphin 2.2 mm, Friendship 802-40 idi. Butterfly Raystorm ve Andro Blowfish de bu sınıfa girer.

Yüzeyi tutucu kısa pütürle oynadığımda bloklarda özellikle fast veya orta dereceli spinlere karşı çok rahatladım, ancak servis yemeye devam ediyordum. Ayrıca kesmeler karşı tarafı hiç rahatsız etmiyordu. Kesmelerim düz lastikten gibi gidiyordu.

Ayrıca, kısa pütürün en rahatsız olduğu şey, yumuşak ve dolu masa içi topspinlerdir. Bu toplar geldiği anda yapacak hiçbirşeyim kalmıyordu. Adam servisi atıyor, içeri veriyorum, yumuşak bir topspin yapıyor ve sayı direkt olarak onun oluyor. Nasıl mı ? Raketi açık tuttuğun anda kısa pütür düz lastik gibi davranıyor ve top tavana gidiyor. Biraz kapatayım dediğin anda (o kapatma açısının bir eşik değeri var) bırak ağa takmayı, top senin masana değiyor. Yani kısa pütür anti gibi davranıyor. Bu iş tam bir kabusa dönüşmüştü, ama düz lastiğe geri dönmemeye kararlıydım.

Bunun yerine topu daha kaydıran, yani daha az falso yiyen kısa pütürlere geçtim. Bunlar: TSP Spectol, Friendship 802 gibi lastiklerdi. TSP Spectol'ün 1.5 mm süngerlisi ve 1.8 mm süngerlisini denedim. 1.8 mm Spectol önceki tüm kısa pütürlere göre daha rahattı. Bu defa rakibin yaptığı vuruşları gönderdiğim de, tutucu olmamanın da etkisiyle falsonun bir kısmını karşı tarafa iade ediyor ve rakibi birazcık bozabiliyordum.

Bu arada, çevremdeki insanlardan sürekli tavsiyeler geliyordu. "Kısa pütür vurmak içindir, çok rahat vurursun, bu toplara basabilirsin, vurabilirsin, kırabilirsin" vs. Yani ben yiyecek ekmek bulamazken benden pasta yememi istiyorlardı. :) Yumuşak topspin kabusu ise devam ediyordu. Rakiplerim maçın kritik anında güzel bir servis attıkları anda ve ben de bu topu güvenli bir şekilde içeri attığım anda yumuşak bir topspin yapıyor ve sayıyı alıveriyorlardı. 1.5 mm Spectol'ü denemeye karar verdim. Bu defa, toplarım hiç gitmiyordu. Onu hemen çıkarttım.

Son denediğim kısa pütür, dünyadaki en kaydıran atak pütürü olarak bilinen DHS 651 2.0 mm idi. Bu lastik neredeyse yasak lastikler gibiydi. Ama yine de çok atıyor ve bir çok top uçup gidiyordu.

İşi bilen hocalarla konuştuğumda ve dünyayı takip ettiğimde, aslında kısa pütürün BH'den ziyade FH'de kullanıldığını gördüm. FH'den kolu açarak yapılan atak vuruşları adeta rakibi döver gibi. Yani öğrendim ki, kısa pütürü, açıklarını kapatmak için değil, rakibi adeta dövmek için takmak gerekiyor. Bu tip oyunculara en iyi örnek He Zhi Wen, Türkiye'den Melek Hu gösterilebilir. Kanadalı eski oyuncu Johnny Huang var. Ama bunların sayısı çok fazla değil. Özetle, kısa pütür gerçekten ustalık istiyor.

Orta pütür denenebilir elbette. Aslında pütürün tipi kısa - orta - uzun olarak sıralanırsa, oyun tipi de aktif - yarı aktif - pasif ya da defans olarak sıralanabilir. İstisnalar ise her zaman vardır. Kısa pütürle klasik defans yapan (uzaktan kesen) oyuncular da var. Jang Song Man bunlardan biri. Bir de yeni yetişen Japon çocuğu vardı, ismini çıkaramadım.

