Jump to content
Masatenisi.org Forum

Sette 10-0 Öne Geçseniz Bir Sonraki Sayıda Ne Yaparsınız?

Bora

100 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Bu konuda genel tutumunuz ne olur? Sayıyı verirmisiniz, almaya mı çalışırsınız ya da koşullara göre durum değişir mi? (rakibin seviyesi, maçın önemi vs.)

Geçen gün oynanan dünya kupası takım maçlarında Xu Xin, Bastian Steger karşısında 10-0 öndeyken bir sonraki sayıyı hediye etti. Peki Xu Xin, Dünya Şampiyonası finalinde Ma Long'a karşı setler 3-3 iken 10-0 öne geçse bir sonraki sayıyı verirmiydi? Bunun gibi çeşitli teoriler üretebiliriz. Dolayısıyla sayı vermeye meyilli fair play severlerin (!) içinde bulundukları koşula göre fikirlerinin değişebileceğini düşünüyorum. Rakibiniz sizinle aynı seviyede ise ve çok ciddi bir maç oynuyorsanız bu riske girmek istemeyebilirsiniz. Öte yandan çok zayıf bir rakiple oynuyorsanız jest yapmak adına sayıyı verebilirsiniz.

Siz ne düşünüyorsunuz?

http://www.youtube.c...T53mA6lY#t=181s

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kralı gelsin 10-0 öndeysem sonraki sayıyı veririm. Ha herif kıldır. gıcık olmuşumdur. Adam çok geride bile olsa en basit sayıda bile yaa yoo bağırıyorsa sayı mayı vermem.

Ha sayı vermeye çalışırken de rakibin gözüne soka soka sayı vermek biraz ayıp gibi geliyor. Gelen topa gereksiz sert sallayıp dışarı atmayı tercih ediyorum. Hoş bir iki defa o top içeri düştü ve 11-0 bitti. Gerçekten utandım...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Peki bu durum sadece bu spora özgü birşey midir? Hiç teniste 5-0 öndeyken set vereni, futbolda 8-0 öndeyken kendi kalesine gol atanı, F1'de en yakın takipçisine 10 dk fark attıktan sonra yavaşlayanı gördünüz mü? Ben bu durumu centilmenlik ya da fair play olarak değil de, fi tarihinden süre gelen alışkanlık olarak değerlendiriyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kralı gelsin 10-0 öndeysem sonraki sayıyı veririm. Ha herif kıldır. gıcık olmuşumdur. Adam çok geride bile olsa en basit sayıda bile yaa yoo bağırıyorsa sayı mayı vermem.

Ha sayı vermeye çalışırken de rakibin gözüne soka soka sayı vermek biraz ayıp gibi geliyor. Gelen topa gereksiz sert sallayıp dışarı atmayı tercih ediyorum. Hoş bir iki defa o top içeri düştü ve 11-0 bitti. Gerçekten utandım...

dan ziyade eğer rakibim bariz şekilde benden zayıfsa durum 10-0 a gelmez ayrıca bu maçtan keyif alınmaz :) baştan başlarsın sayı vermeye 9-0 geriye de düşsen maçı alırsın (yüzden varsa) ha kafa kafaya oynadığım bir rakibe 10 sayı fark atmışsam ya servisi kaçırrım yada gelen servisin üstüne basarım :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

siz hangi sporda iyi bir sayıdan sonra rakibin alkışlandığını gördünüz

gelişmiş ülkelerde icra edilen tüm sporlarda böyle değil midir abi? :fildir:

çünkü onlar sporu bir şov yeri, sinema, tiyatro vs. olarak görüyorlar. başarılı olan her işi alkışlıyorlar. bu yüzden almanya, japonya gibi ülkelerin 2. futbol liglerinde bile onbinlerce seyirci olabiliyor. eminim ki içlerinde ev sahibi takımı tutmayan binlerce seyirci (sporsever) vardır. umarım gelecekte bizim de spor kültürümüz gelişir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aktif olarak basketbol oynadığım zamanlarda,rakibin zayıf olduğunu anladığımız an serbest bırakmaya başlardık ama kesinlikle rakibi küçümseyici hareketler yapmadan.

10-0 önde olsam sayı değil,sayılar verirdim.Çünkü biliyorum ki rakibim mutlaka hata yapıp 11 inci sayıyı verecektir :whistle:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aslında tabii ki rakibe centilmenlik gereği bir sayı vermek gayet şık duruyor. Ancak ben vermem, vermedim de. Sebebi ise, sanki o bir sayıyı vermek rakibi biraz aşağılamak gibi, "bak sen kendin bir sayı bile alamadın, ben vereyim bari bir sayı" der gibi, küçümser gibi oluyor.

Zaten Xu Xin'in maçında da dikkat edin, Xu Xin o sayıyı verince Bastian Steger "oh ne güzel, beleşten sayı aldım" diye sevinmedi ki, adam hepten yıkıldı.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aslında tabii ki rakibe centilmenlik gereği bir sayı vermek gayet şık duruyor. Ancak ben vermem, vermedim de. Sebebi ise, sanki o bir sayıyı vermek rakibi biraz aşağılamak gibi, "bak sen kendin bir sayı bile alamadın, ben vereyim bari bir sayı" der gibi, küçümser gibi oluyor.

Zaten Xu Xin'in maçında da dikkat edin, Xu Xin o sayıyı verince Bastian Steger "oh ne güzel, beleşten sayı aldım" diye sevinmedi ki, adam hepten yıkıldı.

Fatih sayıyı kesinlikle vermiyor ben şahidim :)))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Evet, o bir sayıyı bariz bir şekilde vermek daha moral bozucu olur. Çaktırmadan vermek de bazen daha büyük ustalık gerektirir...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim tutumum gayet net bu konuda. 10-0 önde iken rakibe bilerek sayı vermek centilmenlik değil, ego tatminidir. Rakibe saygı değil saygısızlıktır, spor ahlakıyla bağdaşmayan bir durumdur. Bunu alt seviyeden tutun da dünya klasmanındakine kadar bir çok sporcu yapıyor ama bence son derece gereksiz ve saçma bir hareket. Eğer benden çok düşük seviyede bir oyuncu ile oynuyorsam ve durum 10-0 iken bilerek sayı veriyorsam bu ukalaca bir davranış olur. Aynı şekilde dünya klasmanındaki iki oyuncu oynarken de bu skor oluşsa ve biri diğerine bilerek sayı verse, maçın ordan dönmeyeceğinin garantisi var mı? Yok. Eğer biri nasıl ki 10 sayı üstüste alabilmişse diğeri de pekala alabilir. Keşke böyle bir durumda 10-0 dan geri dönebilen bir oyuncu çıksa da bu saçma uygulama tarihe karışsa. Velhasıl kelam bilerek sayı vermenin altında rakibe saygıdan ziyade ego tatmini yatıyor bence. Hadi bunu sadece amatörler yapsa neyse de profesyonellik bu tarz davranışları kesinlikle kaldırmaz. Düşen rakibine acıyıp son darbeyi vurmazsan yerden kalktığında o sana asla acımayacaktır.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 1 Gizli, 15 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..