cagan

Üyeler
 • İçerik sayısı

  1.864
 • Kayıt Tarihi

 • Son ziyaret

 • Kazandığı gün sayısı

  72

cagan en son 26 Haziran tarihinde kazandı

En beğenilen içerik seçildi

Topluluk Puanı

770 Çok İyi

cagan Hakkında

 • Derece
  Üye
 • Doğum Günü 15-07-1988

Profil Bilgisi

 • Cinsiyet:
  Bay
 • Şehir / Semt:
  İstanbul

Yakınlardaki profil ziyaretçileri

3.484 profil görüntüleme
 1. Forum Buluşması Öneriler

  Nezih'in söylediklerine genel olarak katılıyorum fakat es geçtiği bazı noktalar var. Bir oyuncunun seviyesini bildikten sonra ona kırmızı demekle 2000 rating demek arasında çok bir fark olmuyor. Geçen yıl sistemsiz bir şekilde gayet adil bir dağılım yapılmıştı zaten. Çünkü katılımcıların hemen hemen tamamını seviye anlamında biliyorduk. Sorun yaratan; gerçek seviyesini bilmediğimiz, yani forum dışı katılımcı dediğimiz oyuncular. Mesela soyadını hatırlamıyorum ama adı Erdem idi kendisinin. Gerçek seviyesi koyu mavi ila açık kırmızıydı, fakat kimse tanımadığı için kendisini yeşil yazdırmış. Şimdi rating sistemini uyguluyor olsak yine bu adamı tanıyan birisi olmadığı için kendisine 0-100 rating vereceğiz, bu durumda sorun aynı şekilde devam edecek. Bizim katılımı sınırlandırma isteğimizin esas nedeni gerçek anlamda bu foruma bir şeyler katmış insanların bu organizasyondan en güzel şekilde faydalanmaları. Sanırım kimsenin buna itirazı olamaz. Çünkü bu buluşma masatenisi.org sitesine ait. Sürekli olarak halka açık bir organizasyonmuş gibi lanse edilmesi beni rahatsız ediyor açıkçası. O yüzden herkes gelmemeli, gelememeli. Bunun için de belli kurallar, sınırlandırmalar olmalı, olacak da.
 2. Forum Buluşması Öneriler

  Sevan; biz burda Pendik belediyesi neyi eksik yaptı, hadi bunları düzeltelimin muhasebesini yapmıyoruz ki. O konu kapandı, konuşuldu, çözüldü, organize eden kişilere teşekkür edildi, helalleşildi. Artık gelecek buluşmalarda bu tarz bir kalabalığın ve doğal olarak ortaya çıkabilecek aksiliklerin nasıl önüne geçebiliriz, bunun mücadelesindeyiz. Birinci problem; Selim abinin de dediği gibi, kimler katılabilir, bunun net bir sınırını çizmemiz gerekiyor. 6 ay üyelik, 10-15 mesaj diyen var, ben katılmıyorum. Eğer mesele nicelikse bunun bir sürü şekilde istismarı olur zaten. Hişt, hop, hey, naber yazar adam 10 mesajı doldurur. Ya da sırf buluşmaya gelebilmek için atar kenara bir üyelik, sonra ne şifresini ne de sitenin adresini hatırlar. Daha keskin, daha gaddar bir önerim var benim. Mesela foruma en az 5 senelik üyelik şartı ve bu süreçteki aktiflik durumu. Sadece mesaj anlamında değil. Siteye neler katmış,, dişe dokunur, birine fayda sağlayabilecek kaç mesaj atmış. Yani nicelik esaslı değil, nitelik esaslı bir eleme yapmamız lazım. Aksi halde aynı sorunlar yine baş gösterir.. Benim bir diğer radikal önerim de; 1. dereceden referans sistemi. Yani yöneticilerle forumun ve forum buluşmalarının demirbaşı diyebileceğimiz isimlerin tanıdığı bildiği, sorun sıkıntı çıkarmayacak isimlerin buluşmaya katılabilmesi. Dikkatinizi çekerim, forum üyesi olmak da yetmiyor, eğer birisi sizi refere etmiyorsa buluşmaya dahil olamıyorsunuz. Kısacası isteyen isim yazdıramıyor, potansiyel bir katılabilecekler listesinden belirleniyor katılımcılar. Çünkü bir gelenek göz göre yok oluyor, iş halka açık bir turnuva halini alıyor. Erdinç abinin dediği gibi insan kalitesi daha önemli bir hal almaya başladı, belki de meseleyi buluşmadan ziyade turnuva şekline sokan da bu insanlar oluyor. Sonrasında bizler buluşmanın güzelliklerini değil turnuva kısmını konuşuyoruz.. Son olarak; üyelerin genelinin bu hibrit organizasyon şeklinden rahatsızlık duyduğunun farkındayım. Çünkü esas çoğunluğu forum kitlesi oluştururken işin kaymağını yiyen tarafın forumla hiç alakası olmayan insanlar olması herkesi rahatsız ediyor. Belki zamanında yaptığım(ız) birçok uyarı dikkate alınsaydı iş bu noktalara gelmeyecekti. Beni az çok bilen bilir, ben 2009 Malatya buluşmasından beri aynı şeyleri söylüyorum, 10 yıl olacak neredeyse ama temel anlamda yapılan hatalar, yanlışlar pek değişmedi. Bu bile bile lades durumunu ortadan kaldırmamız lazım önce, sonra zaten herşey çorap söküğü gibi gelecektir..
 3. Forum Buluşması Öneriler

