Jump to content
Masatenisi.org Forum

Topumuz Değişiyor

Fatih Birinci

Recommended Posts

Evet arkadaşlar, Londra olimpiyatlarından sonra masa tenisi topunun türü değişecek. ITTF başkanı

Buna göre selüloit kullanımı uluslararası yasalarla yasaklanıyor. Bizim top da bundan yapıldığı için bizim topu da değiştireceklermiş.

Eski topun standardı 39.50 ila 40.50 arasıydı. Yenisi ise 40.00 ila 40.60 arası olacakmış. Bu ebat değişikliğinin nedeni nedir bulamadım. Yeni top büyük olasılıklar PVC benzeri bir maddeden yapılacak, o ortadaki yarık (kaliteli toplarda içerde, kalitesizlerde dışarda kalan) tamamen yok olacak.

Bir değişiklik de, maliyetinin daha yüksek olması dolayısıyla bizi bu açıdan da etkilemesi...

Bekleyelim görelim...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yaşasın o zaman eski topları promasyonlu alacağız demek...

Cin fikirliyimya aklıma bu geldi üye arkadaşlarla hemen paylaşayım dedim...

Yada şöylede olabilirdi, zaten oynamıyordum şimdi dahada oynamammı deseydim...

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben bu tuzağa düşmeme taraftarıyım..İttf her geçen gün birşeyleri değiştirerek markalara, dolayısıyla da kendisine yeni kazanç kapıları açıyor..Fakat nedense bu durum en çok biz amatörleri etkiliyor..Lastiği, tahtayı, topu para verip alan amatörler, profesyonellere bir şey olacağı yok..Oyun yavaşlasın, görsellik artsın diye topu büyüttüler, üzerine 21 sayılık canım setleri kuşa çevirip 11 sayı saçmalığına döndürdüler, yetmedi sağlık sıhhat bahanesi altında ömrü 1-2 aylık lastiklere dünya para vermeye mahkum ettiler, o da yetmedi pvc top geldi..Bir pvc topumuz eksikti..Allah ''topunu'' bildiği gibi yapsın ne diyeyim artık..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben bu tuzağa düşmeme taraftarıyım..İttf her geçen gün birşeyleri değiştirerek markalara, dolayısıyla da kendisine yeni kazanç kapıları açıyor..Fakat nedense bu durum en çok biz amatörleri etkiliyor..Lastiği, tahtayı, topu para verip alan amatörler, profesyonellere bir şey olacağı yok..Oyun yavaşlasın, görsellik artsın diye topu büyüttüler, üzerine 21 sayılık canım setleri kuşa çevirip 11 sayı saçmalığına döndürdüler, yetmedi sağlık sıhhat bahanesi altında ömrü 1-2 aylık lastiklere dünya para vermeye mahkum ettiler, o da yetmedi pvc top geldi..Bir pvc topumuz eksikti..Allah ''topunu'' bildiği gibi yapsın ne diyeyim artık..

Sevgili Çağan

Yada bunların alayı eski TOP (39mm lik) desek ayıp kaçar mı..?

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben bu tuzağa düşmeme taraftarıyım..

Turnuvalarda filan pvc top kullanılmayacak mı ? Kendi aramızda oynadığımız zaman tamam istediğimiz topu kullanabiliriz elbet ama, kural neyse turnuvalarda da o uygulanacak ve yeni toplarla oynanacak. Bu bizim için zor olmaz mı Çağan abi ? Nihayetinde yeni toplarada alışmak zorundayız öyle değil mi ? Yada topun alışma süresi olmaz mı diyosun. Hiç farklı ebatlarda topum olmadığı için bilmiyorum :tpdance:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Eski top aralığı 39.50-40.50, yenisi ise 40-40.60 olacakmış. Yani ortalamayı esas alacak olursak 0.3 milimlik bir uzunluktan bahsediyoruz. Eski değişiklik ise 39 milimden 40 milime idi herhalde. Bu milimlik veya yarım milimin altındaki değişikliklerin topun süratini ne kadar etkilediğine dair istatistiki verilere sahip olan var mı acaba???

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

http://sports.cntv.cn/20110513/110809.shtml

pvc topun sekme karakterini göstermişler videonun sonunda.

