Jump to content
Masatenisi.org Forum

Hakem Klasman Soru Ve Cevapları

Hakan KIRIK

Recommended Posts

http://www.dursunali.com/hakem-klasman-soru-ve-cevap-anahtari.html

İlginçtir, yıllardır oynuyorum ama kuralların çoğunu bilmiyorum.

4. soru mesela...

Ayrıca ; çabuklaştırılmış oyun hakkında sorular var. Hangi tür maçlarda çabuklaştırılmış sistem kullanılıyor?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aslında her tür maçta, eğer herhangi bir set 10 dakikayı geçerse, ya da herhangi bir zaman oyuncular birlikte çabuklaştırılmış sistemi talep ettikleri zaman. Kopyala - yapıştır yapıyorum:

2.15 ÇABUKLAŞTIRILMIŞ SİSTEM

2.15.1 Her iki oyuncu veya çiftin en az 9'ar sayıya ulaşmaları hali dışında, bir set 10 dakikalık oyun süresi sonunda bitmemiş ise veya her iki oyuncu veya çiftin istekleri halinde daha önce herhangi bir zamanda çabuklaştırılmış sisteme geçilecektir.

2.15.1.1 Zaman limitine erişildiğinde top oyunda ise hakem oyunu durduracak, çabuklaştırılmış sisteme geçilerek oyun durdurulan rallideki servisçinin servisi ile yeniden başlayacaktır.

2.15.1.2 Zaman limitine erişildiğinde top oyunda değilse, oyun bir önceki rallide karşılayıcı olan oyuncunun servisi ile başlayacaktır.

2.15.2 Bundan sonra her oyuncu sırayla bir sayı için servis atacak ve karşılayıcı oyuncu veya çift 13 iyi karşılama yaparsa karşılayan taraf bir sayı kazanacaktır.

2.15.3 Çabuklaştırılmış sisteme geçildiğinde, o maçın sonuna kadar bütün setler çabuklaştırılmış sis-temle oynanacaktır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Haydaaaa bu ne ya dakka 1 gol 1 daha birinci soruda dağıldım yada anlıyamadım diyor ki:

A ile X kurasını X kazanmış ama servisi kimin atacağını veya seçimi A ya bırakabilir veyada servisi A ya bırakıp yarı alanı seçebilir son şıkta hiç birini yapamaz diyor ve doğru cevapta D miş eeeeeeeee o zaman kura kazanmanın avantajı nerede kalıyor yorumlayabilirmisiniz acaba ?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Aşağıdaki sorunun Doğru Yanıtı ( C ) imiş..Yani faullü servis atan oyuncuyucu hakem uyarmaz..

5. Hakem, bir oyuncunun ilk kural dışı servis atışında let diyerek oyunu durdurup oyuncuyu ikaz edebilir.

a) Eğer yardımcı hakem servis atışını görememişse,

B) Eğer servisçiye bir avantaj sağlamadığından emin ise,

c) Hiçbir koşulda yapamaz.

d) Yardımcı hakem de aynı görüşte ise,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Haydaaaa bu ne ya dakka 1 gol 1 daha birinci soruda dağıldım yada anlıyamadım diyor ki:

A ile X kurasını X kazanmış ama servisi kimin atacağını veya seçimi A ya bırakabilir veyada servisi A ya bırakıp yarı alanı seçebilir son şıkta hiç birini yapamaz diyor ve doğru cevapta D miş eeeeeeeee o zaman kura kazanmanın avantajı nerede kalıyor yorumlayabilirmisiniz acaba ?

Murat'cım bunda anlamayacak birşey yok kurayı kazanan sadece bir seçim yapabilir ya servis atmayı veya sahayı seçer. Yani şunu diyemez" ben servis atmayı rakibime veriyorum" Bunu yapan çok oyuncu var maalesef. Ama sahayı seçerse zaten otomatik olarak servisi rakibine vermiş oluyor. Burada ifade şekli önemli.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Soruları hazırlayan kimse önce Türkçe öğrensin bu bir. İkincisi ilk soru yanlış. Kurayı kazanan oyuncu ya sahayı seçer ya da servisi. Bu durumda karşı tarafa da diğer ihtimal kalır haliyle. ''C'' şıkkında anlatılan durum bu ve o şık doğru ama sorunun cevabı nasıl ''D'' olabiliyor ? Servis yerine sahayı seçmek zaten servis atma şansını rakibe vermek değil mi? Önce yazınca mı anlam değişiyor, saçmalık resmen.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

eğer c şıkkındaki ibare, "x, servise kimin başlayacağının kararını rakibe verebilir ve alan seçimini yapabilir" olsaydı %100 doğru olurdu. "ilk servisi a'ya bırakıp" sözünde bir anlatım bozukluğu ya da eksikliği var. siz alanı seçtiyseniz, rakip te illa servisi alır diye bir kaide yok çünkü. eğer siz kurayı kazanır ve alanı seçerseniz, rakip de topu seçebilir (kendi de kullanabilir, size de bırakabilir) eğer topu seçtiyseniz, rakibe de alanı seçmek kalır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 28 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..