Jump to content
Masatenisi.org Forum

Tahta Lastik Kombinasyonu

Guest Shorin

Recommended Posts

Merhaba,

Sitenin yeni üyelerinden birisiyim. Fakat neden daha önce bu siteye üye olmamış diye bayagı hayıflandım. Ben şimdiye kadar sürekli hazır raketlerle yaklaşık 9 yıldır masa tenisi oynayan (üst seviye, VETERAN ve muesese klubunde oynayan) ve artık yeni ve iyi bir raket almanın zamanı geldigine inandıgım için sizlerden yardım istiyorum.

Elimde çeşitli turnuvalardan kazandığım 3-5 tane raket var. Butterfly ve schild... Fakat şu anda daha profesyonel bir raket almaya karar verdim.

Forumdaki tüm yorumları okudum anlamaya çalıştım. Hatta çeşitli internet sitelerinden bir sürü tahta ve lastik üzerine resmen tez konusu hazırladım 1 haftadır çeşitli elemeler yaptım ve kafamda 3-5 tane kombinasyon yerleşti. Sizlerden profesyonel arkadaşlardan bazı öneriler almak istiyorum.

Aşağıda özelliklerini belirttiğim raketler için yorumlarınız nelerdir ?

- DAHA COK OYUNUM DEFANSIF GIBI SAYILABILIR. BH KESME FORHAND ATAK OYNUYORUM.

- BH tarafını daha kontrollü ve defansif istiyorum. FH ise daha hızlı ve spinli olabilir.

- BENIM TERCIHIM BUTTERFLY VSG 2000 VEYA 4000 YADA COFFERLAIT MATSUSITA PRO OLABILIR MI? YADA SIZLERIN ONERILERINIZ NEDIR? KAFAMDAKI EN YAKIN 4000 NASILDIR BILMIYORUM?

- LASTIK OLARAK HENUZ KARAR VEREMEDIM. SIZLERIN DUSUNCELERINI BEKLIYORUM...

Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden çok tşk ederim.

Umut

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aslında dokuz senedir masa tenisi oynuyorum diyen ve üst seviye ibaresini de ekleyen birine tavsiye vermek yanlış olur. Çünkü bu zamana kadar kendine uygun kombinasyonu bulmuş olman lazımdı diye düşünüyorum. Yada seni oynadığın arkadaşlarının yönlendirmesi lazımdı...

Bence oynadığın tarz nedir onu bir tespit edelim. Öncelikle neyini daha güçlü bulup neyini daha zayıf bulduğunu, masaya yakın mı yoksa uzak mı oynadığını, genel oyun tarzının ne üzerine kurulu olduğunu (spin, atak, defans?) ve temel hareketleri bilip bilmediğini yazarsan daha fazla yardımcı olabiliriz. Çünkü malzemeden ziyade oyun tarzın önemli...

Sevgiler

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben genel anlamda Defans oynuyorum. bh kesme fh spin ve atak. Suanda eskisehirdeyim ve veteran kulup icinde oynuyoruz. Rauf hoca var kıbrıstan tanıyan varsa onlarla birlikte oynurouz. Kombinasyon olarak kendimi cok iyi biliyorum ama nasıl anlatabilirim bilmiyorum. MAsaya yakın yada uzaklık kavramı biraz muamma cunku masaya yakın uzak oynamak pozisyona gore degisebilen bir konu. Zayıf yonlerim bh spin, guclu yonlerim ise fh spin, bh back spin (kesme)

ilginiz için teşekkürler

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Saadettin'in dediklerine katiliyorum, yeni baslayan birine oneride bulunmak kolay, ama senin durumun daha zor. Zira bu kadar suredir oynayan ve seviyesi de ileri olan birinin kendi hislerine guvenmesi daha iyi bence. Ama bir iki kelam da ben edeyim. Defansif oyun icin, bh tarafindan hep kesme ile karsiladigini dusunursek, cok sert bir tahta alma derim. Yumusak ve hisli bir tahta daha iyi olur. Saydiklarin icinde off+ tahta da var, def seviyesinde olan da. Genel kural olarak hiz artinca tahtalar bu hizi saglayabilmek icin daha sert olurlar ve topun rakette kalma suresi (lastigin de bu sureye etki etmesi gercegini goz ardi etmeyelim ama) azalir. Hem hisli hem hizli tahtalar da var ama onlar daha nadir ve hizlari da off+ya cikmiyor. Yani off+ sana fazla gelir bence. Yine de cevrende bu raketlere sahip insanlar varsa denemek iyi olur diye dusunuyorum, zira takdir edersin ki genis bir (hatta tum) hiz spektrumundan secim yapmak istiyorsun :gulumse: . Eger bu modelleri denemek mumkun degilse, yine oynadigin arkadaslarin icinde hizlari birbirinden farkli tahtalari deneyip kendini rahat hissettigin hiz kategorisini bulman daha saglikli olur ilk etapta...

Masaya yakin oynamak-uzak oynamak pozisyona gore fark edebilir, ama oyununun cogunlugu masaya yakin geciyorsa sen aslinda masaya yakin oynuyorsundur ve de tersi tabii ki. Bu sorudaki amac senin oyun stilini anlamakti. Tamamen defans oynayanlar masaya uzak oynarlar, cok yakin oynayanlar genelde bloklu bir oyun tarzini benimsemis sahislardir vs. Haliyle sevdigin vuruslar ve genelde masaya olan uzakligin senin hiz kategorin hakkinda fikir verecektir. Deseydin ki masaya pek yakin kalmam, uzak ve orta uzaklikta oynarim, her topa da spin cekerim veya smash yaparim, o zaman off veya daha cok off+ raketleri onerirdik mesela.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 1 Gizli, 13 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..