Daha çok zıplıyor. Bu iyi gibi aslında, alışınca belki de daha çok seveceğiz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yeni toplara uygun yeni lastikler çıkacak, sonra o lastiklere uygun yeni tahtalar çıkacak derken ay ti ti ef amca cebimizde kalan 3 kuruşa da gözünü dikecek..

Sayın Bora nın açtığı bir konu vardı temelde profosyeneller ne kadar ücret alıra sonucu bağlıyacaktık....

Konu geldi buraya yapıştı.. T. Boll para ister Samsonov para ister bilmem kim para ister.. Ne yapacak üretici firma, kuralları değiştirecek yeni kurallar icad edecek malzemeyle oynayacak kısacası bu ücretleri ödemek için her türlü yolu deniyecek, yoksa parayı nereden bulacak biz amatörler olmazsa..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Topun sürtünme katsayısı farklı ise, spin açıları;

Ağırlığı farklı ise yine hızı, spin açıları ve menzili;

Sertliği farklı ise (dolaylı olarak zıplaklığı) Spine dair herşey değişecek hatta top masa sektiğinde eski reflexlerimizle atıldığımızda çok farklı sonuçlarla karşılaşmak;

muhtemel sorunlar gibi duruyorlar. Özellikle bu topun maliyetinin artmasını da eklersek; işler biz amatörler, hele ki öğrenciler için baya zorlaşıyor demektir.

Basit bir hesaplama ile,

-Düzenli antrenman yapan,

-Ortalama bir raket kullanan,

-6 ayda bir lastik yenileyen,

-Yılda bir tahta yenileyen,

-Ekipman hastası olmayan,

-Hafta da, en az bir top yenileyen,

-Salonuna tek vesait ile giden

-Haftada 4 antrenmana katılan bir sporcu için;

Ortalama bir tahta: 100 TL

Ortalama olarak iki lastik: 140 TL ===> Yılda 2 kere değiştirdiğini varsaydığım için 280 TL

Ortalama yol maliyeti: 50(hafta)x 4(gün)x 3(ort. gidiş geliş maliyeti)= 600 TL

Antrenmanda tüketilen içecekler: 200(yukarıda belirttiğim antreman sayısı) x 3 = 600 TL

Haftada bir top değişikliği: 50(hafta) x 1 TL(ortalama) = 50 Tl

Masa tenisi tekstil ürünleri: 300 TL (ort. t-shirt, short, eşofman, ayakkabı, çorap)

Ve daha fazlası. Şu an bile 1930 lira gibi bir miktar ortada.

Bir çoğumuz bu spora olan sevgimizden bunu umursamıyoruz. Ama bu masa tenisinin pekte ucuz bir spor olmadığını gösteriyor. ki her yeni çıkan ekipman fiyatları da çokça yükseltiyor.

Maddi külfet bir yana alışık olduğumuz oyuna da bir darbe gelecek.

Hadi bakalım hayırlısı...

Mertcan

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Topun sürtünme katsayısı farklı ise, spin açıları;

Ağırlığı farklı ise yine hızı, spin açıları ve menzili;

Sertliği farklı ise (dolaylı olarak zıplaklığı) Spine dair herşey değişecek hatta top masa sektiğinde eski reflexlerimizle atıldığımızda çok farklı sonuçlarla karşılaşmak;

muhtemel sorunlar gibi duruyorlar. Özellikle bu topun maliyetinin artmasını da eklersek; işler biz amatörler, hele ki öğrenciler için baya zorlaşıyor demektir.

Basit bir hesaplama ile,

-Düzenli antrenman yapan,

-Ortalama bir raket kullanan,

-6 ayda bir lastik yenileyen,

-Yılda bir tahta yenileyen,

-Ekipman hastası olmayan,

-Hafta da, en az bir top yenileyen,

-Salonuna tek vesait ile giden

-Haftada 4 antrenmana katılan bir sporcu için;

Ortalama bir tahta: 100 TL

Ortalama olarak iki lastik: 140 TL ===> Yılda 2 kere değiştirdiğini varsaydığım için 280 TL

Ortalama yol maliyeti: 50(hafta)x 4(gün)x 3(ort. gidiş geliş maliyeti)= 600 TL

Antrenmanda tüketilen içecekler: 200(yukarıda belirttiğim antreman sayısı) x 3 = 600 TL

Haftada bir top değişikliği: 50(hafta) x 1 TL(ortalama) = 50 Tl

Masa tenisi tekstil ürünleri: 300 TL (ort. t-shirt, short, eşofman, ayakkabı, çorap)

Ve daha fazlası. Şu an bile 1930 lira gibi bir miktar ortada.

