Jump to content
Masatenisi.org Forum

Yeni Başlayanlar için Backhand Vuruşu

Guest Erdem Kemiksiz

Recommended Posts

serhat'ın yazdığı mesajın ayrı bir başlıkta tartışılması gerektiğini düşünüyorum...çünkü ben de küçük bir kıza backhand öğretmeye çalışıyorum ve forhande göre bir hayli zorlanıyorum...tavsiyelerinizi bekliyorum...saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yaw kardeşim bu sabır işi...Ama yeni başlayanları çalıştırıken çok isteksiz olduklarını görüyorum...Fh servis olayını 50 defa gösterdim 10 kişiden bu servisi yapan yok...Bh olayı daha zor...Oynamaya başlamadan önce sadece vuruşu düzgün yapmasını söyleyin,İçeri atman önemli değil vuruşu düzgün yapman önemli deyin...Daha faydalı olacaktır.Ayrıca bu hareketi yaparken bir şeye benzetin;Mesela fh hareketi tokatlamaya benzer.

Saygılarımla

İlkerKesen :lol:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili İlker tarifin için sağol . Oğlumun forehand'inde biraz problem var.(Ben ce yok) Forehand drive çalışırken biraz topspinli vuruyor. Gerçi bu çok önemli mi onuda pek bilemiyorum. Ama yeni tanıştığım bir masa tenisi hocası topa hamle de kol hareketinin daha çok ileriye doğru olması gerektiğini ve raketin yere hemen hemen 90°'lik açı da (yere dik) bulunması gerektiğini söyledi. Bana biraz ters geldi gerçi. Ben forehand drive'da raketin topa vuruşta biraz kapatılması gerektiğini düşünüyorum ve raketin hareketini başımın önünde sonlandırıyor öyle oynuyorum. Ama benzetmen hoşuma gitti. ''Tokat atar gibi'' bu terim herhalde forehand vuruş için yapılabilecek en iyi tariflerden biri. Sağol

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

erol bey o kadar da katı kuralları yok bu tür vuruşların...önemli olan topu yakalamayı öğrenmesi...tabi ki yamuk vuruyorsa müdahele etmek gerekir ama topu yakalayıp istediğiniz yere atabiliyorsa kolun açısı 90 olmuş 70 olmuş o kadar mühim değil....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili İlker tarifin için sağol . Oğlumun forehand'inde biraz problem var.(Ben ce yok) Forehand drive çalışırken biraz topspinli vuruyor. Gerçi bu çok önemli mi onuda pek bilemiyorum. Ama yeni tanıştığım bir masa tenisi hocası topa hamle de kol hareketinin daha çok ileriye doğru olması gerektiğini ve raketin yere hemen hemen 90°'lik açı da (yere dik) bulunması gerektiğini söyledi. Bana biraz ters geldi gerçi. Ben forehand drive'da raketin topa vuruşta biraz kapatılması gerektiğini düşünüyorum ve raketin hareketini başımın önünde sonlandırıyor öyle oynuyorum. Ama benzetmen hoşuma gitti. ''Tokat atar gibi'' bu terim herhalde forehand vuruş için yapılabilecek en iyi tariflerden biri. Sağol

Önemli değil Erol abi.Yalnız oğlunuz raketi fh de kapatmasın bh de kapatabilir.

Forehand drive çalışırken biraz topspinli vuruyor.

Zaten drive az spinli bi vuruştur ama shoot-up diyosan oğlunun hatası zamanlamasıdır; yani topa en yüksek seviyede vurmalıdır.Aşağıdan vurursa topspinli gider.

İlker

:bye:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

hocam bak fh yide bh yide en iyi düzeltme yolu duvar çalışmasıdır.duvarda tıkır tıkır oynar hale gelirse zaten iş kolaylaşır.fh spinde raket aşağıdadır. topun raketin üzerine düşmesi beklenir ise side yukarıda sıyırarark vurulursa fast spin olur.shoot up ta ise fark raket in daha dik durmasındadır.spinde yer ile 40 derece gibi bir açı yaparken,shoot up ta bu açı yaklaşık 75-80 derece kadardır.yani en azından biz bu işi böyle öğrendik.yanlışımız varsa affola.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

hocam bak fh yide bh yide en iyi düzeltme yolu duvar çalışmasıdır.duvarda tıkır tıkır oynar hale gelirse zaten iş kolaylaşır.fh spinde raket aşağıdadır. topun raketin üzerine düşmesi beklenir ise side yukarıda sıyırarark vurulursa fast spin olur.shoot up ta ise fark raket in daha dik durmasındadır.spinde yer ile 40 derece gibi bir açı yaparken,shoot up ta bu açı yaklaşık 75-80 derece kadardır.yani en azından biz bu işi böyle öğrendik.yanlışımız varsa affola.