Uzun pütürlere gelince;

Uzun pütürde önce süngerlisini denedim. Servis karşılama oldukça rahattı. Yumuşak topspinlere blok yapmak zor değildi. Sert spinlere blok yapmak ise zordu. Bu durumda rakibe sert spin çekebileceği top vermemek gerekiyordu. Masa başı oynuyordum. Rakipleri backhand'den durduruyordum. Pis toplar nedeniyle kolay atak yapamıyor topu içeri veriyorlardı. Ben de FH'den saldırıp sayı alıyordum. Ancak bir zaman sonra buna da alıştılar ve sürekli beni backhande sıkıştırmaya başladılar. Kaydıran uzun pütürlerin yasaklanmasından sonra şimdiki uzun pütürlerle içeri gönderdiğim toplar yine kesik gidiyordu, rakibi yanıltmıyordu, onlar da sıkıştıklarında backhandime kesik oynuyorlardı. Oysa eski yasak olanlar uzun pütüre karşı rakip kesiğe girdiği anda top dikilirdi, bu yüzden sana karşı kesik oynama şansları pek yoktu. Bunda ise, rahatlıkla kesiğe giriyorlar, uygun topta da bitiriyorlardı. Bu durumda masa başında bu işi sürdüremeyeceğimi anladım ve açıktan kesmeye başladım. Böylece topları geri çevirmek için daha fazla vaktim oluyordu. Hem oyunum rahatlamıştı, hem basit hatalar azalmıştı. Kontrolü artırmak için geniş kafalı defans tahtasına geçtim. Defans tahtasının hantallığını örtmek için de FH'de atak bir lastiğe ihtiyacım vardı. Burada imdadıma Xiom Yanus DF 1.5 mm yetişti. Artık resmen uzak defans oyunculuğu yolunu seçmiştim. Şu anda süngersiz TSP Curl P3 Alpha ile oynuyorum. Curl P3 Alpha, süngersiz oluşu ve ekstra kontrolü sebebiyle, masa başında spine yakalanırsam o anı kurtarmamı sağlıyor. Ama sürekli masa başında kalmamalıyım ki rakibim oyunda belli bir ritmi yakalayamasın. Çünkü masa başında rakibin ritmini bozmak hiç kolay değil. Spine bir başladıkları anda en fazla arka arkaya 2 spin karşılayabiliyorsun. Üçüncüsünü karşılamak cidden zor. Hemen açılmak gerekiyor.

Kısa pütür konumuza geri dönecek olursak. Bu işleri iyi bilenlerin de söylediği gibi, kısa pütüre uygun bir el açımız, vuruş şeklimiz varsa, kısa pütüre geçmemiz oyunumuz için çözüm olabilir. Ama kısa pütürü, açık yanlarımızı kapatmak için takıyorsak, o zaman çok sabırlı olmalıyız. Gerçekten kısa pütürle oynamak kolay iş değil. Şöyle bir örnek vereyim, ben kısa pütürle yıllardır oynayan oyunculara karşı oynarken sağlam topspinler yaptığımda sayı hep benim olmuştur. Onlar ise, pütürü aktif kullandıklarında, ya da forehand'den düz lastikle aktif oynadıklarında sayı kazanmışlardır. Kısa pütür taktığın zaman top tutma şansın çok az. Sürekli aktif olmak gerekiyor.

Uzun pütür bu konuda daha toleranslı. Kontrpiyede kaldığın zaman bile topu içeri gönderme ve sayıyı alma şansın var, çünkü rakibe bir miktar hata payı bırakıyor. Bittim dediğin bir anda rakip hata yapıp sayıyı sana verebiliyor.

Son söz,

Hangi pütüre geçersek geçelim,

1) Bir geçiş süreci mutlaka yaşarız.

2) Yendiğimiz oyunculara bir süre kaybedebiliriz, ya da yenildiğimiz oyuncuları yenebiliriz.

3) Esas olan oyunumuz oturduktan sonra nerede olduğumuzdur.

4) Aynı kombinasyonla 1 yıllık bir süre sonunda oynarken hala kendimizi rahat hissetmiyorsak, o zaman tabii ki, düz lastiğe geri dönebiliriz. Ama en az 1 yıl aynı kombinasyonla oynamalıyız.