Bir çoğumuz bu spora olan sevgimizden bunu umursamıyoruz. Ama bu masa tenisinin pekte ucuz bir spor olmadığını gösteriyor. ki her yeni çıkan ekipman fiyatları da çokça yükseltiyor.

Maddi külfet bir yana alışık olduğumuz oyuna da bir darbe gelecek.

Hadi bakalım hayırlısı...

Mertcan

Teker teker alındığı için göze tam olarak batmıyor ama alırken yinede cepleri acıtıyor, hesap toplanınca yüklü olduğu ortaya çıkıyor. Asgari ücretin 600 küsür tl de seyrettiği bir ülkede masraf ciddi boyutlarda görünüyor.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Teker teker alındığı için göze tam olarak batmıyor ama alırken yinede cepleri acıtıyor, hesap toplanınca yüklü olduğu ortaya çıkıyor. Asgari ücretin 600 küsür tl de seyrettiği bir ülkede masraf ciddi boyutlarda görünüyor.

ktm

Asgari ücret alan bir ailenin yıllık gelirinin % 25'ine tekabül ediyor ki, bu durumda sporcu sayısının azlığının sebebini aramama hiç mi hiç gerek kalmadı. Umarım işler yoluna kısa vakitte girer, yoksa bu ülke de bırak spor yapmayı insanlar açlıktan ölecekler...

Konuyu biraz dağıttık galiba, ama duramadım işte...

Kusrumuz varsa affola...

Selamlar

Mertcan

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Birkaç kişi prototip inceleme sonuçlarını yazmışlar. Yeni topun yüzeyi çok daha pürüzsüz olduğundan hava sürtünmesi çok azalmış, bu yüzden de toptaki spin daha uzun süre dayanmış, ve top daha hızlıymış. Aynı zamanda, yukarıdaki videoda da görüldüğü gibi top daha çok zıplıyormuş. Sesi aynıymış. Ancak bunlar prototip, toplar piyasaya ciddi şekilde hakim olana kadar birkaç ayarlama daha yapılabilirmiş. Bu arada piyasaya çıkma tarihi de 2011 sonu olarak veriliyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

selülozik topun yanma eğiliminden dolayı selüloidin yasaklanması vs vs.

masatenisi topunun yanmasından dolayı ben bir zarar ne duydum ne hatırlarım.

Hatta kırılmış topları yakmak 1-2 sn liğine olsa bile bir zevktir onu

da elimizden aldın ya adham amca helal olsun sana.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

geçenlerde 144lü antrenman topu almıştım. şimdi bi tane daha alsam piyasada normal top kalmayınca kara borsadan saatabilirmiyim? ama benim işime geldi kaliteli eski tip topları piyasada kalmayana kadar gayet ucuz fiyata alabilirim.

bişi merak ediyorum. şimdi tmtf nin liglerde vs. bunu uygulamama şansı var mı? bu topun ben çıktıktan sonra bile hemen tüm turnuva ve organizasyonlarda kullanılacağını zannetmiyorum. hadi hayırlısı

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Federasyon'un bu uygulamayı kabul etmeme gibi bir ihtimali söz konusu değil..Biz amatörler de işi gidebileceği noktaya kadar götürürüz ama illa ki bir noktada pes edip yeni topa geçiş yapmak zorunda kalacağız..Liglerde oynayan oyuncular aynı zamanda milli takımlarda oynayan oyuncular..İş sadece yurtiçindeki maçlardan ibaret değil..O yüzden kural uygulanmaya başlandığı andan itibaren federasyon da uygulamaya geçirecektir..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...

Slm,

fazla korkacak bir durum degil. Topun sesi biraz farkli, ama oyun kalitesi hemen hemen ayni. 1-2 hafta sonra kimse sorun yapmaz.

Topun boyutunu degistirme plani ise, su an sadece bir plan. Ama olsada ayni zamanda gelmez.

Bye Bye

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 10 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..