Jump to content
Masatenisi.org Forum

Sette 10-0 Öne Geçseniz Bir Sonraki Sayıda Ne Yaparsınız?

Bora

100 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

size mevzuhalle ilgili şöyle kısa birşey anlatayım..

bundan kaç yıl önceydi tam olarak hatırlamıyorum.. ancak 4-5 yılı var çok rahat..

terfi ligi için şuanda Telekom'da oynayan Venera adlı bayan arkadaşımız Rize takımındaydı..

bir sette 10-0 geriden gelip seti ve maçı aldı :)

her neyse; o durumda (10-0) ben olsam, rakibim benden zayıfsa ve önemli bir maç değilse bir ya da birkaç sayı veririm.. ancak resmi bir maçta 1 sayının bile ne kadar önemli olduğunu görüyoruz..

Buyurun işte, bu işin şakaya gelir tarafı yok.. Bir sayı verip şan, şöhret, takdir topluyacağız derken işin sonunda maçı vermekde var..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Herkesin düşüncesi farklı olabilir 11-1 yenildikten sonra heraldi kimse ezilmedim hiç olmazsa diye dolaşmıyordur evet belki 10-0 dan seti hatta maçı bile kaybedebilirim ama yinede elimden geldiğince karşı tarafa birkaç sayı vermeye çalışırım. Asla bu konunun tartışmaya gitmesini istemem çünkü ben 17 yaşındayım ve buradaki neredeyse herkez benden büyük dolayısıyla saygı duymak zorundayım bu benim kendi görüşümdü bende insanların görüşüme saygı duymasını 11-1 olunca Dünya Şampiyonu mu oluyoruz ya da boyumuz mu uzuyor gibi insanı kırarcasına şakalar yapılmamasını beklerim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Herkesin düşüncesi farklı olabilir 11-1 yenildikten sonra heraldi kimse ezilmedim hiç olmazsa diye dolaşmıyordur evet belki 10-0 dan seti hatta maçı bile kaybedebilirim ama yinede elimden geldiğince karşı tarafa birkaç sayı vermeye çalışırım. Asla bu konunun tartışmaya gitmesini istemem çünkü ben 17 yaşındayım ve buradaki neredeyse herkez benden büyük dolayısıyla saygı duymak zorundayım bu benim kendi görüşümdü bende insanların görüşüme saygı duymasını 11-1 olunca Dünya Şampiyonu mu oluyoruz ya da boyumuz mu uzuyor gibi insanı kırarcasına şakalar yapılmamasını beklerim.

Sevgili SirValek;

Görüşüne yahut tüm görüşlere elbette saygı duyuyorum. Fakat burda sevdiğimiz rengi yahut tuttuğumuz takımı tartışmıyoruz. Bunların çünküsü yoktur, neden Galatasaray ya da Beşiktaş'ı tuttuğunu, neden kırmızıyı ya da maviyi sevdiğini açıklayamazsın. Tartışılan konu sette 10-0 öne geçsen ne yaparsın, neden? En önemli kısmı ne yapacağın değil, neyi neden ve ne için tercih ettiğin. Sen demişsin ki; Alexander Savaliyev aynısını yaptı, çok hoşuma gitti. Olabilir, hoşuna gitmiştir, sen de olsan aynısını yaparsın. Ama dersen ki; 11-0 ve 11-1 arasında çok fark var, işte o zaman durup düşünürüm. Bu farkı anlayamadığım için de öyle bir yorumda bulundum. Yoksa karşıt görüşüme bir sataşmada bulunmadım. Sen 11-1 ve 11-0 arasında çok fark var demişsin, ben de başka pencereden bakacağım. Benim için 11-9 ve 11-0 arasında hiçbir fark yok. Neden mi? Çünkü 11-9 olunca da, 11-0 olunca da 1 set alıyorsun. :( Ama ben arada fark yok diye rakibime 9 sayı vermem, nekes herifin tekiyim napalım :fildir:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

10-0'dan kaybetmek de var. Üst üste 10 sayı alınamaz diye bir şey yok. Ben maç 6-2 iken setlerde durum 2-2 iken 9 sayı aldım ve 6-11 maçı bitirdim. 9 alınabiliniyorsa 10 da alınır. Ama tabi 10-0'da bir sayı vermeyi düşünen eğer rakibi ezmek istemiyorsa zaten maçı 10-0'a getirmezdi. Ya önceden verin ya hiç vermeyin.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Konu başlığı

Sette 10-0 Öne Geçseniz Bir Sonraki Sayıda Ne Yaparsınız?