saol orçun...ama duvar çalışması yaptırmıyoruz....direk masada başlıyor çocuklar öğrenmeye...masada nelere dikkat etmeliyiz...açı olayı falan çok da iyi yöntemler değil...çocuğun anlaması zor...onun anlayacağı dilden anlatabilmek önemli...saygılar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar benim sormak istediğim şu; masada çapraz, masaya yakın forehand çalışırken vuruşun nasıl olması gerektiği(bunun bir standartı varmıdır?) Yani raketin yerle yapacağı açı, bu açının topa vuruş esnasında değişip değişmediği ? Kol hareketinin daha çok ileriye doğru mu olduğu? Vuruş bittiğinde raketin pozisyonu(başın önünde mi veya daha aşağıda mı ?)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar benim sormak istediğim şu; masada çapraz, masaya yakın forehand çalışırken vuruşun nasıl olması gerektiği(bunun bir standartı varmıdır?) Yani raketin yerle yapacağı açı, bu açının topa vuruş esnasında değişip değişmediği ? Kol hareketinin daha çok ileriye doğru mu olduğu? Vuruş bittiğinde raketin pozisyonu(başın önünde mi veya daha aşağıda mı ?)

selam arkadaşlar....öncelikle belirteyim: bu başlığı backhand vuruşu için açmıştım...biraz daha dikkat edersek sevinirim...ama soruna takibi yanıt vermek isterim...

tüm vuruşların tabi ki belli standartları var...ama oyuncunun tarzının olması da ayrı bir konu...forhand vuruşu öğretirken bence temel olan şey açıdan çok oyuncunun topu doğru zamanda yakalaması...zaten bu doğru yapıldığında diğer aşamalara geçmek kolay oluyor...açı konusuna çok da katılamıyorum...topun geldiği yer ve topun yüksekliği, ayrıca oyuncunun boyu bu açının zaman zaman değişmesine neden olabilir...benim kanaatim, eğer top doğru zamanda yakalanıyor ve karşıya düzgün bir şekilde -yamuk, falsolu..vb değil- atılabiliyor ise vuruş tamamdır...kolun hareketi de ileriye doğru olmalı diye düşünüyorum..slmlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yeni başlayanların şutopu öğrenmeleri için çok az çeken lastiklerle oynamaları gerekir. Yani fazla spin yapamayan lastiklerle, böylece oyuncu spinsiz vuruş yapmayı öğrenir.

Masatenisi.org vuruşlar kısmında vuruş teknikleri anlatılıyor, oradan bakabilirsiniz.

Backhand şut

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yeni başlayanların şutopu öğrenmeleri için çok az çeken lastiklerle oynamaları gerekir. Yani fazla spin yapamayan lastiklerle, böylece oyuncu spinsiz vuruş yapmayı öğrenir.

Masatenisi.org vuruşlar kısmında vuruş teknikleri anlatılıyor, oradan bakabilirsiniz.

Backhand şut

Ben derimki spinden fazla etkilenmeyen ama yineden topa iyi falos veren lastiklerle oynanmalı(Sriver EL mesela)Böylece çocuk kendine uygun sünger tipini ileride seçebilir(orta-sert olduğu için;mesela sert diyip Fx e geçebilir) ;):

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ben küçük bir kıza backhand öğretmeye çalışıyorum ve forhande göre bir hayli zorlanıyorum...tavsiyelerinizi bekliyorum...saygılarımla...

valla bh cok onemli benim en zayih noktam bh duz basinda ogretemediler simdi macta yapiyorum masa basinda yapamiyorum bence raketi 45 derece sekilde tutsun ve kolunu ileri dogru ittirsin (BIRDE RAKETIN SAPINI PARMAGIN NASIL SARDIGI ONEMLI BENIM BAS PARMAGIM LASTIKLERIN USTUNDE HIC SEVMIYORUM AMA BH OYUNUMU BOYLE DAHA IYI OYNADIGIM ICIN OYLE OLUYOR BUNU DUZELTEBILIR MIYIM?) :bye:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence başparmağın o pozisyonda olması çok problem değil. Önemli olan raketi böyle tutarken forehand vuruşlarının nasıl olduğu? Forehand in bozulmuyorsa problem yok. Yanlış hatırlamıyorsam profesyonel oyuncular içerisinde de raketi senin gibi tutan bir kaç kişi görmüştüm.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence başparmağın o pozisyonda olması çok problem değil. Önemli olan raketi böyle tutarken forehand vuruşlarının nasıl olduğu? Forehand in bozulmuyorsa problem yok. Yanlış hatırlamıyorsam profesyonel oyuncular içerisinde de raketi senin gibi tutan bir kaç kişi görmüştüm.

Çok da lastik üzerine yerleşmesin o zaman yamuk elli diyolar :o:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 13 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..