Ben ilk kısa pütüre geçtiğimde 2010 Haziran ayıydı. 2011 Haziran'ına kadar türlü sistemler denedim. Kısa pütür çeşitleri, orta pütür, masa başında uzun pütür. 2011 Temmuz'undan beri yani 6 aydır uzak defans ve forehand atak oynuyorum. Bu sistemi de tam olarak oturttuğum söylenemez ama doğru yolda olduğumu düşünüyorum. Yavaş yavaş meyvesini toplamaya başladım. Sabır çok önemli.

Başka merak ettiğiniz konularda her zaman yardımcı olurum.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Başka merak ettiğiniz konularda her zaman yardımcı olurum.

Sayın Hocam tahtanız ilgimi çekti...Bu kadar def. tahtası içinde neden shake def.. araştırdığım kadarıyla en geniş yüzeyli tahtalardan biri...Daha başka def.. tahta deneyip de mi bunda karar kıldınız..?

Bilgi verirseniz sevinirim..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu tip oyunculara en iyi örnek He Zhi Wen, Türkiye'den Melek Hu gösterilebilir. Kanadalı eski oyuncu Johnny Huang var.

He Zhi Wen fh'te, Johnny Huang hem fh hem bh'te, Melek ise sadece bh'te kullanıyor. Aslında Melek gibisi çok ta fh'te kısa pütürle oynayanın sayısı o kadar fazla değil. Türkiye'den örnek verecek olursam İBB'li Sanem Şahin fh atak kısa pütüre çarpıcı bir örnek.. BH'ten uzun ince pütürle stop, FH'ten ise şut oynuyor. Hafif alçak/kapalı toplara bile spin-şut karışımı bir vuruş yapıp topu öldürebiliyor.

2011 Haziran'ına kadar türlü sistemler denedim. Kısa pütür çeşitleri, orta pütür, masa başında uzun pütür.

anti bile denedin hatta :)

Bir de yeni yetişen Japon çocuğu vardı, ismini çıkaramadım.

15'liler geliyor, fransızların gözü yaşlı.. Yuto Muramatsu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın Hocam tahtanız ilgimi çekti...Bu kadar def. tahtası içinde neden shake def.. araştırdığım kadarıyla en geniş yüzeyli tahtalardan biri...Daha başka def.. tahta deneyip de mi bunda karar kıldınız..?

Bilgi verirseniz sevinirim..

ktm

Nittaku Shake Def ince bir tahta, öncelikle burdan benim gönlümü kazanıyor, çünkü ben ince tahta hastasıyım. Raket ince olduğu zaman özellikle servis atarken ve masa içi vuruşlarda çok rahat ediyorum. Kalın raketlerde sanki topun altına giremeyip topla çarpışacakmışım hissine kapılıyorum.

NSD İnce olmasına rağmen yeteri kadar atak bir tahta. Özellikle Yanus DF 1.5 mm ile çok iyi bir kombinasyon oldu. Maç içinde bazen çektiğim spinlere ben bile hayret ediyorum. Abaratmıyorum; zannedersin Schlager Carbon üzerine Tenergy var da onla çekmişim gibi gidiyor. Raket yüzeyi diğer tahtalara göre daha geniş olduğundan inanılmaz bir kontrol sağlıyor. Yoksa raket yüzeyi geniş diye topu yakalama olasılığı artıyor tava gibi raket mantığı yanlış yani. Bunu da nereden anladım ? Pütürlü tarafta topla temas eden bölge yıpranmış olduğundan ortada belli oluyor, raketin çok iç kısmında küçük bir bölge. O halde, her seferinde top aynı küçük bölgeye değiyorsa o zaman geniş rakete ne gerek var ? İşte o genişlik içeri attığın topu sanki elinle masaya bırakırmış gibi bir his sağlıyor. Yarı geniş kafalı bir kaç tahtada bu hissi yakalayamadım. Belki ileride defansımı ilerletirsem yarı geniş tahtaya geçerim. O zaman da herhalde Joo Se Hyuk tahtaya geçerim diye düşünüyorum. Ama şimdilik aklımda tahtayla ilgili bir soru işareti yok. Nittaku Shake Defence güzel.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