Siz ne yaparsınız diye sorulmuş 11-0 sıfır sayı vermeden alınan bir galibiyet benim için karşı tarafı ezmek demektir ben bunu kabullenemediğim için böyle düşünüyorum. Size göre hiç bir farkı olmayabilir ama bana göre çok farkı var bunu anlaya mamanız benle alakalı bir durum değil.

Sizinde dediğiniz gibi müsabaka bu yendim de var yenildim de

11-5 demek bana göre 5 sayıda olsa kazanılmış bir galibiyettir ister fileden olsun ister masa kenarında olsun isterse rakip fileye taksın.

Sayın SirValek

İlk yazınızdan alıntı yaptım..

-----. Size göre hiç bir farkı olmayabilir ama bana göre çok farkı var bunu anlaya mamanız benle alakalı bir durum değil.-----

Bunu anlayamamanız benle alakalı durum değil...demişsiniz....Haklısınız kendi fikirleriniz size doğru geldiği için yazdınız... da, sizin fikirlerinizi anlıyamadığımız için bizlerde size kendi fikirlerimizi yazdık..

Bizlerinde kendimize göre fikirlerimiz ve kendi doğrularımız var..Fikirlerimizi bir birimize kabul ettirmek için yazmıyoruz...

Siz ne kadar kendi fikirlerine saygı gösterilmesini bekliyorsanız bizlerde kendi fikirlerimize en az sizin kadar saygı gösterilmesini bekliyoruz..

Burada ki abilerin yazdıkları karşı yazıları(kendi fikirleri) karşılarındakine saygısılık olsun diye yazmıyorlar..Verdikleri örnekler azıcık abartılı olabilir ama saygısızlık yaptıklarını asla düşünmeyin...

işin özeti............Bu abilerin kendilerine yapılmasını istemedikleri şeyleri, bir başkalarına yapacakalarını hiç düşünmeyin derim...

Fikirlerimizi yazıp geçmek en doğal hakkımız...diyelim...

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

10-0 10-1 11-1 in anlamı şudur, sen sayı alamıyorsan ben sana sayı vereyim. (sadaka mode on)

11-0 yenilmekle 11-1 yenilmenin arasındaki fark nedir? ikiside yenilmek sonuçta. hangisine daha çok

sevinirsiniz, yenilirseniz? ikisine de üzülürsünüz.

10-0 yeniliyor olsanız, sonraki sayıyı almak mı istersiniz yoksa biranönce seti bitirip diğerine geçmek mi istersiniz?

10-0 da kasten sayı veren bence centilmen değildir, rakibini ezmek istiodur, aşağılamak istiyordur.

masatenisinde sayı verilir, ama ne zaman verilir, örneğin balık olmuştur, hakem haksız yere size sayı yazmıştır,

itiraz etmişinizdir, hakem iplememiştir, orda bir sonraki sayıyı karşıya verirsiniz dengelersiniz oyunu. bu olur.

amatör maçta seviyesi sizden çok aşağıda bir oyuncuyla oynarken sayı verirsiniz bu da olur, (ama servisi fileye

takmazsınız)

duruma göre hareket etmek lazım bence. karşıdakini ezmeden davranmalı... zaten yenilen bir oyuncu bir de bunun