  Bu daha önce de dile getirilmişti. Hatta senede 2 buluşma ( 1 yaz, 1 sonbahar-kış şeklinde) olması düşünülüyordu. Ama gerek maç takvimi, gerekse 1 organizatörün dahi zor bulunur hale gelmesi bu fikri imkansız kılmaya başladı. Bir de işin içine üyelerin yıllık izinleri, öğrencilerin okul durumları eklenince en uygun dönem yaz ayları oluyor. İyi bir havalandırma sistemi yoksa salonda, şapur şupur ter içinde oynamak gerçekten zorlayıcı olabiliyor, o konuda katılıyorum size.
 4. Forum Buluşması Öneriler

  Bence sıcağı sıcağına konuşmak daha mantıklı Ayhan abi. Çünkü olumsuzlukların zamanla unutulmak gibi bir huyu vardır. Seneye biz yine forum buluşması telaşıyla geçmişteki güzel anılara dalıp nerede hata yapıyoruz, neler eksik acaba kısmını es geçeceğiz, buna adım gibi eminim. Her buluşma sonrası neler güzeldi, neler eksikti bunları dile getirmek gelecek yılların planlaması açısından oldukça önemli. Senin de birçok konuda benimle paralel düşündüğünü biliyorum. Bence ağzındaki baklaları çıkarsan daha güzel olur :)
 5. Forum Buluşması Öneriler

  Ben takım maçlarından ziyade ferdi mücadelenin, yani ferdi turnuvanın forum buluşmasına zarar verdiğine inanıyorum. Fakat nedense her üye bize sürekli "bu sene ferdiler olmayacak mı?" minvalinde sorular soruyordu. Herkesin kendisini ispat etme, öne çıkma gayreti konu forum buluşması olsa dahi var sanırım. Sadece buluşup aramızda top çevireceğiz desek acaba kaç üye gelir merak ediyorum. Takım maçlarının forum buluşması ruhuna daha uygun olduğuna inanıyorum ve bu geleneğin devam etmesi taraftarıyım. Belki üzerinde biraz oynama yapılıp kuralları revize edilebilir. 3. adam zayıftı vb durumlar yerine çift maçı oynatmak daha adil ve mantıklı olabilir. Daha çok fazla fikir var aklımda ama müsait bir zamanda toparlayıp yazacağım inşaallah. Bu arada birkaç üye hariç kimseden ses çıkmaması da üzücü. Herkesin muhakkak bir fikri vardır bu konuda ama neden susuyorlar merak ediyorum..
 6. Forum Buluşması Öneriler