He Zhi Wen fh'te, Johnny Huang hem fh hem bh'te, Melek ise sadece bh'te kullanıyor. Aslında Melek gibisi çok ta fh'te kısa pütürle oynayanın sayısı o kadar fazla değil. Türkiye'den örnek verecek olursam İBB'li Sanem Şahin fh atak kısa pütüre çarpıcı bir örnek.. BH'ten uzun ince pütürle stop, FH'ten ise şut oynuyor. Hafif alçak/kapalı toplara bile spin-şut karışımı bir vuruş yapıp topu öldürebiliyor.

anti bile denedin hatta :)

15'liler geliyor, fransızların gözü yaşlı.. Yuto Muramatsu

Anti bile denedim doğru. Sadece 10 dk. ve oynayamayacağıma karar verdim.

Bu arada ben Melek Hu FH'de TSP Spectol ile oynuyor diye biliyordum. Halit Hoca söylemişti. Bir de FH'den spin çekmiyor sürekli şut atıyordu. Yanlışlık olmasın ?

Yuto Muramatsu evet hatırladım. İyi oyuncu olacak ileride, buna eminim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Nittaku Shake Def ince bir tahta, öncelikle burdan benim gönlümü kazanıyor, çünkü ben ince tahta hastasıyım. Raket ince olduğu zaman özellikle servis atarken ve masa içi vuruşlarda çok rahat ediyorum. Kalın raketlerde sanki topun altına giremeyip topla çarpışacakmışım hissine kapılıyorum.

NSD İnce olmasına rağmen yeteri kadar atak bir tahta. Özellikle Yanus DF 1.5 mm ile çok iyi bir kombinasyon oldu. Maç içinde bazen çektiğim spinlere ben bile hayret ediyorum. Abaratmıyorum; zannedersin Schlager Carbon üzerine Tenergy var da onla çekmişim gibi gidiyor. Raket yüzeyi diğer tahtalara göre daha geniş olduğundan inanılmaz bir kontrol sağlıyor. Yoksa raket yüzeyi geniş diye topu yakalama olasılığı artıyor tava gibi raket mantığı yanlış yani. Bunu da nereden anladım ? Pütürlü tarafta topla temas eden bölge yıpranmış olduğundan ortada belli oluyor, raketin çok iç kısmında küçük bir bölge. O halde, her seferinde top aynı küçük bölgeye değiyorsa o zaman geniş rakete ne gerek var ? İşte o genişlik içeri attığın topu sanki elinle masaya bırakırmış gibi bir his sağlıyor. Yarı geniş kafalı bir kaç tahtada bu hissi yakalayamadım. Belki ileride defansımı ilerletirsem yarı geniş tahtaya geçerim. O zaman da herhalde Joo Se Hyuk tahtaya geçerim diye düşünüyorum. Ama şimdilik aklımda tahtayla ilgili bir soru işareti yok. Nittaku Shake Defence güzel.

Kendi stil ve duygularınızı harmanlıyarak, güzel bir tahta yorumu ortaya çıkarmışsınız...

Tekrar teşekkürler.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın Ahmet Sözmen'in yorumlarında ince detaylar vede net güzel bilgiler var..Defansla ilgilenlerin mutlaka okuması gerekir diye düşünüyorum..

Aslında bu tür yorumarın diğer üyelerdende gelmesine forumun ihtiyacı var.. Kullandığımız malzemenin gücünün yaşanarak bizlere sunulması..

ktm

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

jang song man 1.5 feint soft, 1.9 T64, def2

paylaşım için teşekkür, Ahmet

Sağol Sarjan, bir de eski defansçılardan meşhur Ding Song var. O da mesela Friendship 802-1 ile uzaktan chop yapıyormuş diye duymuştum. Adam kısa pütürü klasik defans amaçlı kullanıyor. Kısa pütürlü lastiklerden TSP Super Spinpips Chop var, o da kısa pütür ama kesmek için yapılmış. Ben bir defa 802-1 denedim uzaktan kesme için, ama açıları uzun pütüre göre o kadar yüksek ki, bütün toplarım tavana gitti. Hemen bıraktım.