üstüne, 10-0 dan sayı verdi 10-1 11-1 oldu vs bunlar hoş değil. empati yapmak lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bunca senelik tecrübe ve birikimlerimi dikkate alıyorsanız, şunu özellikle belirtmek isterim. Bu tür durumlarla ister kendi maçımda ister başka arkadaşlarımın maçında karşı karşıya kaldım. İnsanları sıfır sayı vererek yenen oyuncular herkes tarafından hoş karşılanmıyor(bugüne kadar aksini görmedim)örneklerini çok gördüm. Benim fikrimde karşımdaki oyuncuyu 11-0 yenmek değil ve bana görede hoş bir durum değil. Karşımdaki oyuncuya bir iki sayı vermeyide sadaka olarak görmedim görmemde. Sadece sportmenlik ve motivasyon olarak düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Dikkat eden oldu mu bilmiyorum ama ''sayı vermek'' tabiri direk olarak egoyu çağrıştırıyor nedense. Adı üzerinde, bağırıyor resmen; ''ben verdim, sen almadın, alamazsın da.'' İşte o yüzden bunun sportmenlikle uzaktan yakından alakası olduğunu düşünmüyorum. Oyuncu kendine o kadar güveniyor ki, oyunun tek hakimi masada o, sayıyı o alır, o verir. 10-0 öne geçer, rakip motive olsun diye 1 sayı verir, karşısındaki oyuncu piyondur çünkü. Aldığı sayıya (daha doğrusu rakibin bahşettiği sayıya) sevinecek kadar, ya da o sayıyla motive olacak kadar acizse, bıraksın masa tenisi oynamasın zaten, zaman kaybı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence de 11-0 yenmek hoş değil, ama maçın gidişatından bellidir zaten kimin yeneceği, ona göre, 1-2 sayı verilir,

ama bu sayıyı verirken 10-0 a kadar beklenmez. benim burda videoda kızdığım 10-0 da fileye servis takmak.

bu hakaret oluyor.

elbette 11-0 olmaması için 6-0 dan, 6-1 yaparsınız, 9-1 den 9-2, 11-2, sorun olmaz , ama 10-0 dan 10-1 ve 11-1

bu hoş değil, sadakadan kastım buydu.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Neden 10-0? Sen alamadın ben verdim demek için mi?

Madem rakip güçsüz ve ezmek istemiyorsun neden önceden sayı vermiyorsun?

Çünkü önceden sayı verdiğinde rakibe sen alamadın ben verdim diyemiyorsun.

Eğer rakibi ezme düşüncen yoksa zaten 10-0 yapmazsın ya da 10 sayı almışken 11. sayıyı da almaya çalışırsın.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bazen öyle anlar gelir ki oyunda sıkmadığınız ve istemediğiniz halde öyle yada böyle bir şekilde 10-0 olabiliyor. Çok gördüm ve yaşadım. Fakat oyuncu karşısındakini ezmek için oynuyorsa 10-0 yaptıysa zaten 11-0 da yapacaktır. Yoksa ezip ezip 10-0 yaptıktan sonra 1 sayı vermenin bir anlamı yok değil mi?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bazen öyle anlar gelir ki oyunda sıkmadığınız ve istemediğiniz halde öyle yada böyle bir şekilde 10-0 olabiliyor. Çok gördüm ve yaşadım. Fakat oyuncu karşısındakini ezmek için oynuyorsa 10-0 yaptıysa zaten 11-0 da yapacaktır. Yoksa ezip ezip 10-0 yaptıktan sonra 1 sayı vermenin bir anlamı yok değil mi?

Sayın Hocam şu EZME kelimesinin anlamını biraz bizlere açabilirmisiniz..Bu kelimeye hangi anlamda yazınızda kullandığınızı anlıyamadım..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar nacizane görüşümle şunu demek istiyorum , bence bu konu çok abartıldı ya :/ Rakiplere 11-0 çekecek kadar iyi olacak , kalitesi elit düzeye gelen oyuncular olmadan yorum yapmamak gerek bence bu konu için , ben de şimdilik sessizim :-#

Elit......??

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın Hocam şu EZME kelimesinin anlamını biraz bizlere açabilirmisiniz..Bu kelimeye hangi anlamda yazınızda kullandığınızı anlıyamadım..

ktm

Sayın Ktm,

EZME: İki oyuncu arasında ciddi bir seviye farkı vardır. İyi olan taraf kendi egoları(ben öyle düşünüyorum) doğrultusunda karşısındaki oyuncuya tabiri caizse bir vuruş dahi yaptırmadan her sayıyı almasından bahsetmiştim. Bu konuyla alakalı olarakda bir şeyin altını özellikle çizmek lazım. Genellikle oyun seviyeleri birbirine yakın oyuncular arasında 10-0 olması çok nadir ve istisnai bir durumdur. Diyelim k,i bir taraf çok yüzdeli oynadı, yaptığı her vuruş tuttu, yine de karşısındaki rakip öyle yada böyle bir kaç sayı alır. Fakat oyuncular arasında ciddi boyutta seviye farkı varsa o zaman öyle yada böyle 10-0 olma durumları çok daha yüksek. Umarım yeteri kadar aydınlatmışımdır.