  Katılıyorum, muhakkak bir tarih sınırı olmalı. Ama insanlar şöyle düşünür; bir üyelik alayım da kenarda dursun. O zaman yine "kuru katılım"ın önünü alamayız. Benim o konuda daha gaddar bir düşüncem var ama çok fazla kişi gümbürtüye gider diye korkuyorum :))
 7. İyisiyle kötüsüyle bir forum buluşmasını daha geride bıraktık. Şu ana kadar 14 adet forum buluşması düzenlenmiş. Bunların 7'sinde yer almış bir üye olarak forum buluşmalarının atmosferini, üyelerin beklentilerini, olumlu-olumsuz tüm durumları neredeyse adım gibi biliyorum diyebilirim. Geçen yıl Tufan abinin de önerisiyle bir forum buluşması yönetmeliği hazırlamıştık Bora ile birlikte. Fakat revize edilmesi gerekiyor, çünkü ne kadar kural koyarsak koyalım maalesef bir şeyler hep eksik kalıyor. Bunu bir ya da birkaç kişinin eline bırakmak olmaz elbette. Acaba forumu yıllardır ayakta tutan, her buluşmaya türlü fedakarlıklar yapıp gelen üyeler ne düşünüyor bu konuda? Onların önerileri nelerdir? Bir beyin fırtınası yapalım ve gelecek yıllardaki buluşmaların temellerini şimdiden atalım, ne dersiniz? Hem forumun üstündeki kara bulutlar da bir nebze dağılmış olur.. Söz sizde efenim :) Not: Bence şu şöyle olsun, bu böyle olmasın minvalinde kısa öneriler yerine gördüğünüz tüm eksikleri kapsayan bir öneriler bütünü yazarsanız hepimiz için daha faydalı olur.
 8. Benim de çok sevdiğim bir söz vardır mesela; rahmetli dedem çok söylerdi; "seni ilgilendirmeyen konulara burnunu sokma, yani maydonoz olma" derdi. Neyse konunun özüne dönersek..Murat hocayla 1-2 saat önce telefonla konuştuk. Gayet güzel bir konuşma oldu. Konuşarak halledilemeyecek bir mesele olmadığına kanaat getirdik ve meseleyi çözdük, helalleştik. Yani benim için konu kapanmıştır. Beni tanımayan insanların hakkımda ne düşündüğü bu dakikadan sonra umrumda değildir. Neyi ne kadar bildiğimi zaten bilen biliyor, anlatmaya uzun uzadıya gerek yok.. Bundan sonra artık ileriki buluşmalarda nasıl bir yol haritası izleriz, aksaklık yaşanmaması için ne gibi önlemler alırız buna eğilmemiz lazım. Hepimizin ortak gayesi bu sporun yücelmesidir..Gerisi teferruattır bence. Herkese selamlar. Bir forum buluşmasında daha yeniden bir arada olmak dileğiyle..
 9. Detaylı cevabı akşam vereceğim, şu an iş güç malum, zamanım yok. Ben hiçbir zaman eleştirmek için eleştirmem kimseyi. Demek ki yolunda gitmeyen bir şeyler oldu ki eleştirdim. Ama eleştiriye açık olabilmek ayrı bir meziyettir, herkesin harcı değildir.. Geçen yıl neden tek kimseden en ufak bir olumsuz yorum gelmedi? Bunu hiç düşündünüz mü? Bir ben mi zır deliyim de organizasyonu eleştirdim? Benimle paralel düşünen rahat 15 tane üye sayarım. Ki bunlarda gayet makul, mantıklı insanlardır..
 10. Velihan abi, seni geçen sene neden mavi yazdığımızı biliyorsun. Çünkü tanımıyorduk ve oyun seviyeni tam olarak bilmiyorduk. Fakat bu sene takımlarda kırmızı idin; ferdilerde mavi olman bence forum ruhuna aykırıydı, demeye çalıştığım şey bu sadece. Kendini elbette Onur'la, Sina'yla, Furkan'la kıyaslama. Onlar zaten bu turnuvada (bence) olmaması gereken seviyede oyuncular. Balık baştan kokmuş yani anlayacağın. Bu şekilde baktığında, evet haklı olabilirsin ama sen bir forum buluşması için üst seviye bir oyuncusun, bunun aksini kimse