Jump to content
Masatenisi.org Forum

Topumuz Değişiyor

Fatih Birinci

Recommended Posts

• 4 months later...

ITTF'in birkaç gün önce masa tenisi ekipman üretici firmalarına gönderdiği mesaj:

Yeni POLY toplar;

1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren yeni poly topların kullanımı kararı alınmıştır. Bu tarihten sonra ITTF selüloid topları kullanmayacaktır. Buna karşın selüloid toplar bir süre daha yasal olacaktır, ta ki biz resmi olarak kullanımdan kaldırma kararımızı ilan edene dek (muhtemelen 2 yıl sonra)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu tip değişiklikler açıkçası bana tamamen ticari amaçla yapıldığı izlenimini veriyor. Bu yeni toplar çıktığında da aynı lastiklerde olduğu gibi fiyatların çok artacağını düşünüyorum. Daha önceleri 40 TL'ye aldığımız lastikleri şimdi 100 TL ve üzerinde fiyatlarla alabiliyoruz. Tahtalarda aynı şekilde pahalılandı. Artık 3 yıldız bir topu 10 TL'ye alırız herhalde.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Selulozun icine gaz doldurulmuyor ama selulozu yumusatan ve cozen solventten dolayi topun ici garip kokar.

Pvc toplarin maliyeti asagi yukari ayni olur. Pvc pencere yapiminda kullanilan malzemeden uretiliyor, ben de işim geregi pvc uretimi nasil yapiliyor fabrikasini gezmistim, turkiyede bile top ureticisi cikabilir

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim incelediğim kadarıyla topların üretim maliyeti düşecek, ve dayanıklılıkları artacak.

Üretim maliyeti düşecek ancak değişikliğe ilk geçişte tüm üretim makinelerini değiştirecekler. Butterfly, Nittaku, vb. firmaların top üretim tesislerindeki makineleri düşünün, hepsi değişecek bunların.

O yüzden kısa vadede makinelerin değişim masraflarının bize yansıyacak olması nedeniyle topların şu ankinden daha pahalı olacağı, ancak orta ve uzun vadede son kullanıcının alış maliyetinin daha düşük olacağı söyleniyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu tip değişiklikler açıkçası bana tamamen ticari amaçla yapıldığı izlenimini veriyor. Bu yeni toplar çıktığında da aynı lastiklerde olduğu gibi fiyatların çok artacağını düşünüyorum. Daha önceleri 40 TL'ye aldığımız lastikleri şimdi 100 TL ve üzerinde fiyatlarla alabiliyoruz. Tahtalarda aynı şekilde pahalılandı. Artık 3 yıldız bir topu 10 TL'ye alırız herhalde.

Sporu yukarılara taşımaları için lastik, tahta, top v.b gibi etkili malzemeleri arada bir sıfırlamaları gerekiyor. Sisteme yüksek para girişlerini anlık olarak yakalıya bilmek için...

İşin Türkçesi geriye düşmemek için sistemi güncelleştiriyorlar desek daha doğru olur.

Genelde her şeyin temeli ticaridir.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben bu tuzağa düşmeme taraftarıyım..İttf her geçen gün birşeyleri değiştirerek markalara, dolayısıyla da kendisine yeni kazanç kapıları açıyor..Fakat nedense bu durum en çok biz amatörleri etkiliyor..Lastiği, tahtayı, topu para verip alan amatörler, profesyonellere bir şey olacağı yok..Oyun yavaşlasın, görsellik artsın diye topu büyüttüler, üzerine 21 sayılık canım setleri kuşa çevirip 11 sayı saçmalığına döndürdüler, yetmedi sağlık sıhhat bahanesi altında ömrü 1-2 aylık lastiklere dünya para vermeye mahkum ettiler, o da yetmedi pvc top geldi..Bir pvc topumuz eksikti..Allah ''topunu'' bildiği gibi yapsın ne diyeyim artık..

çok haklısın 40mm lik toplarla da oynanbiliyor yeni toplarla da oynanıyor seliloitin nesi batmış vallaha masa tenisini spordan pazarlamaya çeviriyorlar ayıp yani

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

çok haklısın 40mm lik toplarla da oynanbiliyor yeni toplarla da oynanıyor seliloitin nesi batmış vallaha masa tenisini spordan pazarlamaya çeviriyorlar ayıp yani

sinek küçüktür ama mide bulandırır derler ya. topların küçülmesi de öyle bişey olabilir yada olmayabilir...hakkaten ayıp yani güzel kardeşim

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Acaba ITTF'nin sportif yönü sıfır olan bu türden tamamıyla ticari faaliyetlerine karşı dünyada hiçbir tepki yok mu? Yabancı forumlarda bu konuda birşeyler okuyan varsa paylaşım faydalı olur.

Bu türden değişikliklerin sadece amatörlerin zararına olduğuna da kesinlikle katılıyorum. Profesyonellerin ekipman derdi olmadığına göre tepkinin de yine zarar gören amatörlerden gelmesi beklenmez mi?

Ne dersiniz forumumuz bu zalim Roma düzenine karşı ayaklanacak bir Spartaküs kıvamına gelecek kadar büyüdü mü?:)))

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 11 months later...

Ben bu tuzağa düşmeme taraftarıyım..İttf her geçen gün birşeyleri değiştirerek markalara, dolayısıyla da kendisine yeni kazanç kapıları açıyor..Fakat nedense bu durum en çok biz amatörleri etkiliyor..Lastiği, tahtayı, topu para verip alan amatörler, profesyonellere bir şey olacağı yok..Oyun yavaşlasın, görsellik artsın diye topu büyüttüler, üzerine 21 sayılık canım setleri kuşa çevirip 11 sayı saçmalığına döndürdüler, yetmedi sağlık sıhhat bahanesi altında ömrü 1-2 aylık lastiklere dünya para vermeye mahkum ettiler, o da yetmedi pvc top geldi..Bir pvc topumuz eksikti..Allah ''topunu'' bildiği gibi yapsın ne diyeyim artık..

Çok güzel ifade etmişsiniz. İşin maddi boyutu maalesef ki sporun önüne geçebiliyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 year later...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 11 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..