Saygılar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Şuan dünya sıralamasının en üstündeki oyuncular arasında set 10-0 geldiğinde sayı verenler var.En basit örneği çinliler.Kesinlikle kompleks yaptıklarınıda düşünmüyorum sayıyı bana o verdiiii...olamazzz...Bir sonraki seti,hatta oyunu bile alıyorlar.Kısacası bazen oyun içindeki setlerde iyi oynamaya biliriz hatta 11-1 olacak kadar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın Ktm,

EZME: İki oyuncu arasında ciddi bir seviye farkı vardır. İyi olan taraf kendi egoları(ben öyle düşünüyorum) doğrultusunda karşısındaki oyuncuya tabiri caizse bir vuruş dahi yaptırmadan her sayıyı almasından bahsetmiştim. Bu konuyla alakalı olarakda bir şeyin altını özellikle çizmek lazım. Genellikle oyun seviyeleri birbirine yakın oyuncular arasında 10-0 olması çok nadir ve istisnai bir durumdur. Diyelim k,i bir taraf çok yüzdeli oynadı, yaptığı her vuruş tuttu, yine de karşısındaki rakip öyle yada böyle bir kaç sayı alır. Fakat oyuncular arasında ciddi boyutta seviye farkı varsa o zaman öyle yada böyle 10-0 olma durumları çok daha yüksek. Umarım yeteri kadar aydınlatmışımdır.

Saygılar,

Sayın Hocam. sizinle şimdi olduğu gibi diğer üyelerlede karşılıklı yazışıyoruz amacmız burada fikirlerimizi kabul ettirmek değil..En doğru bakışı beraber yakalıyabilmek...

İlk yazınızda şu cümleyi kullanmıştınız.................'' Fakat oyuncu karşısındakini ezmek için oynuyorsa 10-0 yaptıysa zaten 11-0 da yapacaktır''.. .................Buradaki ezmeyi anlıyamamıştım..?

Spor müsabakaları rakibi ezmek yada rakibe ezilmemek için yapılmaz....rakibiniz sizden iyi ise yenilirsiniz sizden kötü ise yenersiniz.....tek bir sonuç vardır...kazanmak yada kaybetmek..... skor 11-0 olur 11-1 olur 11-9 olur farketmez..

Fatih Birincinin bizlere çeviri yaptığı konu olayı netleştiriyor aslında.Çok ilginç ve okadarda güzel bir konu...

Oyuncu her seferinde tek sayı kazanmak için oynuyorsa 11-0 her zaman olur..tek amacı var o da kazanmak....Oyuncu bu felsefeyi ile rakibini yenmek için kullandı ezmek için değil...Olaya birazda bu açıdan bakmamız gerekir diye düşünüyorum...

http://www.masatenisi.org/forums/topic/12255-her-seferinde-tek-sayy/

ktm

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın Ktm,

Tabi ki, herkesin fikri kendinedir. Tabi ki, spor müsabakaları kazanmak yada kaybetmek için yapılır. Fakat buradaki ince nokta olan insan psikolojisi ve ruh halini göz ardı etmemek gerekir kanaatindeyim. Bugüne kadar gerek resmi, gerekse gayriresmi binlerce müsabakalara çıkmış, milli takım düzeyinde olan oyunculardan tutunda, amatör seviyelerde olan oyuncularla oynamış biri olarak yaşadığım tecrübelerden dolayı bu düşüncelerimi ifade ediyorum. Neler gördüm neler, bu durumu en iyi yaşayan bilir. Buna istinaden, "ezme" durumunuda göz önüne almakta önemlidir diyorum.

Saygılar,

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 15 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..