iddia edemez. Sen değil miydin dün 1 sayıyla Murat Günay'a maç kaybeden, aslında ezici bir oyun oynayan ve maçı aslında kazanması gereken? O turnuvada kaç oyuncu Murat Günay'a karşı o seviye bı oyun oynayabilir sence? Görünen köy kılavuz istemez. Sen iyi bir oyuncusun ve mavi grup için fazlasın. Eğer bunu söylemek yanlışsa bu yanlışın sonuna kadar arkasındayım.. Organizatörlerin hep atladıkları bir nokta var. 200 kişinin katıldığı bir turnuvayı idare etmekle, 200 kişinin katıldığı bir forum buluşmasını idare etmek arasında dağlar kadar fark var. Eğer forum buluşmalarının geleneğini, ritüellerini, üyelerin beklentilerini bilmiyorsan çakılırsın. Bundandır ki yıllarca organizatörler hep il temsilcileri, il antrenörleri olmuştur ama esas gizli kahramanlar hep forum yöneticileri ve üyeler olmuştur. Umarım birgün o fırsat elime geçer de forum buluşmasını düzenleyen ben olurum...
 11. Kaldı ki biz ferdilerde renk ayrımını herkes kendi dengi rakiplerle maç yapsın, herkes daha çok keyif alsın diye istedik. Öyle de olmalıydı ama olmadı. Takımlarda kırmızı olan birçok oyuncu zoru görüp ferdilerde kendisini mavi torbaya attı. Mavide zoru gören yeşile kaçtı. Demek ki bu iyi düşünce de fazla insanlara. Yapmalıydık karma turnuva, vermeliydik hepsine ilk turdan birer kan kırmızı, göndermeliydik evlerine. Olması gereken buymuş demek, sonradan anlıyoruz..
 12. Kimse kendisini kırmızı yahut mavi diye yazdırmadı. Renk belirlemesi buluşmadan önce organizatörler, yöneticiler ve birkaç üye tarafından yapıldı. Fakat sonra ne olduysa kırmızı yeşil oldu, yeşil kırmızı. Bizim eleştirdiğimiz nokta da bu zaten. Neye göre yapıldı bu ayrım ve bu eşleştirmeler? Ben bunu takımından son derece memnun ve madalya, kupa, derece gibi hiçbir bir derdi olmayan birisi olarak söylüyorum. Bir takımda bariz 2 kırmızı varken takımı güçsüz olan bir üyenin bunu sorgulama gibi bir hakkı yok mu yani? Geçen sene neden kimseden ses çıkmadı? Geçen sene de zayıf takımlar vardı. Ama herkes eşit dağılım için verilen gayreti ve emeği bildiği için bunu önemsemedi. Zaten illa ki bir takım güçlü, bir takım güçsüz olacak, bu terazi ile ölçülen bir şey değil ki herkese gramı gramına eşit dağıtalım. Ama size bir ekmeği ortadan ikiye böl dediğimde yaklaşık eşit bölebilirsiniz öyle değil mi? Çünkü göz var izan var. Ama bir parça çok büyük, diğeri çok küçük olursa orada bir şeyler yanlış demektir.. Bu arada ferdilerde de kendisini bir düşük renge yazıp şampiyon olanlar var. Onlara da bunu hiç yakıştıramadığımı belirtmek isterim. Oysa ki kendisine yapılan haksızlığa inanılmaz sinirlenmiş ve bunu yazıma da konu etmiştim ama demek ki bir şeylerin köklüce değişmesi lazım. Bununla ilgili düşüncelerimiz, planlarımız var. Yakın gelecekte açıklayacağız inşallah. Çünkü gördük ki iyi niyet her zaman sömürülüyor ve su istimal ediliyor..Bir oyuncu kırmızı iken ferdilerde mavi grupta oynayamaz, oynatılmamalı. Birinci yanlış o oyuncuda ikinci hata da organizatördedir. Ama nedense yanlışa yanlış dediğimizde kötü oluyoruz. Varsın öyle bilsinler, mühim değil. Bizim tek derdimiz herşeyin daha iyi, daha güzel olması. Eksikleri, yanlışları tespit edip gelecek buluşmalar için ders çıkarmamız gerekirken bizlerden sadece şakşakçılık bekleniyorsa, kusura bakmayın yapamam..