Bu arada,

Hangi pütürle başlamalıyım diye soran arkadaşlar, ben kısa pütüre ilk geçtiğimde, uzun pütürü son ihtimal olarak düşünüyordum, ancak uzun pütürü denedikten sonra gördüm ki, uzun pütürle oynamak daha kolay. Bu şekilde hissetmemin sebebi, backhandimin pasif oluşundan. Çünkü kısa pütürde elim sürekli pasif kalıyor ama yine de kısa pütürü kontrol edemiyordum. Bu yüzden, backhandinizin pasif olduğunu hissediyorsanız (yani backhandden sadece kesme, itme, blok, top tutma gibi hareketler yapıyorsanız) ilk geçmeniz gereken pütür uzun pütürdür. Pişman olmazsınız. Ben uzun pütüre geçtikten sonra o kadar rahatladım ki, kısa pütüre verdiğim emeğe, harcadığım zamana ve paraya üzüldüm. Neyse, önemli olan kendinize giden en iyi kombinasyonu bulmuş olmak. Geç de olsa bunu bulmak güzel.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sağol Sarjan, bir de eski defansçılardan meşhur Ding Song var. O da mesela Friendship 802-1 ile uzaktan chop yapıyormuş diye duymuştum. Adam kısa pütürü klasik defans amaçlı kullanıyor. Kısa pütürlü lastiklerden TSP Super Spinpips Chop var, o da kısa pütür ama kesmek için yapılmış. Ben bir defa 802-1 denedim uzaktan kesme için, ama açıları uzun pütüre göre o kadar yüksek ki, bütün toplarım tavana gitti. Hemen bıraktım.

Bu arada,

Hangi pütürle başlamalıyım diye soran arkadaşlar, ben kısa pütüre ilk geçtiğimde, uzun pütürü son ihtimal olarak düşünüyordum, ancak uzun pütürü denedikten sonra gördüm ki, uzun pütürle oynamak daha kolay. Bu şekilde hissetmemin sebebi, backhandimin pasif oluşundan. Çünkü kısa pütürde elim sürekli pasif kalıyor ama yine de kısa pütürü kontrol edemiyordum. Bu yüzden, backhandinizin pasif olduğunu hissediyorsanız (yani backhandden sadece kesme, itme, blok, top tutma gibi hareketler yapıyorsanız) ilk geçmeniz gereken pütür uzun pütürdür. Pişman olmazsınız. Ben uzun pütüre geçtikten sonra o kadar rahatladım ki, kısa pütüre verdiğim emeğe, harcadığım zamana ve paraya üzüldüm. Neyse, önemli olan kendinize giden en iyi kombinasyonu bulmuş olmak. Geç de olsa bunu bulmak güzel.

Bana yakalanmıyacaktınız sayın hocam...Sizi bıktırana kadar soracağım artık..

Sayın Hocam...Kısa pütür dolu ve hızlı (sert) atılan servislerde nasıl bir tepki veriyor..Topu karşılamada zorlanıyor mu? (düz lastikteki gibi karşılama zorluğu oluyor mu.)...Aslında biz zorlanıyormuyuz...

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ahmet bey, oyun stilinizi ve evrimini kafamda canlandırmaya çalışıyorum da,

acaba raket çevirme yapıyormusunuz? yani bh den fh lastiği ile vurmak?

bilhassa ilk 3 topta faydalı olabilir, ve bh e gelen topspinlere masabaşı blok

yapıp şaşırtabilir karşıyı.

Merhaba,

Evet raketi çeviriyorum. Çok faydasını da görüyorum. Neler yapıyorum ?

1) Rakiple karşılıklı kesme oynarken (BH tarafında hep pütürle keserken) birden masaya yaklaşıp düz lastikle kesiyorum. Bunu rakibim hemen farkedemeyip deminkilere göre daha kesik ve düşük açılı olan topu ağa takabiliyor.

