Jump to content
Masatenisi.org Forum

Zhang Jike Ile Cntv'de Yapılan Röportaj

Fatih Birinci

Recommended Posts

Chinese National Team (Çin Milli Takımı) televizyonunda (abi işte adamlarda bu isimde, izlenen bir televizyon kanalı var!) Zhang Jike ile 20 Mayıs 2011'de, yani WTTC 2011 şampiyonluğundan 5 gün sonra yapılmış bir röportaj var. Şurada Tabii Çince bilmeyen mutsuz çoğunluk gibi ben de anlamayıp, İngilizce çevirisinden çevirdim. Buyrun:

Boll hakkında ne düşünüyorsunuz?

- LGL bana hep dedi ki, eğer turnuvada Boll'u yenebilirsen şampiyon sensin. Ben de buna inanmıştım.

Üzerinizdeki baskı konusu?

- Baskı altındayken daha iyi oynuyorum. Daha inanılmaz vuruşlar yapabiliyorum.

Wang Hao'ya karşı 10-5 öndeyken o tüm o set sayılarını teker teker aldı. O sırada ne düşünüyordunuz?

- Aklımdaki tek şey şuydu: "Wang Hao, acele et ve bir servis kaçır!"

Şampiyonayı kazandıktan sonra soyunma odasında ne düşündünüz?

- Sanki aslında gerçek değildi, bir rüya gibiydi benim için. Bu yüzden bir makasın ucunu kendime batırarak gerçekten uyanık olduğuma emin olmak istedim!

Birkaç yıl önce Çin Milli Takımından Eyalet Takımı'na indirilmeniz?

- İlk yaptığım şey kafamı dazlak yapmaktı. Yabancı bir ülkeye gidip orada oynamayı planladım. Ancak sonra bundan vazgeçtim. Çünkü benden şüphe duyanlara, kendimi burada kanıtlamak istedim.

Peki ya Milli Takım'a geri dönmeniz?

- Kendime tekrar verilen bu fırsatın değerini bildim, ve hakkını verdim.

Ma Long hakkında?

- Ma Long ile benim seviyem her zaman birbirine yakındı. Çin Milli Takımı'na birlikte girmiştik, oyun kalitemiz eşzamanlı gelişmişti. İkimiz de 2. ÇMT'nin çocuk yıldızlarıydık. Aslında benim oyunum onunkenden biraz daha iyiydi o zamanlar. Fakat sonra geriledim ve takımdan atıldım. Eyalet takımında oynadığım iki yıl içinde ise Ma Long dünya şampiyonu oldu. Ben de ondan korkmaya başladım! Bizim farklı kişiliklerimiz var, bu yüzden koçlarımız bizi farklı eğitti. Bana daha fazla sevgiyle, daha yumuşak yaklaştılar. Ma Long'a ise daha disiplinli, mantıklı yaklaşıldı. Aslında Ma Long'a yaklaşımları da çok iyi sonuç verdi.

Bir sonraki ÇMT lideri kim olacak?

- Kesinlikle ben olacağım. Şu anda Ma Lin, ve ondan sonra Wang Hao'nun geleceğinden şüpheliyim. Bunu kendimi birşey sanmam yüzünden söylemiyorum. Bunu söylüyorum çünkü ben hep daha fazlasını isterim. Ulusal turnuvayı kazandıktan sonra bana ulusal şampiyon dediler, ama bundan çabuk sıkıldım, dünya şampiyonu olacağım, bana şimdi birşey demeyin, o zaman dünya şampiyonu Zhang Jike dersiniz, dedim. Şimdi ise bana Olimpik şampiyon densin istiyorum!

Olimpiyatlar hakkında:

- Daha 15 ay daha var. Bu hem yakın bir tarih, hem de uzak. O zamana kadarki turnuvalarda kendimi daha da fazla kanıtlamam gerek. Bu arada yanındaki spiker diyor ki, 'senin şu an en çok kontrole ihtiyacın var'. Zhan Jike'ın Çindeki lakabı Zangao, bir tür tibet köpeği). Spiker diyor ki 'tibet köpeğinin doğası gibi senin de doğan. Eğer iyi kontrol edilmezsen kendine zarar verebilirsin. Zhang Jike buna katılıyor ve diyor ki, 'eğer kendimi iyi kontrol edersem, Londra Olimpiyatlarında şansım yüksek).

Şu anda neyi hedefliyorsunuz?

- 29 Mayıs'ta Çin Süper Lig'inde iyi bir performans göstermeyi umuyorum. (Yani bizdeki önümüzdeki maça bakıcaz geyiği...)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Rica ederim arkadaşlar. Sağolun.

Zhang Jike bu röportajda çok kendini beğenmiş gibi geldi bana - her ne kadar kendisi 'ben öyle değilim' dese de. Yani dünyada Wang Hao, Timo Boll, Ma Long, Xu Xin, Ma Lin (hatta hala Wang Liqin) gibi oyunu ondan daha çok oturmuş oyuncular varken, bir turnuvada bir çıkış yaptı diye kendine bu kadar çok güvenmesi pek normal değil. Tabii masa tenisine Çin'de verilen önem dolayısıyle bu şampiyonluktan sonra çok şımarmış olmalı. Yine de çok stabil, kararlı bir oyun tarzı yok bence. Ha zamanla daha kararlı olur o başka ama, rakiplerini fazla hafife alıyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kendini beğenmesi çok doğal..Çünkü ''Dünya şampiyonu'' gibi, her masa tenisi oyuncusunun hayallerini süsleyen bir sıfata sahip..Nice şahane oyuncunun sahip olamadığı ve olmak için de herşeylerini verebileceği bir başarı.. Ben olsam ben de şımarırdım, birçoğumuz da şımarırdı eminim ki..Rakiplerini küçümseme mevzusunda diyebileceğim tek bir şey var..Sanırım o konuda biraz haklı..Artık Liqin'in, Ma Lin'in devri kapandı gibi..Wang Hao belki biraz rekabet edebilir ama önümüzdeki senelere Zhang Jike başta olmak üzere Ma long ve Xu Xin isimlerinin damga vuracağı kesin..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 years later...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   2 Üye, 0 Gizli, 16 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..