 13. Öncelikle Murat Hocaya çok teşekkür etmek istiyorum. Kimsenin elini taşın altına koymadığı bir dönemde 2 yıl üstüste forum buluşmalarını düzenleyerek bu geleneğin sürmesine vesile oldu. Ancak bu sene yaşanan bazı aksilikler ben dahil birçok üyenin keyfini kaçırdı ve maalesef ikinci günü beklemeden buluşmadan ayrılma kararı aldık. Neydi peki yaşanan bu aksilikler? 1) Geçen seneye göre katılım çok daha fazlaydı. Bu da haliyle organizasyonu bir forum buluşması olmaktan çıkardı ve halka açık bir turnuvaya dönüştürdü. 2) Takımlar inanılmaz adaletsiz ve dengesiz hazırlanmıştı. Geçen sene ben ve Bora seviyelerin belirlenmesine ve takımların olabildiğince adil hazırlanmasına önayak olmuştuk. Çok şükür ki bir oyuncu hariç seviye anlamında itiraz edilebilecek bir durum yoktu. O da zaten şampiyonun takımındaydı, ki o oyuncu olmasa da o takım şampiyon olurdu.. 3)Kuraların önceden çekilmesi tam bir fiyaskoydu bence. Gelmeyen olursa ne olacaktı bu hiç düşünülmemişti. Ki öyle de oldu ve 3 yeşilli, 3 kırmızılı, 3 mavili bir çok takım çıktı ortaya. Bu da haliyle üyelerin keyfini kaçırdı. 4) Maçlar yine alt ve üst salon olmak üzere iki salonda devam etti. Ancak alt büyük salonun havalandırması ve ışıklandırması berbat ötesiydi. Üst salon ise muazzam derecede aydınlık ve serindi. Belki maçlar bir alt bir üst salon şeklinde verilebilirdi geçen seneki gibi ama kalabalıktan ötürü sanırım o topa girilmedi. E haliyle sanki iki yerde farklı organizasyon düzenleniyormuş gibi bir durum oluştu. Ben birçok üyeyi turnuva bitişi görebildim. Bu da forum buluşmasının o havasını, bütünlüğünü bozdu. 5) Yeter..Allah peygamber kitap aşkına..Forumla alakası olmayan, tek amacı madalya, kupa, lastik, tişört kazanmak olan karaktersizleri uzak tutun bu buluşmalardan. Çekin onların o yaşlı, o kırışık, o pis ellerini üzerimizden..Dün saçı sakalı ağarmış, veteranım diye gerim gerim ortada dolaşan iki karaktersizin kazanma hırslarıyla, şehvetleriyle bu buluşmaya nasıl gölge düşürdüğüne herkes şahit oldu. Bir sayı için nasıl pisleştiklerini, sonra hiçbir şey olmamış gibi nasıl ortada dolandıklarını herkes gördü. İsimlerini merak edenler varsa ikisi de adaş. Tarihi bir karakterden almışlar isimlerini..Anlayan anladı çoktan. Velhasıl bundan sonra bu şekilde bir organizasyonda ben de yer almayacağım. İstediğimiz, özlediğimiz o forum buluşmalarına kavuşana kadar elimden geleni yapacağım. Lafımı esirgemeyeceğim, elimi taşın altından çıkarmayacağım, bu da böyle bilinsin. Son olarak; O iki yaşlı; madalya kupa falan aldıysa haram zıkkım olsun onlara...
 14. 14.Forum Buluşması Turnuva ve Otel Bilgileri

  Geçen yıl elimizden geldiğince denk takımlar oluşturmaya çalışmıştık Suat abi. Ama illa ki dengesizlikler, gözden kaçmalar olabiliyor. Bazen kura da sevmeli insanı. Geçen yıl iki mavi, bir yeşilden oluşan takım finale çıktı. Bu sene de aynı durum olabilir. Çok iyi kırmızıların olduğu takımlar bile derece yapamayabiliyor bazen. Geçen senenin katılım listesi ve renkler mevcut bende. Elimden geldiğince yardım etmek isterim bu sene de Murat Hoca'ya. Ama şu da bi gerçek ki; 100 kişiden 99'unu memnun etsek muhakkak memnun olmayacak 1 kişi çıkacaktır yine :)
 15. Çağan Dağıstan-cagan. Zümrüt yeşili.