2) Rakibin BH'ime çok sert bir spin yapacağını hissettiğimde raketi çevirip lastikle blok yapmayı deniyorum, eğer tutarsa sayı benim oluyor, tutmazsa mühim değil, zaten öyle sert spine pütürle blok yapmak neredeyse imkansız.

3) FH kesik servis attıktan sonra raketi çevirip, FH'ime aldığım uzun pütürle FH spin yapıyorum. Bunu özellikle dolu topspinlerime kolayca blok yapan rakiplere karşı yapıyorum. Sürekli raket kapalı beklediklerinden uzun pütürden gelen FH spine de kapatmaya çalıştıkları anda topu ağa takıyorlar.

Bunlar yapması kolay olanlar. Tabii çok sık yaparsanız, rakiplerin yanılma oranı da azalıyor.

Bir de yapması zor olanlar var. Bunlar da:

1) Raketi çevirip BH'den düz lastikle spin yapmak. Her topa yapılamıyor, garanti topa yapmak lazım ama garanti topa zaten pütürle de vurulabilir.

2) Raketi çevirip FH'den uzun pütürle kesme yapmak. Elimiz düz lastiğin kesme açılarına alıştığından raketi çevirip FH'de uzun pütürle kesmek zor oluyor, ama bir yaptınız mı rakip çoğunlukla topu ya dışarı atıyor ya da yükseltiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bana yakalanmıyacaktınız sayın hocam...Sizi bıktırana kadar soracağım artık..

Sayın Hocam...Kısa pütür dolu ve hızlı (sert) atılan servislerde nasıl bir tepki veriyor..Topu karşılamada zorlanıyor mu? (düz lastikteki gibi karşılama zorluğu oluyor mu.)...Aslında biz zorlanıyormuyuz...

ktm

Rica ederim hocam ne demek :)

Aslında çok güzel bir noktaya parmak bastın. Şimdi şöyle anlatayım. Bazı oyuncular vardır, eli sürekli topu açmaya gidiyordur. Yani bunun iyi oyunculukla ilgisi yok. Adam o kadar üst düzey oyuncu değil, ama topları çok rahat açıyor olabilir. Yani adamın top kesmek, içeri bırakmak, drop yapmak, topu durdurmak gibi pasif vuruşları yoktur da, flip, masa üstü spin gibi hareketlere eli daha yatkındır. Şaşırmayın böyleleri var. Adama spin çekiyorsun blok yapamıyor ama adama istediğin kadar falsolu, kesik, boş ne servis atarsan at, topu hemen açıp, ilk fırsatta da şutu patlatıyor, böyle oyuncular var. Şimdi böyle oyuncu kısa pütürle oynar. Ama benim gibi oyuncu kısa pütürle oynayamaz, neden ? Çünkü benim elim top açmaya gitmiyor, topu durdurmaya, içeri kısa bırakmaya, kesmeye ve en önemlisi ilk topu içeri atmaya çalışan bir oyunum var. Çünkü her topa flip yapmaya çalışmak sanki basit sayı kaybedecekmişim gibi bir his uyandırıp garantici oynuyorum. Oysa, adama baksana gözü kara, setler 2-2, rakip 10-9 önde maç sayısı atıyor adam öyle bir durumda bile topu açmaya cüret ediyor. Bundan korkmuyor. Bu adam kısa pütürle oynar. Ben kısa pütürle oynarken bol falsolu, kesikli servislere ne kadar zorlandım ? Açık söyleyeyim, düz lastikle 10. derece zorluk yaşıyorduysam, kısa pütürle 9. derece zorluk yaşadım. Yani bana ne kadar avantaj sağladığını sen oradan anla :) Zaten işte yaşadığım en büyük sıkıntı, spin yaparak, blok yaparak, şut atarak vs. çarpışarak zar zor 10-9'a getirdiğim seti rakibin attığı bir servisle (tarif ettiğin gibi, hızlı ve bol falsolu bir servisle) paşa paşa kaybediyorum, ya içeri minare gibi top veriyorum sonra kafamda kırıyorlar, ya da içeri bile atamayıp seti hediye ediyordum. Şimdi süngersiz uzun pütürde o kadar kolay yem olmuyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 19 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..